Бруней

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

بروني دارالسلام
малай. Negara Brunei Darussalam
Держава Бруней Даруссалам

Прапор Герб
Девіз: الدئمو المحسنون بالهدى
"Завжди на службі під Божим провідництвом"
Гімн: Allah Peliharakan Sultan

Боже бережи Султана
Розташування Брунею
Столиця
(та найбільше місто)
Бандар-Сері-Бегаван
4°55′ пн. ш. 114°55′ сх. д.country H G O
Офіційні мови Малайська (національна)
Форма правління абсолютна, теократична монархія
 - Султан Хассанал Болкіах
Незалежність  
 - Кінець
британського протекторату

1 січня 1984 
Площа
 - Загалом 5 765 км² (170-а)
 - Внутр. води 8,6 %
Населення
 - оцінка липень 2014[1]  422 675 (175-а)
 - перепис 2001  332.844
 - Густота 65/км² (127-а)
ВВП (ПКС) 2013[1] р., оцінка
 - Повний $22,95 млрд (128-а)
 - На душу населення $54.800 (12-а)
ІЛР (2004) 0,871 (високий) (34-а)
Валюта Бруннейський рінггіт (BND)
Часовий пояс  (UTC+8)
Коди ISO 3166 096 / BRN / BN
Домен .bn
Телефонний код +6731
1Також 080 з Малайзії.
Commons-logo.svg Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Бруней
Султан Брунею Хассанал Болкія

Держа́ва Бруне́й Даруссала́м, досл. Бруней, обитель миру (малай. Negara Brunei Darussalam, англ. Nation of Brunei, the Abode of Peace[2]) — держава в Південно-Східній Азії, розташована на півночі острова Борнео (Калімантан), що межує з Малайзією на суші, а на півночі омивається Південно-Китайським морем.

Площа — 5765 км² (з них 5265 км² — суша). Площа територіальних вод — 500 км², ширина виключної економічної зони — 200 морських миль. Довжина берегової лінії — 161 км, довжина державного кордону з Малайзією — 266 км.

Долина Лімбанг поділяє Бруней на дві частини; приєднання частини Сараваку до Малайзії в 1890 році оскаржується Брунеєм.[джерело?] Близько 97% населення проживає у західній частині країни, тоді як у гірській східній частині живе близько 10 000 осіб. Загальна чисельність населення Брунею становить приблизно 408 000 осіб ( на липень 2010 року), з яких близько 150 000 проживають у столиці.

Столиця — Бандар-Сері-Бегаван.

Державний устрій[ред. | ред. код]

Державний устрій — абсолютна монархія. Глава держави і уряду — султан. Він одночасно є і релігійним лідером мусульман країни. Уряд складається переважно з його близьких родичів.

Законодавча влада належить Законодавчій Раді (Меджліс), яка складається з 29 членів (призначаються султаном).

Релігійна Рада відповідає за релігійні аспекти життєдіяльності країни.

Таємна Рада займається конституційними питаннями.

Історія[ред. | ред. код]

Докладніше: Історія Брунею

У VIII столітті на території сучасного Брунею з'явилися перші поселенці.

У XIV столітті острів Борнео потрапив під владу індонезійської імперії Меджепегіт з центром на о. Ява. Після її розпаду і прийняттям ісламу значною частиною населення цієї держави утворився незалежний султанат Темасек, який за часів своєї могутності в XVI столітті контролював не тільки острів Борнео, а й частину острова Ява, Філіппінських островів і півострова Малакка.

У 1838 р. на Борнео потрапив відомий англійський дослідник Джеймс Брук. За допомогу в боротьбі з місцевими піратами султан нагородив його титулом раджі Сараваку і подарував йому великі земельні володіння.

У 1846 р. британський уряд, намагаючись побороти піратство біля узбережжя, оголосив надзвичайний стан на о. Лабуан в бухті Бруней.

У 1890 р. в Лімбанзі (зараз Малайзія) було підписано договір про поділ острова Борнео. Північно-західна частина острова дісталась Північно-Борнейській компанії, а південно-східна — державі Дж. Брука. Від колись могутнього султанату залишилася лише маленька частинка — сучасний Бруней.

У 1905 р. Бруней став англійським протекторатом.

У 1929 р. на території Брунею знайшли нафту. Це мотивувало англійців до посилення свого впливу.

Протягом 19411945 років під час Другої світової війни Бруней окупували японські війська. Британська цивільна адміністрація відновила свою діяльність в 1946 р.

У 1950 р. султан Хаджі Омар Алі Саіфуддін зайняв трон після смерті брата. Він був при владі 17 років. У 19501960 роках були заклики до об'єднання з Сараваком і Малайзією, але Султан Омар вважав, що Брунею краще стати незалежним.

У 1959 р. затверджено Конституцію, відповідно до якої Бруней став суверенною державою, але міжнародні відносини, оборона і забезпечення безпеки залишилися під контролем Великої Британії.

У 1963 р. після придушення повстання, організованого Народною партією Брунею, Султан Омар прийняв рішення не приєднуватися до Малайзійської федерації.

У 1968 р. короновано султана Муда Хасан Булкіаха.

31 грудня 1983 р., відповідно до договору 1979 р., султанат здобув цілковиту незалежність. На сьогодні Бруней — член ООН, АСЕАН і Британської Співдружності націй.

Населення[ред. | ред. код]

Міське населення становить 58 %. Щільність населення — 62,1 осіб/км2. Заселений Бруней досить нерівномірно: 1/3 населення проживає в столиці, інша значна частина сконцентрована в районах нафтових промислів.

Етнічний склад[ред. | ред. код]

Етнічний склад неоднорідний: понад половина населення — малайці (65 %), близькі до них етнічні групи — келаяни, ібани, меланау, дусуни, мурути, даяки і ін.— 8 %, проживають також китайці (20 %), європейці, індійці та ін.

Мови[ред. | ред. код]

Офіційні мови — малайська і англійська.

Релігії[ред. | ред. код]

Офіційна релігія — іслам (2/3 населення), 10 % — християни (переважно протестанти). У Брунеї є також послідовники махаяна-буддизму.

Географія[ред. | ред. код]

Річка Белайт поблизу гирла

Бруней розташований за 443 км на північ від екватора. Країна складається з двох окремих областей, розділених приблизно 30-кілометровою територією Малайзії. Західна частина Брунею є гористою місцевістю, що підноситься до 3 км над рівнем моря. В східній частині можна побачити порослі джунглями гори (г. Букіт-Паґон, 1850 м). На морському узбережжі піщані пляжі чергуються з ділянками мангрової рослинності, східна частина узбережжя сильно заболочена. Прибережна низовина поступово переходить в невисокі ланцюги пагорбів, а на півдні місцями переходить в передгір'я.

Головні річки — Белайт, Тутонг, Пандаруан, Бруней та Тембуронг течуть переважно з півдня на північ і впадають у Південно-Китайське море або до його Брунейської затоки. Піщані і мулисті наноси ускладнюють судноплавство на річках.

Клімат[ред. | ред. код]

Бруней розташований в екваторіальному кліматичному поясі. Середня температура — 28—30°С, вологість повітря 82 %. У період мусонів (листопад-грудень) клімат вологіший і менш спекотний. Періодично, приблизно раз на 10 років, настають посухи, які тривають протягом декількох місяців.

Адміністративний поділ[ред. | ред. код]

Адміністративний поділ Брунею

Бруней складається з чотирьох округів (district), які називають дера:

  1. західний округ — Белайт (Belait)
  2. столичний округ — Бруней-Муара (Brunei-Muara)
  3. східний округ — Тембуронґ (Temburong)
  4. західний округ — Тутонґ (Tutong)

Округ Тембуронг відділений територією Малайзії від інших округів. Округи розділені на дрібніші райони, які називають мукім.

Природа[ред. | ред. код]

Національний парк Улу-Тембуронг

Середня температура повітря протягом усього року близько 26 °C. Близько 60% території країни покрито незайманими вологими тропічними лісами, а ще 20% покрито вторинними лісами. Незайманий тропічний ліс складається переважно з листяних порід родини діптерокарпових (переважно роду Shorea), більшість з яких мають комерційну цінність. Великі простори водно-болотяних угідь знаходяться в затоплених низовинах річок Белайт і Тутунг, тоді як мангрові зарості часто зустрічаються уздовж узбережжя.

Багата рослинність тропічного лісу забезпечує екологічні ніші для біологічного різноманіття тварин. Тут мешкають: носачі звичайні, мавпи підродини колобусових, Macaca nemestrina, гібони, малайські ведміді, замбари індійські, панголіни, лиликоподібні та багато інших тварин. Найбільш відомими птахами Брунею є його фазани і птахи-носороги. Численні види рептилій, включаючи пітона сітчастого, населяють болота і ліси країни.

Економіка[ред. | ред. код]

Основу економіки Брунею становить видобування нафти (понад 10 млн т на рік) і природного газу (понад 12 млрд м³), експорт яких забезпечує близько 99 % валютних надходжень (60 % ВВП). Завдяки багатим запасам нафти і газу, Бруней посідає одне з перших місць у Південно-Східній Азії за рівнем життя. ВВП на особу — 51600 доларів (2010). Сільське господарство недостатньо розвинене, 80 % продуктів харчування імпортуються. Уряд вживає постійні заходи з диверсифікації економіки, стимулювання розвитку банківських та інших фінансових інструментів, залучення туристів у країну.

Довжина автошляхів — 1,4 тис. км. Є аеропорт.

Експорт — скраплений природний газ (найбільший експортер у світі) і нафта. Запаси цих обох природних ресурсів можуть дуже швидко виснажитися (прогноз було складено до 2000 року).

Українсько-брунейські відносини[ред. | ред. код]

3 жовтня 1997 року султанат Бруней Даруссалам визнав незалежність України та встановив з нею дипломатичні стосунки.[3]

Його Величність Султана Хаджі Хассанала Болкіяха — Султана Брунею Даруссаламу нагороджено державними нагородами України:

Її Величність Салеху — королеву Брунею та першу дружину Султана Хаджі Хассанала Болкіяха нагороджено орденом княгині Ольги (7 березня 2004)[6]. Також у 2011 р. орденами князя Ярослава Мудрого та «За заслуги» нагороджений ряд міністрів Брунею[7].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • «Зарубежная Азия. Юго-Восточная Азия» (серия «Страны и народы» в 20 томах), Москва, «Мысль», 1979, стр. 184-186 (рос.)