Бронебійний оперений підкаліберний снаряд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сучасні бронебійні снаряди M829
Французький бронебійний оперений підкаліберний снаряд
Малюнок відокремлення металевого піддона від стрілоподібного сердечника снаряда на польоті

Бронебійний оперений підкаліберний снаряд (абр. БОПС) — різновид бронебійного снаряда для ствольної зброї, що стабілізується на польоті за рахунок аеродинамічних сил й використовується для ураження броньованих цілей танків, самохідних артилерійських установок, бойових машин піхоти, бронетранспортерів, кораблів тощо.

Бронебійний оперений підкаліберний снаряд, як правило, не має ні підривника, ні заряду вибухової речовини; його бронебійна дія цілком обумовлена кінетичною енергією снаряда.

Суцільний бронебійний оперений підкаліберний снаряд складається з корпусу з важких металів, балістичного наконечника і трасера. Бронебійна частина підкаліберного бронебійного снаряда — сердечник, діаметр якого приблизно в рази менше калібру гармати (звідси і назва снаряда). Сердечник виготовляється із сплавів великий питомої маси і має високу міцність. При ударі снаряда в броню його корпус руйнується, сердечник пробиває броню і осколками (своїми і броні) вражає екіпаж і виводить з ладу внутрішнє обладнання танка. Якщо каліберні бронебійні снаряди на дальності до 1000 м пробивають броню товщиною лише в 1,2-1,3 рази більше за свій калібр, то підкаліберні бронебійні снаряди — в 2-3 рази. На великих відстанях (до 1500—2000 м) стрільба ефективна тільки підкаліберними бронебійними снарядами обтічної форми, тому що снаряди катушечної форми швидко втрачають швидкість на траєкторії і втрачають свою перевагу в бронебійності.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Радянська військова енциклопедія. «А—БЮРО» // = (Советская военная энциклопедия) / Маршал Советского Союза А. А. ГРЕЧКО — председатель. — М. : Воениздат, 1976. — Т. 1. — С. 597. — ISBN 00101-030. (рос.)

Література[ред. | ред. код]

  • Хогг Я. Боеприпасы: патроны, гранаты, артиллерийские снаряды, миномётные мины — М.: Эксмо-Пресс, 2001.
  • Каторин Ю.Ф., Волковский Н.Л., Тарнавский В.В. Уникальная и парадоксальная военная техника — СПб.: Полигон, 2003. — 686 с. — ISBN 5-59173-238-6, УДК 623.4, ББК 68.8 К 29.