Брігам Янг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бригам Янґ
Brigham Young
Бригам Янґ

27 грудня 1847 — 29 серпня 1877
ПопередникДжозеф Сміт
НаступникДжон Тейлор

Народився1 червня 1801(1801-06-01)
США США Віттінгем, штат Вермонт США США
Помер29 серпня 1877(1877-08-29) (76 років)
США США Солт-Лейк-Сіті, штат Юта США США
ПохованийMormon Pioneer Memorial Monumentd
ГромадянствоСША США
ПідписBrigham Young Signature.svg

Commons-logo.svg Медіафайли у Вікісховищі

Бригам Янґ (англ. Brigham Young; нар. 1 червня 1801, Віттінгем, штат Вермонт, США — пом. 29 серпня 1877, Солт-Лейк-Сіті, штат Юта, США) — американський релігійний діяч, другий президент Церкви Ісуса Христа Святих останніх днів (1844 —1877), організатор переселення мормонів у район Великого Солоного озера й будівництва Солт-Лейк-Сіті.

Дитинство і юність[ред. | ред. код]

Бригам Янґ був дев'ятим з одинадцяти дітей Джона й Ебігейл Гау Янгів. Дитинство Брігама Янга пройшло в центральній частині штату Нью-Йорк серед густих лісів. Батьки були бідні.

« У нас ніколи не було можливості отримати формальну освіту замолоду, але зате можливостей збирати хмиз, рубати дерева, перекочувати колоди й орудувати серед корінь, прикрашаючи свої гомілки, ступні й пальці ніг синцями, було хоч відбавляй. Deseret News (Weekly), 12 серпня 1857, стор. 4. «

У 1815, коли Бригаму Янґу було 14 років, його мати вмерла. До 16 років Бригам Янґ став починаючим теслею, столяром, малярем та склярем.

Життя в церкві мормонів[ред. | ред. код]

Янґ прочитав Книгу Мормона, захопився ідеями мормонів і у 1832 році приєднався до них, зайнявшись місіонерською діяльністю. У 1833 році, після смерті дружини, приєднався до одновірців у м.Кертланд, штат Огайо. Янґ був ревно відданий своїй новій вірі. У лютому 1835 року він став одним з перших членів Кворуму Дванадцяти Апостолів. Під час конфліктів між мормонами й населенням штату Міссурі у 1830-х роках він втратив усе майно й пережив багато негод.

Брігам Янґ

У 1840 році він відправився в місіонерську подорож в Англію. Багато новонавернених згодом переїхали в США й приєдналися до існуючих мормонських громад.

Пам'ятник Брігама Янґа у Солт-Лейк-Сіті.

У 1844 році, після вбивства Джозефа Сміта, незважаючи на прагнення інших видних мормонів (наприклад, Сіднея Ріґдона) очолити церкву, Янґ зумів переконати громаду, що влада повинна перейти до апостолів.

У 1846-1847 роках Янґ, що став новим президентом церкви, вивів своїх послідовників у штат Юта (у той час територія Мексики), де під його керівництвом було засновано місто Солт-Лейк-Сіті яке зараз є столицею штату Юта. Засновує там також університет який існує до сьогодні й носить його ім'я.

Групи переселенців були також спрямовані у штати: Айдахо, Невада, Каліфорнія й Аризона, де мормони створили близько 350 громад і селищ. Зумів залучити в Юту близько 50 тис. переселенців з Середнього Заходу і емігрантів з Європи.

У 1850-1857 роках Янґ займав посаду тимчасового губернатора Території Юта, керуючим як церковними, так і світськими справами. Прагнення мормонів до незалежності й постійне ігнорування вимог федеральних чиновників привело до конфлікту з урядом США. Президент Б'юкенен вирішив призначити на пост губернатора території людину, що не належить до церкви СОД. Протистояння з федеральною владою в Юті привело до т. зв. Війни в Юті (1857-58) — у Юту була спрямована регулярна армія. Спочатку Янґ планував спалити Солт-Лейк-Сіті й бігти з послідовниками в Мексику, але в останній момент передумав і погодився залишити пост губернатора. Згодом він одержав прощення президента.

Одним із найсумніших епізодів Ютської війни була т. зв. «Різанина в Маунтайн-Мідоуз» — у 1857 році в окрузі Вашингтон була безжалісно перебита група мирних переселенців, включаючи жінок і дітей. Провина за цей злочин була покладена на єпископа СОД Джона Д. Чи. Янґ до кінця життя залишався главою Церкви Ісуса Христа Святих останніх днів і духовним лідером мормонів. Його наступником був Джон Тейлор.

Багатоженство[ред. | ред. код]

Донині Янґ залишається, напевно, найвідомішим багатоженцем. Існують відомості про більш ніж 50 жінок, які були «пов'язані» з ним як дружини, і 57 дітей від цих жінок. Для того, щоб розмістити настільки велику родину, Янґ побудував садибу «Лайон-Гаус»[1], де в кожної жінки були окремі апартаменти.

Брігам Янґ в літературі[ред. | ред. код]

У повісті «Етюд у багряних тонах» Артур Конан Дойль описує Брігама Янґа як владного, жорстокого, але вмілого керівника, який тримав у страху всю громаду. А Марк Твен у одному зі своїх оповідань висміює Янґа за його багатоженство.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Ще однією відомою його резиденцією був Бджолиний дім

Посилання[ред. | ред. код]

Попередник:
Джозеф Сміт
Президент Церкви Ісуса Христа святих останніх днів
27 грудня 1847 —29 серпня 1877
Наступник:
Джон Тейлор
Попередник:
Томас Б. Марш
Президент Кворуму дванадцяти апостолів
17 березня 1839 —27 грудня 1847
Наступник:
Орсон Гайд
Попередник:
Девід В. Паттен
Кворум дванадцяти апостолів
14 лютого 1835 —27 грудня 1847
Наступник:
Гебер Ч. Кімбалл