Бромід натрію

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бромід натрію
Зображення
Молекулярна модель
Маса 1,7E−25 кг[1]
Хімічна формула NaBr[1]
Канонічна формула SMILES [Na+].[Br-][1]
Енергія іонізації 1,3E−18 джоуль[2]
Дипольний момент 3,0E−29 coulomb metre[2]
Температура плавлення 747 °C[2]
Класифікація та маркування безпеки NFPA 704: Standard System for the Identification of the Hazards of Materials for Emergency Response[d]
CMNS: Бромід натрію у Вікісховищі

Натрію бромід (лат. Natrii bromidum) — неорганічна бінарна сполука, середня сіль лужного металу натрію та бромистоводневої кислоти. Синоніми, що використовуються у фармації: англ. Sodium Bromide.

Загальна інформація

[ред. | ред. код]

Препарати брому мають здатність концентрувати та посилювати процеси гальмування в корі великого мозку, вони можуть відновлювати рівновагу між процесами збудження та гальмування, особливо при підвищеній збудливості ЦНС.

У минулому препарати брому широко застосовувалися як седативні та протисудомні засоби. В даний час вони користуються рідше, але свого значення вони не втратили.

Застосовують препарати брому при неврастенії, неврозах, істерії, підвищеній дратівливості, безсонні, початкових формах гіпертонічної хвороби, а також при епілепсії та хореї.

Протипоказання

[ред. | ред. код]

При тривалому прийомі бромідів можливі побічні явища («бромізм»): нежить, кашель, кон'юнктивіт, загальна млявість, ослаблення пам'яті, висипання на шкірі (acne bromica)[3]. У цих випадках (за відсутності протипоказань) вводять в організм велику кількість натрію хлориду (10-20 г на добу) у поєднанні з великою кількістю води (3-5 л на добу).

Фізичні властивості

[ред. | ред. код]

Білий кристалічний порошок без запаху, солоного смаку. Гігроскопічний. Розчинний у воді (1:1,5) та спирті (1:10). Розчини (pH 6,0-7,0) стерилізують при +100 °C протягом 30 хв.

Форма випуску

[ред. | ред. код]

Форми випуску: порошок; таблетки по 0,5 г, 3 % розчин.

Зберігання

[ред. | ред. код]

Зберігання: у добре закупореній тарі, що оберігає від дії світла, у сухому місці.

Токсикологія

[ред. | ред. код]

Бромід натрію нетоксичний. ЛД50 становить 3500 мг/кг. Однак передозування бромідів в організмі небезпечне.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в SODIUM BROMIDE
  2. а б в David R. Lide, Jr. Basic laboratory and industrial chemicals: A CRC quick reference handbookCRC Press, 1993. — ISBN 978-0-8493-4498-5
  3. Бромизм // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). — СПб., 1890—1907. (рос. дореф.)