Британські острови (термінологія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Діаграма, що ілюструє термінологію, пов'язану з Британськими островами

Використання різноманітних термінів для опису різних (проте, багато в чому схожих та перехресних) географічних, політичних та історичних реалій, пов'язаних з поняттям Британські острови, часто призводить до плутанини і нерозуміння. Мета даної статті — пояснити зміст і взаємини даних термінів. Слід пам'ятати, що слововживання в українській мові може помітно відрізнятися від такого в інших мовах, зокрема в англійській.

Географічні реалії[ред.ред. код]

Політичні реалії[ред.ред. код]

4 складові частини Великої Британії:
   Англія

   Уельс

   Шотландія

   Північна Ірландія
 • Велика Британія — коротка назва держави, що займає острів Велика Британія і північ острова Ірландія[5], здійснює опіку над Нормандськими островами і о. Мен, які формально не входять до складу країни.
  • Сполучене Королівство Великої Британії і Північної Ірландії — повна назва тої ж держави.
  • Британія — в сучасному значенні — неофіційний синонім понять «Велика Британія» і «Британська імперія»; історично римська провінція (лат. Britannia), приблизно відповідала території Англії і Уельсу.
  • Сполучене Королівство — калька з англ. The United Kingdom — скорочення терміну The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland (Сполучене Королівство Великої Британії і Північної Ірландії), рідко вживане по-українськи і відповідне в українські мові терміну «Велика Британія».
  • Англія, Уельс, Шотландія і Північна Ірландія — складові адміністратівно-політичні частини[en] Великої Британії.
   • Англія — історичне ядро Великої Британії, в розмовній мові може використовуватися як синонім останньої. В СРСР і дореволюційній Росії вживався набагато частіше, ніж термін «Велика Британія», в тому числі і в науковій літературі.
  • Коронні землі — назва трьох володінь Великої Британії, які не входять безпосередньо до її складу, але не є при цьому заморськими територіями. В їх число входять: Баллеї Джерсі і Гернсі (Нормандські острови) і Нормандські острови в Ірландському морі.
  • Крім того, в українській мові немає загальноприйнятих термінів для наступних понять:
   • Англія, Уельс і Шотландія як єдине ціле — en:Great Britain[6][7] (букв. Велика Британія, але українською цей термін в політичному сенсі включає і Північну Ірландію[5]).
   • Велика Британія + коронні землі на Британських островах (Мен, Джерсі і Гернсі) — en:British Islands (≠ British Isles в географічному сенсі). У українській мові термін «Британські острови» не використовується в політичному сенсі. При нестрогому вживанні в цьому значенні зазвичай використовується термін «Велика Британія».
 • Республіка Ірландія — інша суверена держава на Британських островах, займає більшу частину острова Ірландія.
  • Північна Ірландія (друга, помилкова назва — Ольстер) — одна з чотирьох адміністративно-політичних частин Великої Британії (див. вище).
 • Бретань — назва півострова у Франції, колись заселеної бриттами з півдня Британії, які дали йому свою назву.

Прикметники та інші похідні слова[ред.ред. код]

 • Британський — прикметник до слів «Велика Британія» та «Британія»

Назви жителів[ред.ред. код]

Історичні аспекти[ред.ред. код]

Греки називали Британські острови Pretaniké.

Римляни називали Великою Британію Britannias або Alba, а Ірландію та інші острови Britanniae. Після висадки в 41 рік вони назвали Британією територію близьку до сучасних Англії і Уельсу, Каледонією — Шотландію, а Hibernia — Ірландію.

Спочатку на Британських островах були королівства кельтів, саксів і вікінгів (Регеда, Стратклайд і Уессекс).

Нумерація монархів[ред.ред. код]

У 1603 році шотландський король Яків I успадкував трон Англії як Яків I Англійський (і назвав себе Яків I Великобританський, попри те, що не було Королівства Великої Британії до 1707 року), але країни зберегли незалежні парламенти і суверенітети. Шотландські історики часто називають цього монарха Яків VI і I, Англійські ж історики воліють — Яків I і VI.

Багато шотландців (і не тільки націоналісти) були засмучені в 1953 році, коли на коронації королеви Єлизавети II вона отримала другий порядковий номер, хоча ні колишнє Королівство Велика Британія (1707–1801), ні справжнє Сполучене Королівство (з 1801), не мало Єлизавети I. Однак, Єлизавета I вже була в королівстві Англія (927–1707).

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Британські острови // Велика російська енциклопедія. Т. 5. М., 2006. Стор. 9-10.
 2. «Britain», Oxford English Dictionary: «More fully Great Britain. As a geographical and political term: (the main island and smaller offshore islands making up) England, Scotland, and Wales, sometimes with the Isle of Man»
 3. New Oxford American Dictionary: «Britain: an island that consists of England, Wales, and Scotland. The name is broadly synonymous with Great Britain, but the longer form is more usual for the political unit.»
 4. «Britain», Oxford English Dictionary (Online Edition): «Britain: 1a — The proper name of the whole island containing England, Wales, and Scotland, with their dependencies; more fully called Great Britain; now also used for the British state or empire as a whole.»
 5. а б Велика Британія// Велика російська енциклопедія. Т. 5. М., 2006. Стор. 9-10.
 6. «Great Britain», New Oxford American Dictionary: «Great Britain: England, Wales, and Scotland considered as a unit. The name is also often used loosely to refer to the United Kingdom.»
 7. Countries within a country. Number-10.gov.uk. 2003-01-10. Архів оригіналу за 2012-02-09. Процитовано 2010-06-19.