Бродівська ратуша

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бродівська ратуша
Brody 089.jpg
Годинниковий павільйон

50°04′59″ пн. ш. 25°08′54″ сх. д. / 50.083194° пн. ш. 25.14833° сх. д. / 50.083194; 25.14833
Тип Фахверк
Країна Україна Україна
Розташування Львівська область, м. Броди, майдан Свободи
Тип будівлі фахверкова вежа
Будівництво початок ХХ ст.
Бродівська ратуша. Карта розташування: Україна
Бродівська ратуша
Бродівська ратуша (Україна)

Бродівська ратуша — це годинниковий павільйон («малий ратуш») або фахверкова вежа, що розташований на майдані Свободи в центрі міста Броди, що на Львівщині та належить до Бродівського історико-краєзнавчого музею.

Історія[ред. | ред. код]

Малий ратуш до 1950 р.

Перший бродівський годинниковий павільйон був споруджений на початку XX ст. і знаходився він у північно-західній частині міського парку Райківка, поблизу адміністративних споруд міста. Автор ідеї встановлення та архітектор, за проектом якого будувалася споруда, на жаль, не відомі.

Встановлення міського годинника в цьому місці було зумовлено тим, що саме довкола парку на початку ХХ ст. розміщувалось чимало різних установ, для яких знання точного часу було необхідним у роботі. Зокрема, з північної сторони парку знаходився Празький кредитний банк (тепер споруда РВ УМВС), зі сходу — військові казарми піхотного полку (нині площа біля парку забудована тимчасовими спорудами кіосків), із південної та південно-західної сторони, на вул. Коженьовського (вул.Стуса), — будівля маґістрату, поліція й тюрма на вул. Веселій; зі заходу — приміщення жіночої школи (нині — районна бібліотека), повітове староство (будинок, в якому розміщений Бродівський історико-краєзнавчий музей). Неподалік були будівлі цісарсько-королівського повітового суду (педколедж), Торгово-промислової палати (початкова школа №1), будівля гімназії та міський кінотеатр (районний Народний дім)[1].

У 1950-х рр. через аварійний стан споруди міська влада ухвалила рішення демонтувати годинниковий павільйон. Нині на тому місці розташовано міський фонтан.

2001 р. було вирішено відновити годинниковий павільйон на майдані Свободи. Архітектори С. Цимбалюк, Б. Баран, С. Храпаль та інженер-конструктор Я. Римар розробили проект[2], згідно з яким під час проведення робіт із доброустрою центральної частини майдану споруджено точну копію годинникового павільйону. До 920-ї річниці Бродів на ній було вмонтовано годинник, який виготовив та встановив кандидат фізико-технічних наук Олексій Михайлович Бурнаєв зі Львова[3].

Архітектура[ред. | ред. код]

Початково ратуша-павільйон була триярусною. На першому поверсі містився магазин (кіоск) Владислава Коциана, де продавали солодощі та пресу. На другому поверсі ратуші розташовувався годинник, який показував час. Третій чотирикутний в плані ярус з арковими порізами завершувався шпилем. Тут містився дзвін, який точно відбивав час для годинника[4].

Примітки[ред. | ред. код]