Бронхи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Бро́нхи (від грец. Βρονχος — «дихальне горло», «трахея» лат bronchia) — розгалуження дихальних шляхів у вищих хребетних амніот, у тому числі у людини.

Бронхи людини[ред.ред. код]

Бронхіальна система, бронхи зображені різними кольорами

Головні бронхи мають таку ж будову як і трахея. Вони розходяться і входять у ворота легень.

Правий бронх ширший і коротший (в ньому 6-8 хрящових півкілець) від лівого (тут є 9-12 півкілець), за напрямком правий бронх є ніби продовженням трахеї.

Від правого головного бронха беруть початок 3 часткових бронхи — верхній (під ним проходить права легенева артерія), середній і нижній.

Лівий головний бронх відразу ділиться на 2 часткових бронхи — верхній і нижній. Через лівий головний бронх перегинається дуга аорти, через правий — непарна вена.

Головні бронхи дають початок вторинним (частковим) бронхам. Від них відходять третинні (сегментарні) бронхи, які далі галузяться дихотомічно.

Далі бронхи поділяються на сегментарні (10 сегментів), часточкові і внутрішньочасточкові. Іноді трапляються додаткові сегментарні та субсегиентарні.

Міжнародна класифікація передбачає певні назви кожного бронхолегеневого сегмента та їх нумерацію.

Із зменшенням калібру бронхів їх хрящі поступово змінюють форму: спочатку це півкільця, потім хрящові пластинки різної величини, і зовсім вони зникають у бронхіолах діаметром близько 1 мм. У стінках внутрішньолегеневих бронхів є круговий шар міоцитів, що розташовуються між слизовою оболонкою і хрящами.

У дрібних бронхах (діаметром до 1-2 мм) поступово зникають хрящові пластинки і залози, а м'язова пластинка слизової оболонки стає відносно потовщеною. Внутрішньочасточкові бронхи розпадаються на різну кількість кінцевих (термінальних) бронхіол (18-20), які є кінцевими розгалудженнями повітроносних шляхів і мають діаметр близько 0,5 мм.

Бронхи вистелені війчастим псевдобагатошаровим епітелієм з великою кількістю келихподібних клітин. Є клітини Клара (секреторні), які виділяють ферменти для руйнування сурфактантів. Сурфактант (фосфоліпіди, білки і глікопротеїди) — поверхневоактивна речовина, яка підтримує поверхневий натяг альвеол. Має бактерицидні властивості.