Брутто-формула

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Брýтто-фóрмула ( англ. brutto-formula), також емпірична формула, — формула, яка вказує тільки на валовий хімічний склад речовини, але не відображає склад її молекули чи особливості її кристалічної структури.

Приміром, формальдегід CH2O та глюкоза C6H12O6, або в іншому записі (CH2O)6, мають однакову брутто-формулу — CH2O.

Емпірична формула хімічної сполуки — простий вираз відносного числа кожного типу атомів в ній. Емпірична формула не містить інформації ні про абсолютне число атомів, ні про структуру молекули чи кристалу. В такій формулі визначення відносного процентного вмісту елементів проводиться при допомозі кількісного аналізу. Для прикладу н-гексан має структурну формулу CH3CH2CH2CH2CH2CH3, яка показує структуру молекули, тоді як емпірична формула гексану C3H7 (збігається в даному прикладі з молекулярною) дає тільки співвідношення елементів C:H — 3:7.

Хімічна формула, в якій відображено лише якісний склад речовини й кількісне співвідношення у ній елементів. Запису-ється у вигляді послідовного переліку їх символів з цифровими субскриптами при них. У такій формулі субскрипти є найменшими цілими числами, що виражають співвідношення (пропорцію) атомів усіх присутніх елементів(їх мольне спів-відношення в складі речовини). Відповідає найпростішій з можливих формул для складу сполуки. В органічній хімії спочатку вказують зі субскриптами символи C і H, а далі за алфавітом — інші елементи складу. Наприклад, для оцтової кислоти це СH2 O, яка показує, що кожному молеві вуглецю в сполуці відповідають 2 молі водню і1 моль кисню, як у фор-мальдегіді, глюкозі тощо.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]