Брюссельський саміт НАТО 2021

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Брюссельський саміт НАТО 2021
англ. 2021 Brussels summit
Лондонський саміт НАТО Брюссельський саміт НАТО
Дата проведення: 14 червня 2021
Місце проведення: Бельгія Бельгія, Брюссель
Штаб-квартира НАТО
Країни-учасниці:
Вебсайт: www.nato.int

Брюссельський саміт НАТО 2021 (англ. 2021 Brussels summit, фр. Sommet de l'OTAN Bruxelles 2021) — 31-а зустріч на вищому рівні глав держав та голів урядів країн-учасниць Північноатлантичного альянсу, яка відбулась 14 червня 2021 у Брюсселі в штаб-квартирі НАТО[1][2].

Це був перший саміт для Північної Македонії, яка ввійшла до складу НАТО 23 березня 2020 року. Також у саміті вперше взяв участь новообраний президент США Джо Байден[2].

Саміт 2021 року став позаплановим, проведеним з метою налагодження трансатлантичних зв'язків з адміністрацією новообраного президента Джо Байдена[3][4]. Спершу планувалось, що саміт відбудеться восени 2021 року й за участі країн-партнерів, однак через участь президента США Джо Байдена у зустрічі лідерів G7 його довелось перенести[5]. Повідомлялось, що в саміті візьмуть участь лише держави-союзниці, зустрічі з країнами-партнерами не передбачались, позаяк тривав він усього один день[6].

Перебіг саміту[ред. | ред. код]

Відкрив саміт генсекретар НАТО Єнс Столтенберг[7][8].

 • 9:15 — виступ перед пресою

генерального секретаря НАТО.

Порядок денний[ред. | ред. код]

Найважливішими завданнями саміту були[9][10][6][11][12]:

 • посилення НАТО як унікального форуму для консультацій щодо трансатлантичної безпеки
 • зміцнення військової позиції, підвищення боєготовності військ, модернізація озброєння та інвестування в колективну оборону, підвищення захисної здатності на суші, в морі, у повітрі, у кіберпросторі та в космосі
 • зменшення вразливості до нападів та примусу, співпраця зі союзниками задля захисту спільної інфраструктури, забезпечення діяльності сил незалежно від умов — миру, кризи або конфлікту.
 • стимулювання розвитку трансатлантичних технологій, збільшення технологічної переваги Альянсу з метою запобігання розривів між созниками для забезпечення співпраці; більш тісна співпраця з науковцями.
 • підтримка міжнародного миру, заснованого на правилах, захист спільних цінностей та інтересів. Зміцнення наявних партнерських відносин, налагодження нових зв'язків з країнами-однодумцями з інших регіонів світу (Африці, Азії та Латинській Америці зокрема).
 • реалізація допомоги державам-партнерам, активізація військової підтримки та нарощення потенціалу, позаяк конфлікти та нестабільність у сусідніх державах становлять загрозу безпосередньо країнам НАТО. Серед напрямків співпраці — боротьба з тероризмом, протидія кібератакам, реформи оборони та вирішення криз.
 • протидія наслідкам змін клімату задля колективної безпеки.
 • розробка наступної стратегічної концепції НАТО.
 • посилення інвестицій в оборону, збільшення спільного бюджету НАТО.

Учасники[ред. | ред. код]

Учасники саміту
Лідери НАТО на саміті

Підсумки[ред. | ред. код]

Подальші напрямки роботи[ред. | ред. код]

На саміті узгодили 8 основних напрямків роботи до 2030 року[13][14][15][16]:

 1. НАТО буде розвиватись як трансатлантичний форум для консультацій та спільних дій з питань оборони та безпеки;
 2. вдосконалення та посилення систем оборони та стримування задля задоволення оборонних потреб країн-членів;
 3. зміцнення демократичних суспільств шляхом координації зобов'язань членів НАТО, застосування більш координованого та інтегрованого підходу задля зменшення вразливості;
 4. сприяння перебуванню НАТО на вістрі прогресу технологій, стимулювання розвитку та застосування новітніх технологій;
 5. зміцнення міжнародного порядку, базованого на правилах, розширення діалогу та співпраці з партнерами;
 6. посилення можливостей для країн-партнерів;
 7. протидія кліматичним змінам, кінцевою метою якої є досягнення нульового рівня забруднення довкілля до 2050 року;
 8. розробка нової Стратегічної концепції НАТО, яка буде затверджена Радою на постійній сесії, а також лідерами країн-членів НАТО на наступному саміті 2022 року, який відбудеться в Іспанії[17].

Російська агресія[ред. | ред. код]

У підсумковому комюніке йдеться, що лідери НАТО насторожені агресивною політикою Росії, зокрема військовою активністю Росії неподалік країн Альянсу, втім, готові до політичного діалогу з нею[18]. Члени НАТО наголосили на підтримці територіальної цілісності та суверенітету України, Грузії та Молдови, закликали Росію вивести війська, які вона розмістила в усіх трьох країнах без їхньої згоди, а також засудили незаконну анексію Криму Росією[19][20]. Окрім цього, лідери наголосили, що не повернуться до «звичайних» відносин, допоки Москва не буде дотримуватись норм міжнародного права та зобов'язань. До цього Альянс продовжить політику стримування та буде посилювати свою оборону[21].

Відносини з Китаєм[ред. | ред. код]

Одним з основних питань саміту було те, який курс обере НАТО щодо Китаю[21]. На пресконференції перед початком саміту генсекретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що «за економічними, технологічними та військовими можливостями Китай наближається до НАТО»[22]. У НАТО заявили, що налаштовані на конструктивний діалог з Пекіном та прагнуть співпраці з КНР, однак стурбовані політикою Китаю та нарощенням ядерного потенціалу зокрема[23][21][24]. Разом з тим, Альянс визнав готовність співпрацювати у низці питань, як-от контроль за озброєннями та зміни клімату[25].

Режим Лукашенка[ред. | ред. код]

Лідери Альянсу закликали режим Лукашенка звільнити всіх політв'язнів, наполягли на прозорому розслідуванні інциденту вимушеної посадки літака з Романом Протасевичем. Опріч цього, підтримали запроваджені партнерами Альянсу санкції та закликали Білорусь поважати норми міжнародного гуманітарного права[24][26].

Інші[ред. | ред. код]

З-поміж іншого ухвалили Комплексну політику кіберзахисту НАТО задля протистояння кібератакам, оголосили про наміри посилити присутність Альянсу в окремих регіонах, як-от Естонії, Латвії, Литві та Польщі, а також Чорноморському регіоні[24][26]. Також лідери НАТО повідомили, що хочуть продовжити контроль над розповсюдженням зброї та ухвалили рішення про продовження Договору про скорочення наступальних озброєнь між Росією та США на 5 років[24][26]. Йдеться, що країни-члени НАТО збільшуватимуть витрати на оборону до 2021 року. Приблизно дві третини країн-членів до 2024 року планують досягти або перевищити оборонні видатки у 2 % від ВВП[27][28]. Окрім цього, на саміті підтвердили солідарність Альянсу з державами-партнерами Україною та Грузією, наголосили на тому, що підтримуватимуть їх у проведенні реформ, що наближають до НАТО[25].

Україна — НАТО[ред. | ред. код]

Представників України, як і інших країн-партнерів, на саміті не було. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг пояснив це тим, що саміт 2021 року — закритий, буде тривати всього один день, тому участь у ньому візьмуть лише країни-союзниці НАТО. Закриті саміти відбувались також 2017 і 2019 року, участь у них брали лише лідери країн НАТО[29][30]. Попри відсутність представників України на саміті, лідери НАТО оголосили, що Україна отримає членство через ПДЧ. У комюніке, схваленому за результатами саміту, йдеться[31][13]:

Ми підтверджуємо рішення, ухвалене 2008 року на Бухарестському саміті НАТО, про те, що Україна стане членом Альянсу із Планом дій щодо членства як невід'ємною частиною процесу.

Оригінальний текст (англ.)
We reiterate the decision made at the 2008 Bucharest Summit that Ukraine will become a member of the Alliance with the Membership Action Plan (MAP) as an integral part of the process.

Подібні формулювання щодо України прозвучали вперше з 2008 року, коли на Бухарестському саміті НАТО одностайно ухвалили Декларацію, у якій Україну (нарівні з Грузією) запевнили в майбутньому набутті членства в НАТО. Щодо Грузії ж такі формулювання звучать з 2018 року[32][33].

На брифінгу після саміту генсекретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Росія не зможе ветувати рішення про можливий вступ України до Альянсу під час його розгляду, а ухвалюватимуть рішення Україна та 30 країн Альянсу[33].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. У Брюсселі стартує саміт НАТО. Радіо Свобода (українською) . 14 червня 2021. Архів оригіналу за 14 червня 2021. Процитовано 17 червня 2021.
 2. а б У Брюсселі розпочався саміт НАТО. Серед тем: Україна, Росія, Китай. Deutsche Welle (українською) . 14 червня 2021. Процитовано 17 червня 2021.
 3. НАТО проведе достроковий саміт, якщо Байден виграє вибори президента США. Європейська правда (українською) . 20 жовтня 2020. Архів оригіналу за 19 червня 2021. Процитовано 17 червня 2021.
 4. Наступний саміт НАТО відбудеться в Іспанії. Європейська правда (українською) . 14 червня 2021. Архів оригіналу за 15 червня 2021. Процитовано 17 червня 2021.
 5. Такий формат. У Кабміні пояснили, чому Україну не покликали на саміт НАТО. РБК-Україна (українською) . 7 червня 2021. Архів оригіналу за 8 червня 2021. Процитовано 18 червня 2021.
 6. а б Саміт НАТО буде коротким, лише для країн-союзників – Столтенберг. Укрінформ (українською) . 31 травня 2021. Архів оригіналу за 24 червня 2021. Процитовано 17 червня 2021.
 7. Генеральний секретар відкрив захід «НАТО – 2030 на Брюссельському форумі». nato.int (українською) . 14 червня 2021. Архів оригіналу за 24 червня 2021. Процитовано 24 червня 2021.
 8. NATO Summit - Brussels. nato.int (англійською) . 14 червня 2021. Архів оригіналу за 24 червня 2021. Процитовано 24 червня 2021.
 9. У Брюсселі стартує саміт НАТО: Столтенберг назвав головні теми. Укрінформ (українською) . 14 травня 2021. Архів оригіналу за 14 червня 2021. Процитовано 17 червня 2021.
 10. Саміт НАТО у Брюсселі: Україна чекає на пас від альянсу. BBC News (українською) . 14 червня 2021. Архів оригіналу за 14 червня 2021. Процитовано 17 червня 2021.
 11. Столтенберг оприлюднив порядок денний саміту НАТО. Корреспондент (українською) . 4 червня 2021. Архів оригіналу за 29 червня 2021. Процитовано 29 червня 2021.
 12. НАТО – 2030: трансатлантичний порядок денний на майбутнє. nato.inc (українською) . 4 червня 2021. Архів оригіналу за 29 червня 2021. Процитовано 29 червня 2%021.
 13. а б Brussels Summit Communiqué. nato.int (англійською) . 14 червня 2021. Архів оригіналу за 21 лютого 2022. Процитовано 18 червня 2021.
 14. Країни НАТО погодили вісім ключових напрямків розвитку Альянсу до 2030 року. Укрінформ (українською) . 14 червня 2021. Архів оригіналу за 15 червня 2021. Процитовано 18 червня 2021.
 15. Країни НАТО узгодили вісім ключових напрямків роботи Альянсу до 2030 року. Слово і Діло (українською) . 14 червня 2021. Архів оригіналу за 16 червня 2021. Процитовано 18 червня 2021.
 16. На порядку денному. nato.int (українською) . 14 червня 2021. Архів оригіналу за 24 червня 2021. Процитовано 23 червня 2021.
 17. Наступний саміт НАТО відбудеться в Іспанії. Європейська правда (українською) . 14 червня 2021. Архів оригіналу за 15 червня 2021. Процитовано 21 червня 2021.
 18. Саміт НАТО завершився: про що говорили та чого чекати Україні. НТА (українською) . 14 червня 2021. Архів оригіналу за 24 червня 2021. Процитовано 20 червня 2021.
 19. У НАТО закликали Росію вивести свої війська з Криму. Крим.Реалії (українською) . 14 червня. Архів оригіналу за 24 червня 2021. Процитовано 20 червня 2021.
 20. ЄС та США згадали Україну, Грузію та Молдову у підсумковому документі саміту. Європейська правда (українською) . 15 червня 2021. Архів оригіналу за 16 червня 2021. Процитовано 1 липня 2021.
 21. а б в Саміт НАТО: Байден, розмови про ПДЧ для України та російська загроза. Deutsche Welle (українською) . 14 червня 2021. Архів оригіналу за 18 червня 2021. Процитовано 20 червня 2021.
 22. Підсумки саміту НАТО: Альянс готує відповідь на безпекові виклики від Китаю. Суспільне (українською) . 14 червня 2021. Архів оригіналу за 9 липня 2021. Процитовано 1 липня 2021.
 23. У НАТО визнали Китай загрозою безпеці. Українська правда (українською) . 15 червня 2021. Архів оригіналу за 17 червня 2021. Процитовано 21 червня 2021.
 24. а б в г Загрози від Росії та Китаю, війна з тероризмом, підтримка України: головні тези з саміту НАТО. 24 Канал (українською) . 14 червня 2021. Архів оригіналу за 24 червня 2021. Процитовано 20 червня 2021.
 25. а б НАТО залишається солідарним з Україною та підтримує реформи, які наближають її до Альянсу - Столтенберг. Голос Америки (українською) . 14 червня 2021. Архів оригіналу за 25 червня 2021. Процитовано 1 липня 2021.
 26. а б в У Брюсселі завершився саміт НАТО: головні тези спільної заяви Альянсу. РБК-Україна (українською) . Архів оригіналу за 24 червня 2021. Процитовано 20 червня 2021.
 27. Підсумки саміту НАТО: члени Альянсу нарощуватимуть військові бюджети до 2024 року. Суспільне (українською) . 14 червня 2021. Архів оригіналу за 9 липня 2021. Процитовано 1 липня 2021.
 28. Члени НАТО зобов'язалися збільшити витрати на оборону. Корреспондент (українською) . 14 червня 2021. Архів оригіналу за 25 червня 2021. Процитовано 1 липня 2021.
 29. ОП: Україну не запросили на саміт НАТО, але це не зрада, і взагалі все ще може змінитися. Громадське (українською) . 8 травня 2021. Архів оригіналу за 24 червня 2021. Процитовано 21 червня 2021.
 30. Кулеба не розуміє, як можна не запросити Україну на саміт НАТО. Українська правда (українською) . 26 травня 2021. Архів оригіналу за 24 червня 2021. Процитовано 21 червня 2021.
 31. В НАТО оголосили, що Україна отримає членство через ПДЧ. Європейська правда (українською) . 14 червня 2021. Архів оригіналу за 15 червня 2021. Процитовано 23 червня 2021.
 32. В НАТО чекають на Україну і Грузію, але не кажуть, коли. Радіо Свобода (українською) . 14 червня 2021. Архів оригіналу за 24 червня 2021. Процитовано 23 червня 2021.
 33. а б НАТО дасть Україні ПДЧ і прийме в Альянс. Але коли. BBC News (українською) . 14 червня 2021. Архів оригіналу за 25 червня 2021. Процитовано 23 червня 2021.

Посилання[ред. | ред. код]