Бубонна чума

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Бубонная чума
Plague -buboes.jpg
МКХ-10 020.0
DiseasesDB 14226
Чорний щур — природний резервуар бубонної чуми

Бубо́нна чума́ — форма чуми переважно у людини. Чума — гостре природно-осередкове бактеріальне захворювання, що викликається бактерією Yersinia pestis і переноситься блохами, що паразитують на щурах. Відноситься до особливо небезпечних інфекцій. Бубонна чума розвивається при проникненні збудника через шкіру, характеризується хворобливим запаленням лімфатичних вузлів («бубонів»), найчастіше — пахових, рідше — пахвових, лихоманкою й вираженою інтоксикацією. Термін бубонна чума походить від грецького слова Bubo, що означає «опухлі залози». Інкубаційний період — 2-6, рідше 1-12 днів[1][2]. .

Симптоми[ред.ред. код]

 • Лихоманка;
 • Інкубаційний період 2-6 днів, коли бактерії розмножуються активно;
 • Погане самопочуття (нездужання);
 • Лихоманка;
 • Гладкі, хворобливі лімфатичні набряки називаються бубонами. Вони зазвичай зустрічаються в паху, але можуть виникнути і в пахвових западинах або на шиї, частіше всього на місці початкового зараження (укусу чи подряпини);
 • Біль може виникати в області, де має виникнути пухир, перш ніж з'явиться пухлина.

Головний біль і відчуття холоду раптом наприкінці інкубаційного періоду. З цього періоду інфекційні симптоми або починають спадати, або стають фатальними. Гній, що виходить із напухлих мішків розширених лімфатичних вузлів, є класичною ознакою бубонної чуми. Запальні збільшення лімфатичних вузлів є початковим симптомом, і до того ж дуже схожим на ряд інших захворювань, тому виникають труднощі та затримки ранньої діагностики.

Причини зараження[ред.ред. код]

Зараження від людини до людини, як правило, здійснюється повітряно-крапельним шляхом і призводить до розвитку легеневої форми чуми. Також до розвитку легеневої форми чуми призводить ускладнення бубонної чуми чумною пневмонією.

Поширення[ред.ред. код]

Регіони світу, ендемічні по чумі: В'єтнам, Бірма, Болівія, Еквадор, Туркменістан, Каракалпакія. [1]

Патологічна фізіологія[ред.ред. код]

Бубонна чума — інфекція лімфатичної системи, як правило, в результаті укусу інфікованої блохи, Xenopsylla cheopis (щурів блохи). Блохи часто зустрічаються на гризунах, таких як щури та миші, і шукають іншу здобич, коли їх господарі-гризуни помирають. Після утворення, бактерії швидко поширюються на лімфатичні вузли і розмножуються. Yersinia pestis бацил може протистояти фагоцитозу і навіть відтворити всередині фагоцитів і вбивати їх. У міру прогресування хвороби, лімфатичні вузли можуть кровоточити і набрякати. Бубонна чума може прогресувати до летальної септичної чуми в деяких випадках. Відомо також, що чума поширюється на легені і стає захворюванням, відомим як легенева чума. Ця форма хвороби є високо інфекційною, так як бактерії можуть бути передані через краплі при кашлі або чханні, а також фізичний контакт з жертвами чуми або блохи-підшипника і гризунів, які несуть чуму.

Лікування[ред.ред. код]

Декілька класів антибіотиків є ефективними в лікуванні бубонної чуми. До них відносяться аміноглікозиди, таких як стрептоміцин і гентаміцин , тетрацикліни (особливо доксициклін), а також фторхінолони ципрофлоксацин. Смертність, яка розглядається у випадку з бубонною чумою становить близько 1-15%, в порівнянні з смертності 50-90% випадків при відсутності лікування.[3]

Лабораторне тестування[ред.ред. код]

Лабораторичних випробувань не потрібно, для того, щоб діагностувати і підтвердити чуму. В ідеалі, потрібне підтвердження шляхом виявлення Yersinia pestis з проби пацієнта. Підтвердження інфекція може бути зроблено шляхом вивчення сироватки, взяту на ранніх і пізніх стадіях інфекції. Для швидкого виявлення Yersinia pestis антигену у пацієнтів, швидке випробувань щупом були розроблені для використання в польових умовах.[4]

Історія[ред.ред. код]

Бубонна чума. Зображення 1411 року

Бубонна чума, як правило, вважається причиною Чорної Смерті, що прокотилася по Європі в XIV ст. і убила близько 75 мільйонів чоловік, 30-60% населення Європи, але з абсолютною точністю цього стверджувати не можна, і окремі вчені заперечують цю точку зору.

Бубонна чума, як вважають, забрала життя майже 200 мільйонів чоловік, хоча є деяка дискусія щодо того, чи всі випадки захворювання насправді були цією ж хворобою.

Перший зареєстрований випадок епідемії спустошив Візантійськоу імперію в VI ст. і був названий чума Юстиніана на честь імператора Юстиніана I, який був інфікований, але вижив завдяки лікуванню.[5][6].

Чорна смерть[ред.ред. код]

Це загальна думка, що спалахом бубонної чуми була Чорна Смерть, яка забрала життя третини населення Європи в 14 столітті. У постраждалих містах не було належних ритуалів поховання, тому тіла були закинуті й поховані в братських могилах, або кинуті на вулиці. Чорна Смерть, як вважають, виникла в пустелі Гобі. Провезена блохами на щурах, вона поширилася по торгових шляхах і досягла Криму в 1346 році. (Вона також поширюється на схід по долині річки Янцзи, і в результаті епідемії, яка ігнорувалася урядом, убила династію Юань). У 1347 році вона поширилася на Константинополь, а потім — Олександрію, вбиваючи тисячі людей щодня, і незабаром прибула в Західну Європу.

Розповсюдження чуми[ред.ред. код]

Напрямки для пошуковиків, Пуне чуми 1897

Наступні кілька століть були відзначені кількома місцевими спалахами меншою мірою тяжкості. Велика Чума Севільї , 1649, Велика Чума Лондона , 16651666, Велика Чума Відня , 1679, і Велика Чума Марселя , 1720, були останніми великими спалахами бубонної чуми в Європі.

Чуми з'явився в середині 19-го століття, як «чорна смерть», Третя Пандемія почалася в Центральній Азії . Захворювань загинули мільйони людей у Китаї та Індії — тоді британською колонією, — а потім поширилася по всьому світу. Спалах тривав на початку 20 століття. У 1897 році в місті Пуна в Індії була серйозно постраждали від спалаху. Уряд відповів на поразку, система комітетів, які використовувалися для вчинення військових репресій і тиранії, як вирішувати пандемії. націоналісти публічно лаяв уряд. 22 червня 1897 два молодих брахманів, Chapekar братів, вистрілив і вбив двох британських офіцерів, голова комітету і його військовий супровід. Цей акт був розглянутий знаковою подією в Індії боротьби "з для свободи, а також гірше насильство по відношенню до політичної влади бачили у світі протягом третього чуми пандемії.[7] нагородами маратхі фільму 22 червня 1897 охоплює події до вбивство, акт та його наслідки.[8][9]

У 1994 і 2010 роках були випадки, повідомили в Перу[10]. У 2010 році був випадок, повідомили в штаті Орегон, США.[11]

Біологічна зброя[ред.ред. код]

Чума була використана японською імператорською армією під час Другої японсько-китайської війни, як бактеріологічна зброя. Ці види зброї були надані Сіро Ісіі і використовувались в експериментах на людях, перш ніж використовувати на полі. Наприклад, в 1940 році, японські імператорської армії ВПС провадили бомбордування Нінбо блохами з бубонною чумою.[12]У Хабаровську винні у військових злочинах, наприклад, генерал-майор Kiyashi Кавасіма, показав, що в 1941 році, близько 40 членів з Unit 731 повітряних забруднених чумою бліх впали на Changde . Ці операції викликали спалахи епідемії чуми.[13]

Примітки[ред.ред. код]

 1. а б Ада Горбачова, Вікторія Панфілова (2004-07-06). Росії загрожує бубона чума (російською). uniros.ru. Архів оригіналу за 2011-02-17. Процитовано 7 грудня 2008. 
 2. Бубона чума. Незалежна газета. Архів оригіналу за 2011-02-17. Процитовано 7 грудня 2008. 
 3. Чума Перевірено 2010-02-25
 4. «Чума, Лабораторія тестування» Теми для охорони здоров'я. Перевірено 2010-10-23. (нім.)
 5. Little (2007), pp. 8-15.
 6. McCormick (2007), pp. 290–312.
 7. Echenberg, Myron J. (2007). Plague Ports: The Global Urban Impact of Bubonic Plague, 1894–1901. New York: New York University Press. с. 66–68. ISBN 0814722326. 
 8. 22 June 1897 на сайті Internet Movie Database (англ.)
 9. Kailashnath, Koppikar; Chheda, Subhash. 22 June 1897, Celebrating 25 years. Архів оригіналу за 2013-07-12. Процитовано 2009-06-22. 
 10. http://www.laht.com/article.asp?ArticleId=361749&CategoryId=14095 One Dead from Plague in Northern Peru]
 11. http://news.opb.org/article/14656-rare-case-bubonic-plague-shows-lake-county/ Rare Case Of Bubonic Plague Shows Up In Lake County
 12. Japan triggered bubonic plague outbreak, doctor claims, [1], http://www.scaruffi.com/politics/wwii.html, A time-line of World War II, Scaruffi Piero. Prince Tsuneyoshi Takeda and Prince Mikasa received a special screening by Shirō Ishii of a film showing imperial planes loading germ bombs for bubonic dissemination over Ningbo in 1940. (Daniel Barenblatt, A Plague upon Humanity, 2004, p.32.)
 13. Daniel Barenblatt, A Plague upon Humanity., 2004, pages 220–221.