Бриз (розгінний блок)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бриз
Країна
3-4 ступінь
Довжина 2,5 м м
Діаметр 2,5 м м
Маса порожнього 1420 кг кг
Повна маса 6475 кг кг
Двигуни С5.98М
Тяга 2,0 тс кН
Паливо НДМГ + АТ
Споріднені ракети
Історія запусків

«Бриз» — сімейство російських розгінних блоків використовуються у складі ракети-носія легкого і важкого класів. Розроблений в Державному космічному науково-виробничому центрі ім. М. В. Хрунічева. Як паливо використовує НДМГ і АТ.

Модифікації[ред. | ред. код]

Бриз-К[ред. | ред. код]

Розгінний блок 14С12 Бриз-К

Бриз-М[ред. | ред. код]

Розгінний блок 14С43 Бриз-М може бути використаний з ракетами-носіями Протон-М, Ангара.

Розгінний блок «Бриз-М» — розгінний блок для ракет-носіїв «Протон-М», «Ангара». «Бриз-М» забезпечує виведення космічних апаратів на низькі, середні, високі орбіти і ГСО. Застосування розгінного блоку «Бриз-М» у складі ракети-носія «Протон-М» дозволяє збільшити масу корисного навантаження, що виводиться на геостаціонарну орбіту до 3,5 тонн, а на перехідну орбіту понад 6 тонн.

Перший пуск РБ «Бриз-М» відбувся 7 квітня 2001 РН «Протон-К» (пуск аварійний).

Перший вдалий пуск відбувся 6 червня 2000 р. з РН «Протон-К» і КА «Горизонт». Перший запуск комплексу Протон-М — Бриз-М відбувся 7 квітня 2001.

Бриз-КМ[ред. | ред. код]

Розгінний блок 14С45 Бриз-КМ використовується як третій ступінь ракети-носія легкого класу «Рокот». Маршевий двигун РБ «Бриз» має можливість багаторазового включення, що дозволяє реалізувати різні схеми виведення космічних апаратів, у тому числі груповий запуск космічних апаратів на одну або кілька різних орбіт.

Апаратура розгінного блоку «Бриз» здатна забезпечити високу точність виведення космічних апаратів на орбіту, необхідну орієнтацію корисного вантажу і, при необхідності, його енергопостачання в орбітальному польоті тривалістю до 7 годин.

Перший пуск РБ «Бриз-КМ» відбувся 16 травня 2000 р. РКП «Рокот» з еквівалентами корисного навантаження (ЕКН) SimSat-1 і SimSat-2.

Передбачається його використання як верхнього ступеня на ракеті легкого класу «Ангара 1.2», оскільки «Бриз-КМ» вже пройшов льотні випробування в складі конверсійного носія «Рокот»[1].

Бриз-КС[ред. | ред. код]

Модифікація зі зменшеною масою конструкції та збільшеним запасом палива. Тепер перебуває в розробці. Передбачається використовувати в складі комплексу Рокот-КС.

Використання потенціалу попередніх розробок і прийняття неcтандартних рішень, дозволило розробити РБ, що забезпечує виконання завдань як в інтересах МО РФ, так і в комерційних цілях.

В результаті здійснених проробок РКН «Рокот» з РБ «Бриз-КС» забезпечить виведення КН масою 2400 кг на орбіту Н=200 км і нахилом i = 63° в порівнянні з 1950 кг з РБ «Бриз-КМ» на ці ж орбіти[2].

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]