Броди

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Броди
Броди герб.png Flag of Brody.png
Герб Бродів Прапор Бродів
Броди
Броди на мапі району
Броди на мапі району
Основні дані
Країна Україна Україна
Регіон Львівська область
Район Бродівський район
Код КОАТУУ 4620310100
Засноване 1084
Магдебурзьке право 1584
Статус міста з 1584 року
Населення 23752 (01.01.2011)[1]
Площа 8,67 км²
Густота населення 2739,6 осіб/км²
Поштові індекси 80600
Телефонний код +380-3266
Координати 50°04′41″ пн. ш. 25°09′15″ сх. д. / 50.07806° пн. ш. 25.15417° сх. д. / 50.07806; 25.15417Координати: 50°04′41″ пн. ш. 25°09′15″ сх. д. / 50.07806° пн. ш. 25.15417° сх. д. / 50.07806; 25.15417
Водойма р. Бовдурка (Суховілка)
Міста-побратими Німеччина Вольфратсгаузен
День міста третя неділя вересня
Відстань
Найближча залізнична станція Броди
До обл./респ. центру
 - фізична 100 км
 - залізницею 93 км
 - автошляхами 102 км
Міська влада
Адреса 80600, Львівська обл., Бродівський р-н, м. Броди, пл. Ринок, 20
Веб-сторінка http://mrbrody.net/
Міський голова Анатолій Белей
Броди is located in Україна
Броди
Броди

Броди is located in Львівська область
Броди
Броди

Commons-logo.svg Броди у Вікісховищі

Бро́ди — місто районного значення і районний центр Львівської області, Україна. Розташоване на північному сході Львівської області. Один з найбільших торгових осередків Австро-Угорщини, «вільне місто». Жартівливі назви — «Галицький Єрусалим», «Трієст на континенті».[2]

Географічне розташування і транспортне значення[ред.ред. код]

Місто розташоване в межах Бродівської рівнини, через його південну частину протікає невелика річка Бовдурка (права притока Стиру). Броди лежать на межі Галичини та Волині. До 1918 року в його околицях проходив державний кордон між Австро-Угорщиною та Росією. Таке специфічне розташування Бродів здавна робило місто своєрідною вільною економічною зоною, де бурхливо розвивалася міжнародна торгівля.

Броди. Залізничний вокзал. Серпень 2008 р.

Нині через Броди проходять: Львівська залізнична магістраль (див. Броди (станція)) та автошляхи E40М06.

Тут перетинаються важливі енергопотоки: м. Броди — місце стику нафтопроводів «Дружба» і «Одеса-Броди» (останній планують продовжити до нафтопереробного комбінату в місті Плоцьк (Польща).

Відстані до найближчих обласних центрів:

Історія[ред.ред. код]

Sozans'kyy Brody.JPG

В околицях міста зустрічаються археологічні знахідки, датовані кам'яною добою (ХІІ ст. до н. е.). В період Київської Русі на території Старих Бродів існувало поселення, вперше згадане у «Повчанні Володимира Мономаха своїм дітям» (1084). Тут відбулися дві великі зустрічі між київським, на той час чернігівським, князем Володимиром Мономахом та волинським — Ярополком Ізяславичем (1084, 1085).

Вважається, що у 1241 році Броди були знищені татарськими ордами хана Батия, однак безпосередніх доказів (писемних згадок чи археологічних знахідок), котрі підтверджували цей факт немає.

Королівство Польське[ред.ред. код]

В 1441 році польський король Владислав ІІІ Варненчик подарував шляхтичу Яну з Сенна (Сененському) землі так званого «Олеського ключа» (в який входило село Броди).

З 1511 року населений пункт перебував у власності родини шляхтичів Каменецьких. У 1580 р. власником села Бродів став воєвода руський Станіслав Жолкевський, який купив його в Каменецьких разом з іншими. Між селом Броди (пізніше — Старі Броди) та Лагодовом на т. зв. Острові (пізніше Острівчик), оточеному ставом Копень (на думку Дмитра Чобота, цей став міг входити до складу системи ставів, які давніше сприймали як Амадоцьке озеро[3]) за його сприяння було збудовано замок. Новий дідич почав закладати місто, яке назвали Любич — за назвою родинного гербу Жолкевських;[4] будувати костел св. Станіслава.[5]

22 серпня 1584 року Броди отримали магдебурзьке право й статус міста за привілеєм короля Стефана Баторія, виданого в Любліні.[6] 1586 року мешканці міста отримали від дідича Станіслава Жолкевського право будуватися біля замку, користуватися «…після потреби з панських наділів: сіножатей, піль, дібров то що.» Нова назва міста не закріпилась — її витіснила популярна назва сусіднього села — Броди.[4] яка 90-их років знову фігурує в документах.

Містом керувала міська рада, один із райців призначався С. Жолкевським, інші — обиралися населенням міста.

У 1614 році дідич Лукаш Жолкевський видав привілей, яким розширив права міщан. 1629 року місто змінило господаря і стало власністю Станіслава Конєцпольського, який отримав місто частково даром, частково — за 500000 злотих разом з іншими поселеннями від Л. Жолкевського, який не мав нащадків. Новий господар міста 1629 видав привілей для міщан, яким підтвердив попередні права, трохи їх розширив. За сприяння дідича король Владислав IV Ваза 11 березня 1633 видав привілей, яким надав міщанам, цеховикам, торгівцям Бродів права, аналогічні у першорядних: Львові, Кракові, Торуні, Любліні.

С. Конєцпольський 16301635 рр.:

« …гарний замок, але збудований людськими руками, ними ж може бути і здобутий  »

.[7] щодо фортеці, розгнівивши цим С. Конєцпольського.

Броди були збудовані як ідеальне місто-фортеця, де всі вулиці паралельно-перпендикулярні. Для розбудови міста власники запрошували сюди купців різних національностей: в XVII столітті у Бродах, крім українців та поляків, проживали євреї, вірмени, греки та шотландці, про що свідчать записи в актових книгах.

Брідська твердиня постала в західному кінці міста, з протилежного боку її захищали болота й ставки. Вона була яскравим прикладом оборонної споруди раннього бароко. У плані це був п'ятикутник, оточений глибоким земляним ровом. Укріплення складались з 5 бастіонів і куртин з казематами всередині валів, виконаними з цегли та каміння (загалом було 75 казематів). Бастіони простотою своєї будови нагадували аналогічні споруди вже згаданого Підгорецького замку.

В'їжджали до замку через підйомний міст з боку міста. Казарми з боку дитинця мали старанно виконані з каменю фасади. Ритм подвійних пілястр і аркад між ними, вписані в них вікна й оздоблені рустикою портали нагадували італійські зразки. Приміщення в казармах, під хрестовими склепіннями (збереглись до нашого часу) мали анфіладне сполучення (в шестигранних бастіонах склепіння були пальмові). Комендант фортеці жив у дерев'яному будинку на території замку.

Цю ідеальну фортецю протягом 8 тижнів не могли здобути у 1648 році частини війська Богдана Хмельницького під командуванням Данила Нечая, Ступи, які на чолі своїх загонів після битви під Пилявцями обложили місто-фортецю. Повстанцям віддали полонених татар.[8] Міщани Бродів в основному не підтримали вояків Хмельницького.

У 1651 році, довідавшись про приїзд дідича до міста, вирішили влаштувати урочисту зустріч. Але, оскільки міська скарбниця була порожньою та ще також мала борги, міські радці звернулись до «панів елєктів», щоб порадитись, звідки взяти кошти. Ті визнали, що найважливішим є видаток щодо приїзду пана, та постановили стягнути з міщан «шос» (пол. szos) — надзвичайний податок. Для схожої зустрічі пана у 1663 році (надіялись на повернення Станіслава Яна Конецпольського з-за кордону) заставили кам'яниці купців-шотландців: дім, який раніше був власністю Александра Рейди за 60 злотих, також мешкання Сімсона, який багато років не бував у місті.[9]

Вибори війта, його заступника, лавників (присяжних), райців (консулів) у першій половині 17 ст. відбувались в місті, зокрема, у 17 ст. о 9.00 на другий день після католицького свята Трьох Королів після служби в костелі за участі всієї громади. Як правило, в приміщенні ратуші, у випадку зайнятої ратуші — деінде, наприклад, в приміщенні плебанії. Завжди проходили за присутності дідичного урядника — старости чи бургграфа.[10] Наприкінці 17 ст. вибори лавників належали тільки райцям, війту.[11]

Як в інших тодішніх галицьких містах, реальну владу в місті мали підстароста, міщани, які мали «зв'язки» з двірськими підданими дідича. Зокрема, 1642 року колишній бургграф Бродівського замку Пйотр Коцєльський[12] мав конфлікт з війтом Марціном Плєнардовичем. Останній вніс «протестацію» (позов) дідичу, який доручив розібратись у конфлікті підстарості Млоховському. Коцєльський вважав такий порядок нелегальним, посилаючись на привілеї міщан, плебісцити, магдебурзьке право тощо. Підстароста відповів, взявшись за бік, щоб витягнути шаблю:

У мене право в голові… Мовчи, с…й сину, хлопе…[13]

Пізніше війська турків і татар обходили її стороною. Онук гетьмана С. Конєцпольського — краківський каштелян Станіслав Ян Конєцпольський — відписав, може, 1682 року Броди сину короля Яна ІІІ Якубу Людвіку Собєському, який у 1704 року продав цю маєтність Юзефу Потоцькому.[14][15]

У 1734 році Верлан став очільником повстанців-гайдамаків, пізніше вони захопили місто.[16]

Фортеця, спустошена російськими військами 1734 року, занепадала; в середині XVIII ст. була перебудована коштом Станіслава Потоцького на пізньобарокову резиденцію. Тоді біля північної куртини з'явився палац (зберігся досі), з боку міста — гарна брама з годинником. 1755 року в палаці відбулося весілля дочки Станіслава Потоцького. В той час місто адміністративно належало до Волинського воєводства.[17]

Під час «октави» свята Божого Тіла 1763 року згоріла більша частина міста.[18]

Австрійська монархія[ред.ред. код]

1772 року Броди перейшли під владу Габсбургів1804 року — Австрійська імперія, з 1867 р. Австро-Угорщина).

1812 року любельський староста Вінцентій Потоцький (пом. 1825, син Станіслава Потоцького від другого шлюбу з Геленою Замойською[19]) за наказом австрійського уряду керував розбиранням фортифікацій з боку міста — разом з надбрамною вежею, двома бастіонами і равеліном. Приблизно в 1833 р. Броди купив Ян Казімєж Молодецький; в руках його внучки Ядвіги — дружини Адама Жищевського — палац залишався до 1939 р. Останні власники палацу відбудували його після ушкоджень, завданих російською армією в 1915 та 1920 рр.

У XIX ст. у Бродах бували письменники Оноре Бальзак, Іван Франко, Леся Українка, Михайло Драгоманов, Микола Лєсков[20] та інші.

До початку Першої світової війни у місті базувався штаб і І дивізіон 9-го полку драгунів австро-угорської армії[21] , який вирізнявся найбільшим відсотком українців серед решти драгунських полків[22].

Площа Ринок в м. Броди у 1914 році.
Міжнародний кордон між Австро-Угорською та Російською імперіями в м. Броди, 1905 рік.

І-а світова війна[ред.ред. код]

З початком Першої світової війни (1914—1918) Броди як прикордонний пункт потрапили в смугу воєнних дій. За час війни фронт тричі переходив місто, внаслідок чого Броди зазнали великих збитків: було зруйновано багато будівель, пошкоджено залізничну колію, знищено ряд промислових підприємств. Зокрема, запеклі бої відбувались під час так званого «Брусиловського прориву», на місто наступали частини 11-ї армії московитів.

Західноукраїнська Народна Республіка[ред.ред. код]

1 листопада 1918 року, як наслідок боротьби українського народу за незалежність, після поразки Австро-Угорщини у І-й світовій війні та розвалу багатонаціональної Габсбурзької монархії у Бродах було встановлено українську владу. При цьому загін під командуванням хорунжого УСС С. Орищина зумів нейтралізувати полк угорської артилерії на залізничній станції в місті.[23]

Для управління Бродами і повітом був створений військовий комісаріат ЗУНР. Першим повітовим комісаром було призначено Северина Левицького, дещо пізніше його замінив судовий радник Іван Герасимович,[24] а на чолі військової команди міста став надпоручник Ярослав Олексишин. 23 травня 1919 року в результаті наступу польської армії до Бродів увійшли передові частини армії генерала Ю. Галлера. І хоча в результаті Чортківської офензиви Українська Галицька армія 23 червня звільнила Броди, вже на початок липня місто знову захопили поляки.

Міським комісаром Бродів часу ЗУНР був Ріттель.[24]

У місті діяв переповнений сирітський притулок; 28 березня 1919 року його відвідав Головний отаман УНР Симон Петлюра, який виділив для придбання корови, закупівель 10000 гривень.[25]

Радянсько-польська війна: «червона» окупація[ред.ред. код]

26 липня 1920 року після трьох днів жорстоких боїв з поляками частини Червоної армії зайняли місто. Після взяття у місті був створений ревком Бродського повіту, першим головою котрого обрано місцевого агронома Матвійківа, секретарем — мешканця с. Кодлубиська — Іллящука.

6 вересня 1920 року, в колишньому будинку польського гімнастичного товариства «Сокіл» (нині — Бродівський районний Народний дім), відбувся перший з'їзд ревкомів Бродського повіту, у якому узяло участь близько 120 делегатів. На з'їзді підіймалися питання розподілу колишніх панських земель між селянами, збору врожаю, допомоги армії, розвитку культури, освіти та багато інших.

На з'їзді було схвалено також декларацію Галицького ревкому «До трудящих всього світу», де відзначалося, що вся влада у Східній Галичині здійснюється Галицьким ревкомом[26]. Це було останнім, що «зробила» Радянська влада в Бродах під час свого півторамісячного існування в місті.

ІІ Річ Посполита (1920—1939)[ред.ред. код]

18 вересня 1920 року місто знову захопили поляки. Тут встановлюється польська влада з усіма ознаками окупаційного режиму[Джерело?]. З путівника, виданого у 1920-х роках:
Броди — повітове місто з населенням у 11,708 осіб. До залізничного вокзалу з міста треба добиратися з кілометр, але охочі можуть взяти дрожки за 1/2 злотого.
Готелі: «Bristol», «Grand», «Odessa», Шапіра і «Europa», ціна за кімнату — 4 злотих.
Ресторани: Маєрановського, Bristol, Grand і Kieppera.
Сніданок можна купити у Маха, в «Народній Торгівлі», Іваніцького та Вайссмана.

14 жовтня 1933 р. розпорядженням міністра внутрішніх справ місто збільшене за рахунок сіл Фільварки Великі, Фільварки Малі, Смільне і Старі Броди Бродського повіту та включення їх до міської гміни Броди[27][28].

«Перші совіти»[ред.ред. код]

У вересні 1939 Броди були зайняті Червоною Армією.

Нацистська окупація[ред.ред. код]

Після нападу Німеччини на Радянський Союз з 26 по 29 червня 1941 р. біля Бродів відбулась велика битва між німецькою 1-ю танковою групою та 5-м радянських механізованим корпусом, в ході якої обидві сторони понесли важкі втрати.

Протягом наступних 3-х років під гітлерівсько-німецькою окупацією близько 9000 (передусім єврейських) жителів Бродів було пограбовано, частково використано для примусової праці. Сформована з місцевих добровольців «поліція безпеки» 12 липня 1941 розстріляла 250 євреїв. 13 січня 1942 в Бродах було створено гетто, куди були зігнані всі місцеві євреї, що залишилися в живих (6458 осіб). У бродському гетто з 1942 діяла підпільна організація, яку очолював колишній військовослужбовець польської армії Самуель Вайлер. Група встановила зв'язок з підпільниками львівського гетто, а також членами Народної гвардії ім. Івана Франка. Метою підпільників було створення спільного партизанського загону з підпільниками гетто Львова. З цією метою група розпочала спорудження бункерів в навколишніх лісах. Внаслідок провокації окупантів ця спроба не вдалася. Восени 1942 року в табір смерті Белжець було вивезено близько 5000 євреїв з гетто, а 500 євреїв були вбиті на місці. Взимку 1942-43 в гетто від тифу і голоду померла більшість з решти в'язнів гетто, і наприкінці січня 1943 року гетто було ліквідовано, а останні євреї були вбиті. В лютому 1943 місто Броди оголошено очищеним від євреїв.[29].

Під час Другої світової війни Броди були сильно зруйновані, особливо, коли німецькі армії під командуванням фельдмаршала фон Клейста (Група армій «Південь»), разом з Першою українською дивізією зброї СС «Галичина» потрапили у Бродівський котел (липень — серпень 1944 р.). Більша частина бійців дивізії «Галичина» загинула. Майже 2000 будинків були повністю зруйновані, особливо в центрі міста навколо площі.

Історичні пам'ятки[ред.ред. код]

Сакральні споруди[ред.ред. код]

Втрачені[ред.ред. код]

Збережені[ред.ред. код]

Пам'ятки архітектури[ред.ред. код]

Палац Потоцького в Бродівському замку
Церква Різдва Пресвятої Богородиці
 • Ансамбль Бродівського середмістя — вулиці Золота (частина кам'яниць — 17-18 ст., решта — 19-поч. 20), Майдану Свободи (кін.18-20 ст.), Вірменської, Руської, акад. Щурата та інших. Колись надзвичайно цікавою була площа Ринок із старовинними будинками та дуже своєрідним середринковим кварталом. Останній був здебільшого знищений під час ІІ Світової війни, а більшість вцілілих ринкових кам'яниць перебудовані за радянських часів і втратили будь-який вигляд.
 • Житлово-господарський комплекс вельбарської культури (урочище Заставки)[31]
 • Земляний оборонний вал XVII ст.
 • Залишки двох п'ятикутних бастіонів
 • Фортеця (Бродівський замок)
  Довший час замок займала військова частина, що вкрай негативно позначилося на стані пам'ятки. Зараз все стоїть запущене — як старовинні каземати, так і сучасні цементні гаражі на території, вщерть зарослій деревами. Невелика частина казематів належить Бродівському краєзнавчому музеєві і реставрується.
Будівля австрійського повітового суду (нині — Бродівський педагогічний коледж)
Костел Воздвиження св. Хреста
 • Палац Потоцьких
  Розташований у центрі замкового подвір'я; досить скромна в архітектурному плані двоповерхова споруда з бічними ризалітами. Побудований з цегли, оздоблення виконані з пісковику. Нині в приміщені палацу навчаються 5—7 класи ЗОШ № 3, міститься районний архів та виставкові зали Бродівського історико-краєзнавчого музею.
 • Урочище «Заставки» — місце давньоруського літописного міста (про нього згадує Орест Мацюк).
 • Гімназія
 • Колишній будинок польського гімнастичного товариства «Сокіл» (нині — Бродівський районний Народний дім)[32]
 • Торгово-промислова палата XIX ст.
Будівля колишнього Празького банку
Будівля колишнього готелю «Європа»
Будівля колишньої гімназії
Церква Святої Трійці
 • Будівля колишньої гімназії (нині — ЗОШ № 1)

Бродівські некрополі[ред.ред. код]

 • Бродівський міський цвинтар.
 • «Новий» єврейський цвинтар (XIX — першої пол. XX ст.)
 • Польський цвинтар. У рамках акції «Могилу діда врятуй від забуття», яка тривала 2-12 липня 2016 року група польської молоді, чисельністю 25 осіб, з польських міст Югова (Нижньосілезьке воєводство) та Всхови (Любуське воєводство) впорядкувала старі польські поховання на цьому цвинтарі[33].

Пам'ятки монументального мистецтва[ред.ред. код]

Пам'ятник Т. Г. Шевченку
Пам'ятник І. Я. Франку
Пам'ятник Жертвам більшовицьких репресій
Пам'ятник «Ніхто не забутий, ніщо не забуто»

Меморіальні, пам'ятні таблиці[ред.ред. код]

Урочисті дні у Бродах[ред.ред. код]

Відомі люди[ред.ред. код]

Люди, пов'язані з історією міста[ред.ред. код]

Почесні громадяни міста[ред.ред. код]

 • Степан Бандера — видатний український політичний і громандський діяч, Голова революційного Проводу ОУН
 • Богдан Романець — архітектор, скульптор, автор кількох пам'ятників у м. Броди;
 • Едуард Малявський (1927—2013) — «Заслужений будівельник України», колишній начальник Бродівського ремонтно-будівельного управління.
 • Ріхард Дімбат (1938—2014) — голова спілки допомоги країнам Східної Європи, мешканець міста Вольфрантсгаузен (округ Штарнберг, земля Баварія, Німеччина)[37];
 • Приймак Ганна — голова правління та директор двох швейних підприємств м. Броди ВАТ «Галант» і СП «Укон», член колегії Бродівської райдержадміністрації, колишній депутат Бродівської районної та міської рад, відома на Брідщині меценатка.
 • Вест Фелікс (1846—1946) — відомий книгар і видавець, громадський та культурний діяч, який жив і працював у м. Броди з 1863 до 1944 рр. Звання почесного громадянина міста Броди отримав у 1938 р. Його іменем названа одна з вулиць міста Броди.

Парламентські посли від Бродів[ред.ред. код]

Міський транспорт[ред.ред. код]

У Бродах працює декілька підприємств, що надають послуги пасажирського та вантажного радіотаксі.

У березні 2008 р. введено в експлуатацію три маршрути маршрутного таксі.

Галерея[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Державний комітет статистики України. Чисельність наявного населення України на 1 січня 2011 року, Київ-2011 (doc)
 2. Созанський І. З минувшини міста Бродів… — С. 1.
 3. Чобіт Д. В. Клавдій Птоломей і Амадоцьке озеро // Пам'ятки України. — К., 2013. — № 10 (230) (жовтень). — С. 49.
 4. а б Созанський І. З минувшини міста Бродів… — С. 2.
 5. Barącz S. Wolne miasto handlowe Brody… — S. 6.
 6. Там само. — S. 7.
 7. Львова І. «Нема чого нам добра сподіватись від Москви» // Газета «Моя сповідь». — 2014. — № 1 (25). — С. 17.
 8. Majewski W. Nieczaj (Neczaj) Daniło h. Pobóg z odmianą (zm. 1651) // Polski Słownik Biograficzny. — Wrocław — Warszawa — Kraków — Gdańsk : Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1984. — T. XXІІ/4, zeszyt 95. — S. 721. (пол.)
 9. Созанський І. З минувшини міста Бродів… — С. 8.
 10. Созанський І. З минувшини міста Бродів… — С. 3.
 11. Там само. — С. 6.
 12. в книзі Коцєльский
 13. Там само. — С. 5.
 14. Link-Lenczowski A. Potocki Józef h. Pilawa (1673—1751) // Polski Słownik Biograficzny. — Wrocław — Warszawa — Kraków — Gdańsk — Łódź : Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1983. — T. XXVIII/1. — Zeszyt 116. — S. 70. (пол.)
 15. Poraziński J. Sobieski Jakub Ludwik h. Janina (1667—1737) // Polski Słownik Biograficzny. — Warszawa — Kraków : Polska Akademia Nauk, Polska Akademia Umiejętności, 2000. — T. XXXIХ/4, zeszyt 163. — S. 494. (пол.)
 16. Гуржій О. І. Верлан // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наук. думка, 2003. — Т. 1 : А — В. — С. 484. — ISBN 966-00-0734-5.
 17. Dymnicka-Wołoszyńska H. Potocki Stanisław h. Pilawa (1698—1760) // Polski Słownik Biograficzny. — Wrocław — Warszawa — Kraków — Gdańsk — Łódź, 1984. — T. XXVIII/1, zeszyt 116. — S. 157. (пол.)
 18. Barącz S. Wolne miasto handlowe Brody… — S. 111.
 19. Рotoccy (02) (пол.)
 20. Неймовірні хабарі і побори — за проїзд з Радзивилова в Броди. Унікальні записи http://www.radyvyliv.info/nejmovirni-xabari-i-pobori-za-proїzd-z-radzivilova-v-brodi-unikalni-zapisi.html
 21. Austro-hungarian-army.co.uk — Dragoner-Regimenter 1 — 15 as at February 1914
 22. Common Army Cavalry Regiments as at July 1914
 23. Литвин М., Науменко К. Історія ЗУНР.- Львів: Інститут українознавства НАНУ; видавнича фірма «Олір», 1995.- 368 с., іл.— С. 37. ISBN 5-7707-7867-9
 24. а б Додатки / Організація цивільної влади ЗУНР у повітах ГАЛИЧИНИ (листопад — грудень 1918 року)
 25. М. Литвин, К. Науменко. Історія ЗУНР… — С. 100.
 26. Тимчишин Я., Савка М., Тимошенко П. Подорожі по Львівщині. Краєзнавчо-туристичний нарис…С.107-108
 27. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 14 października 1933 r. o zmianie granic miasta Brody w powiecie brodzkim, województwie tarnopolskiem. (пол.)
 28. Ustawa z dnia 29 marca 1937 r. o zmianie granic miast: Tarnopola i Brodów w województwie tarnopolskim oraz Kosowa w województwie stanisławowskim. Dz.U. 1937 nr 24 poz. 153 (пол.)
 29. Энциклопедия «Холокост на территории СССР», Москва, РОССПЭН, 2009
 30. Троїцька церква з дзвіницею
 31. На Львівщині археологи розкопали залишки житла готів
 32. Бродівський районний Народний дім
 33. Sało E. Młodzież z Polski sprząta cmentarze w Brodach i Hucisku Brodzkim // Kurier Galicyjski — Lwów: 15 lipca-15 sierpnia 2016. — nr. 13 (257) — s. 17 (пол.)
 34. В Бродах відзначили 65-ту річницю визволення України від німецько-фашистських загарбників
 35. Мирослава Керик. Інвентар та акт оцінення майна бродівського ливарника XVIII століття Іллі Дублянського
 36. Filip Nereusz Olizar (Olizar Wołczkiewicz) h. Chorągwie Kmitów w internetowyn PSB (пол.)
 37. Звання «Почесний громадянин міста Броди» присвоїли 7 особам. zik.com.ua 29.09.2004
 38. І. Чорновол. 199 депутатів Галицького сейму… — С. 105—106; 134.
 39. Там само. — С. 108—109; 147.
 40. Там само. — С. 113—114.
 41. Там само. — С. 158.
 42. Там само. — С. 114—115.
 43. Marjan Tyrowicz. Aszkenaze, Stefan Tobiasz (1863—1920) // Polski Słownik Biograficzny. — Warszawa — Kraków — Łódź — Poznań — Wilno — Zakopane: Nakładem Polskiej Akademji Umiejętności, Skład Główny w Księgarniach Gebethnera i Wolffa, 1935. — Тоm 1, zeszyt 1. — S. 174—175. — Reprint: Kraków: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1989. — ISBN 8304034840. (пол.)
 44. Aszkenaze (Aschkenaze) Stefan Tobiasz (пол.)

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]