Браунсберзька єзуїтська колегія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Єзуїтська колегія
Внутрішній двір

Браунсбе́рзька єзуї́тська коле́гія — у 15651773 роках навчальний заклад Товариства Ісуса в місті Браунсберг, Вармійське князівство, Пруссія (сучасне Бранево, Польща). Заснований кардиналом Станіславом Гозієм. Інша назва — Го́зієва коле́гія (лат. Collegium Hosianum). Була одним із найбільших єзуїтських навчальних закладів, найважливішим центром Контрреформації та підготовки католицького кліру у Східній Європі. Розпущена за рішенням прусського уряду; 1780 року відновлена як Академічна гімназія (лат. Gymnasium Academicum), що з 1818 року звалася Гозієвським ліцеєм (лат. Lyceum Hosianum), а з 1912 року отримала статус державної академії.

Історія[ред. | ред. код]

Браунсберзька колегія вирізнялася з-поміж інших єзуїтських шкіл, що були в Європі, обсягом навчальних предметів, які у ній викладалися. З 1566 року тут, окрім звичних дисциплін, навчали німецької мови, математики, співу та діалектики. Після відкриття Єпархіальної та Папської семінарії було впроваджено деякі богословські дисципліни, а у 1592 — філософські, які стали ознакою високого освітнього рівня закладу.

Колегія мала міжнародний статус. Окрім німецьких студентів, тут навчалися студенти з усієї Європи. Переважно це були поляки, починаючи з 1580 року завдяки старанням Антоніо Поссевіно — шведи та русини (українці, білоруси). У Браунсберзькій колегії навчалися представники єпископату Української греко-католицької церкви періоду XVIXVIII ст.

Видатні особи[ред. | ред. код]

Учні[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Браунсберзька єзуїтська колегія