Британська Ост-Індійська компанія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Британська Ост-Індійська компанія
Тип бізнес-підприємство
Форма власності Акціонерне товариство
Галузь Міжнародна торгівля
Засновано 1600
Засновник(и) Джон Уотс[d] і Джордж Уайт[d]
Закриття (ліквідація) 1 червня 1874
Штаб-квартира Лондон

Британська Ост-Індійська компанія у Вікісховищі?
Прапор Британської Ост-Індійської компанії

Британська Ост-Індійська компанія — англійська приватна компанія з торгівлі з країнами Ост-Індії та Китаєм, яка існувала з 1600 по 1858 р.

Історія[ред. | ред. код]

У 1600 р. згідно з хартією королеви Єлизавети засновується Ост-Індійська компанія, що отримала монопольне право на торгівлю з Ост-Індією. Компанія мала великий вплив на життя і політичні рішення всієї Британської Імперії і відігравала важливу роль у її створенні. Колишні співробітники компанії, заробивши великі на ті часи гроші після відходу від справ ставали як правило дуже багатими і впливовими людьми в Британській Імперії, великими землевласниками, отримували дворянські титули, проходили в англійський парламент, лобіюючи інтереси компанії. Крім того компанія платила власним коштом велику зарплатню військовим і чиновникам британських колоній, забезпечуючи таким чином власні інтереси. Про це існує чимало згадок в різних книжках, як наукових, так і в художніх.

Індійський період[ред. | ред. код]

Індія в 1784

Діяльність Британської Ост-Індійської компанії в Індії почалась в 1612 році, коли Джахангір дозволив заснувати факторію в Сурат.

В 1612 році збройні сили компанії завдають серйозної поразки португальцям в битві при Сува. В 1640 місцевий правитель Віджаянагара дозволив заснувати другу факторію в Мадрасі. В 1647 році компанія вже має 23 факторії в Індії.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]