Британська Індія в Другій світовій війні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

До моменту початку війни Індія перебувала під контролем Великої Британії і офіційно оголосила війну Німеччині як і Англія в вересні 1939 року. Британський віце-король лорд Лінлітгоу оголосив про вступ Індії в війну одноосібно, не порадившись з індійськими лідерами, і напевно це зумовило величезний внесок індійської армії в перемогу над фашизмом.

Факти (статистика)[ред. | ред. код]

У 1939 році регулярна індійська армія становила всього 205 000 чоловіків. Але до 1945 року Індійська добровольча армія була найбільшим подібним формуванням в історії, досягнувши понад 2,5 млн. чоловік. Індійські збройні сили включали танкові, артилерійські і повітряно-десантних військ. Індійські солдати заробили 30 хрестів Вікторії під час Другої світової війни. Кілька індійських князівств надали великі пожертви для підтримки антифашистських військ під час війни. Крім того, Індія надала базу для американських операцій в Південно-східній Азії.

Індійські погляди на війну[ред. | ред. код]

Мусульманська ліга підтримала британський уряд відразу ж, в той час як найбільша і найвпливовіша партія Конгресу виступила проти, використовуючи війну в політичних цілях. Індійський національний конгрес засудив нацистську Німеччину, але декларував, що не боротиметься, поки Індія не стане незалежною, бо нацизм і британське колоніальне панування, по суті, мало чим відрізняються. Конгрес почав рух «Покиньте Індію» в серпні 1942 року, відмовляючись співпрацювати з урядом до проголошення незалежності Індії. Британський уряд відразу ж заарештував більше 60 000 національних і місцевих лідерів Конгресу, і вони перебували у в'язниці до червня 1945 р.. Ліга ж відкинула рух «Геть з Індії» і працювала в тісній співпраці з британською владою.

Японія створила армію з індійських військовополонених, відому як індійська національна армія, ІНА, за допомогою індійських революціонерів, таких як Чандра Бос. Не дивлячись на те, що останньому дорікали у співпраці з фашизмом, мета ІНА і її керівництва була іншою — не допомога Японії, а отримання Індією незалежності від ослабленої війною Англії.

Індійські війська по Другій світовій війні.[ред. | ред. код]

Британський уряд послав індійські війська воювати в Західній Азії і Північній Африці проти країн гітлерівської коаліції. Індійські дивізії взяли участь в Східно-Африканської кампанії проти італійців у Сомалі, Еритреї та Абісинії. Пізніше індійські дивізії взяли участь в Африканському театрі військових дій проти африканського корпусу, де індійські артилеристи зіграли важливу роль у знищенні танкових дивізій Роммеля. Індійські війська зіграли величезну роль у звільненні Італії від фашизму. Британська королівська індійська армія також використовувалася проти японських військ в британській Бірмі, і саме вона зупинила японські війська у на території самої Індії в битвах у Імпхал і Кохіма в їх просуванні на Захід.