Брогам

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Брогам (англ. brougham, правильне читання: Бру́ем або, на американську манеру, Бром) — пасажирський кузов, частина даху якого відкривається над переднім рядом сидінь[1]. Даний вид кузова, в основному, є модифікацією кузова типу лімузин, має два або три ряди сидінь і засклену перегородку за першим рядом сидінь.

Історія[ред. | ред. код]

екіпаж Брогама

Свою назву отримав в спадок від однойменного екіпажу винайденого в першій половині ХIХ століття англійським лордом Брогамом (Brougham). Будучи високорослою людиною, лорд Брогам часто мав труднощі при сіданні в карету і виході з неї. В кареті, як відомо, двері розміщені посередині пасажирського салону, а посадкові місця - відповідно в передній і задній частинах. Через це, в 1838 році лорд Брогам за власним ескізом в каретній майстерні "Barker and Company" замовив новий екіпаж. Це була відносно невелика закрита карета, з двомісним сидінням відразу за дверною проймою і без бокових вікон в задній частині салону. Кучер, як і належало в тоді, знаходився ззовні. Такий кузов прийшовся до душі каретникам, і вони поширили його, охрестивши екіпажем Брогама, або просто «брогамом».

На автомобілі цей тип кузову був вперше застосований в США: кузовна компанія Вільяма Брюстера в 1905 році розпочала випуск машин на французькому шасі Delaunay-Belleville з відкритим водійським місцем і пасажирським салоном без бокових вікон.

Автомобілі з таким типом кузова мали широке поширення аж до Другої світової війни. Брогамом оснащувались шасі найпрестижніших марок, це були шикарні автомобілі, наприклад: Bugatti Type 41 (Royale) Coupé Napoleon; Bugatti Type 41 Coupe de Ville; Rolls-Royce Phantom II.

По закінченню війни, коли практичність почала переважати розкіш, Brougham закінчив своє існування і зараз не використовується.

Менш з тим, слово "Brougham" продовжували вживати, але для позначення моделей з покращеною комфортністю. Так, в 1916 році, вперше було випущено "Кадиллак - Бруем", з повністю закритим кузовом.

Джерела[ред. | ред. код]

  1. ДСТУ 2885-94 Автотранспортні засоби. Автомобілі легкові. Типи кузовів. Терміни та визначення