Брудна бомба

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Брудна бомба або радіологічний розсіюючий пристрій (РРП) - можлива радіологічна зброя, що поєднує в собі радіоактивний матеріал із звичайною вибухівкою. Метою зброї є забруднення території навколо зони вибуху радіоактивним матеріалом, в першу чергу щоб ускладнити перебування в цій зоні цивільних осіб. Брудну бомбу не слід плутати з ядерною зброєю, яка, випускаючи ядерну енергію створює ефект вибуху, який значно перевищує те, що можна зробити за допомогою звичайних вибухових речовин.

Хоча радіологічний розсіюючий пристрій (РДД) буде призначений для розповсюдження радіоактивного матеріалу на великій площі, бомба, яка використовує звичайні вибухові речовини і створює вибухову хвилю, є набагато більш смертельною для людей, ніж небезпека, пов'язана з радіоактивними матеріалами, які можуть бути домішані до вибухової речовини. Випромінювання, спричинене брудною бомбою, не буде достатньо сильним, щоб викликати серйозну хворобу або смерть. Тестовий вибух і подальші розрахунки, здійснені Міністерством енергетики США, виявили, що за умови, що протягом одного року нічого не буде зроблено, щоб очистити уражену ділянку, і мешканці залишаться в постраждалому районі, опромінення буде "досить високим", але не смертельним. Останні аналізи радіоактивних опадів у результаті аварії на Чорнобильській АЕС, підтверджують це, показуючи, що вплив на багатьох людей в околицях (крім найближчих) був практично не помітним.

Так як брудна бомба навряд чи викличе багато смертей від впливу радіації, багато хто не вважає, що це зброя масового знищення. Її призначенням, імовірно, є психологічна, а не фізична, шкода через масову паніку і терор. З цієї причини брудні бомби іноді називають "зброєю масового відволікання". Крім того, локалізація та знезараження тисяч жертв, а також знезараження постраждалого району може потребувати значного часу і коштів. Зона враження буде частково непридатною для використання, що спричинить економічні втрати.

У популярній культурі[ред. | ред. код]

  • У фільмі "Голдфінгер (1964) про Джеймса Бонда. І Джеймс Бонд, і Голдфінгер (антагоніст) називають пристрій, який планує здетонувати Голдфінгер, "брудним".
  • В індійському фільмі "Вішвароопам" (2013) сюжет обертається навколо брудної бомби, зробленої з цезію, вишкрібленого з онкологічного обладнання; і яку планують підірвати у Нью-Йорку.

Див. також[ред. | ред. код]