Брижа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Бри́жа (лат. mesenterium) — орган черевної порожнини; за допомогою брижі внутрішньоочеревинні органи прикріплюються до стінок черевної порожнини.

Назва брижа виникла в зв'язку з подібністю її зовнішнього вигляду до старовинного складчастого коміра — «брижів» (пол. bryże).

Опис[ред. | ред. код]

Місце, де брижа відходить від задньої стінки черевної порожнини, називається коренем брижі (radix mesenterii). Залежно від прикріпленого органа розрізняють брижу тонкої кишки (mesenterium intestini tenius), брижу маткової труби та інші. Брижа також утворює сальники: великий (omentum majus) і малий (omentum minus). Брижа складається з двох листків очеревини; між ними у клітковині розташовуються лімфатичні вузли і проходять кровоносні судини та нерви, що йдуть до відповідних органів.

Відкриття 2016 року[ред. | ред. код]

У січні 2016 року було повідомлено про відкриття ірландського хірурга Дж. Келвіна Коффі з університету Лімерика. На його думку, брижа — повноцінний орган. Раніше медики вважали, що внутрішні органи кріпляться різними частинами, однак професор Коффі стверджує, що брижа є повноцінним органом, що бере участь у процесі травлення. Він повідомив, що наступними завданнями дослідників буде з'ясування функцій нового органа, а відтак і по-новому глянути на захворювання внутрішніх органів[1]. Поки що це не увійшло в анатомічні класифікації та фізіологічні поняття.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Людина. / Навч. посібник з анатомії та фізіології. — Львів. 2002. — 240 с.