Британський союз фашистів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Британський союз фашистів

англ. British Union of Fascists
Країна Flag of the United Kingdom.svg Велика Британія
Голова партії Освальд Мослі
Дата заснування 1 жовтня 1932
Дата розпуску 23 травня 1940
Штаб-квартира Лондон, Велика Британія
Ідеологія Британський фашизм, Антисемітизм і Ізоляціонізм

Британський союз фашистів (БСФ, англ. British Union of Fascists) — політичне об'єднання, яке виникло в Великій Британії в умовах Великої депресії і стало наймасовішою британською фашистською організацією в міжвоєнний період, чия діяльність мала помітний вплив на суспільно-політичне життя країни в 1930-ті роки. В 1936 партія була перейменована в «Британський союз фашистів і націонал-соціалістів», а в 1937 стала називатися просто «Британський союз», проіснувавши під цією назвою до 1940, в якому була заборонена.

Організація була заснована в Лондоні 1 жовтня 1932 року англійським аристократом Освальдом Мослі. Він також був беззмінним керівником і головним ідеологом Союзу протягом усього часу існування організації.

Британські фашисти активно використовували соціальну риторику, націоналістичну і антикомуністичну пропаганду. Ними були організовані сили оборони БСФ — штурмові загони, члени яких в ході багатьох мітингів влаштовували побиття політичних опонентів. З осені 1934 року фашисти Мослі почали проводити антисемітську кампанію, а в кінці 1930-х років підтримали агресивні устремління Гітлера в континентальній Європі.

Особливістю БСФ була висока участь жінок у діяльності організації. На виборах на британського парламенту 1936 року БСФ мав найвищий відсоток жінок у списку кандидатів серед тогочасних партій. Однією з довірених людей Освальда Мослі в організації була Нора Елам[en], колишня активістка суфражистського руху[1].

В перші місяці після початку Другої світової війни БСФ продовжував активну діяльність. В травні 1940, після приходу до влади у Великій Британії Вінстона Черчилля, керівник організації Освальд Мослі та більшість керівників були заарештовані, в липні організація була оголошена поза законом.

Література[ред. | ред. код]

  • Skidelsky R. Oswald Mosley. — L., 1981. — P. 25.
  • Mosley O. My Life. L., 1970.
  • Julie V. Gottlieb. Feminine Fascism: Women in Britain's Fascist Movement, 1923-45. London: I.B.Tauris, 2003.

Примітки[ред. | ред. код]