Бруде IV

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бруде IV
Народився невідомо
Помер 706
Діяльність монарх
Титул король
Посада Список королів піктів
Термін 697706 роки
Попередник Таран I
Наступник Нехтон III
Батько Даргарт мак Фінгіне
Мати Деріле
Брати, сестри Нехтон III

Бруде або Бріде IV (*Brude mac Der Ilei, д/н — 706) — король Піктії у 697706 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Був сином Деріле. Йовірно був онуком короля Бруде III, однак існує лише єдине свідчення з цього приводу — вельми незрозумілий уривок з ірландської поеми. За іншою версією його батьком був Даргарт мак Фінгіне з Дал Ріади, а матір'ю — піктська принцеса Деріле (можливо донька Бруде III).

У 697 році організував змову й повалив короля Тарана I. Того ж року підтримав збори світської знаті та духівництва піктів та скоттів в Біррі в лейнстері (Іраіндії), де було прийнято закони невинних або закон Адомнана, абата Іони (Cáin Adomnáin). Ними визначалися покарання за кримінальні злочини стосовно різних верств, гарантувалися безпека й недоторканність непричетним до злочинів родичам злочинців.

На самому початку його панування проти Піктії знову виступила Нортумбрія. Елдфріт, король останньої, відправив війська для відвоювання втрачених земель у 685 році. Втім, Бруде IV у 698 році зумів завдати супротивникам поразки, в битві загинув Бертред, військовик нортумбрійців.

Водночас протягом більшої частини володарювання Бруде IV відбувалися прикордонні конфлікти з королівством Дал Ріада, проте вони не призвели до повноцінної війни. У 701 році втрутився у боротьбу за владу в Дал Ріаді. Помер у 706 році. Владу успадкував його брат Нехтон III.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Anderson, Alan Orr, Early Sources of Scottish History A.D 500—1286, volume 1. Reprinted with corrections. Stamford: Paul Watkins, 1990. ISBN 1-871615-03-8
  • Marjorie Ogilvie Anderson Kings and Kingship in Early Scotland 3e réédition par John Donald Birlinn Ltd, Edinburgh (2011) (ISBN 9781906566302)