Бубряк Іван Ілліч

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бубряк Іван Ілліч
Bubryak I I.jpg
Народився 20 березня 1921(1921-03-20)
Росвигово[d], Мукачеве, Подкарпатська Русь, Чехословаччина
Помер 6 грудня 1997(1997-12-06) (76 років)
Ужгород, Україна
Діяльність ботанік, викладач університету
Alma mater Ужгородський національний університет
Науковий ступінь доктор біологічних наук

Бубряк Іван Ілліч — доктор біологічних наук, професор.

Біографія[ред. | ред. код]

Бубряк Іван Ілліч народився 20 березня 1921 року в селі Росвигово, нині у складі міста Мукачева. Після закінчення п'яти класів народної школи вступає у Мукачівську реальну гімназію, яку закінчив в 1940 році з відзнакою. З лютого 1941 до серпня 1942 року — службовець-практикант у нотаріальному уряді в рідному селі. У вересні 1942 року вступає на нотаріальні курси в м. Кошіце, після закінчення яких у червні 1944 працює на протязі трьох місяців помічником нотаріуса в нотаріальному уряді села Кальник. В 1946 році вступає на біологічний факультет до щойно відкритого Ужгородського державного університету. Після закінчення вузу Іван Ілліч вчиться три роки в заочній аспірантурі у Всесоюзному науково-дослідному інституті чаю і субтропічних культур та працює спочатку старшим науковим співробітником, а з вересня 1952 року — завідуючим ботсаду. Він стає одним із організаторів у Закарпатті опорного пункту Всесоюзного науково-дослідного інституту чаю і субтропічних культур. Чайна плантація, закладена тут у 1949 році, стала матеріальною основою його майбутніх наукових досліджень.

В 1958 році Іван Ілліч захищає кандидатську дисертацію на тему: «Вплив густоти стояння чайних рослин на їх зимостійкість». Через рік він призначений доцентом кафедри фізіології рослин і дарвінізму. Згодом, в 1961 році, обраний на посаду декана біологічного факультету, яку обіймав до 1974 року.

У 1970 році Іван Ілліч захищає докторську дисертацію на тему «Еколого-фізіологічні дослідження субтропічних і південних деревних рослин в зв'язку з проблемою акліматизації в Закарпатті». В липні 1971 року ВАК присвоює йому звання професора. З 1971 по 1986 рік завідує кафедрою фізіології рослин і дарвінізму.

За час роботи в університеті І. І. Бубряк проявив себе як здібний науковець, педагог, організатор навчально-виховної роботи студентів. Він тривалий час читав курси «Фізіологія рослин», «Прикладна фізіологія», «Фізіологія стійкості рослин» та ін.

6 грудня 1997 року обірвалося життя вмілого педагога, здібного вченого, доктора біологічних наук, професора кафедри фізіології рослин Ужгородського державного університету Івана Ілліча Буряка.

Науковий доробок[ред. | ред. код]

Ще будучи студентом, Іван Ілліч починає глибоко цікавитись субтропічними культурами та можливістю їх акліматизації у Закарпатті. Закінчивши навчання у вузі, він отримує направлення на роботу у ботанічний сад університету. Тут, опинившись в безпосередній близькості до рослин, з ентузіазмом береться за розширення та поповнення колекційних ділянок, оформлення ландшафтних зон, будівництво теплиць тощо. В цей період в ботанічному саду Ужгородського державного університету було введено в культуру більше 20 видів субтропічних деревних і кущових порід (дрік іспанський, секвоя, кипарис, чай китайський, хурма звичайна і віргінська та ін.). Пізніше Іван Ілліч Бубряк стає одним із організаторів у Закарпатті опорного пункту Всесоюзного науково-дослідного інституту чаю і субтропічних культур на Червоній горі поблизу Мукачева, приймає активну участь у закладці чайних плантацій в колгоспах області. На створеній базі Іван Ілліч проводить дослідження впливу густоти чайних рослин на зимостійкість в поєднанні з більш глибоким вивченням біології чайного куща в умовах Закарпаття. Результатом багаторічних досліджень був успішний захист Іваном Іллічем кандидатської дисертації.

Крім чайної рослини, Іван Ілліч займався такими деревними субтропічними та південними культурами як горіх волоський, каштан їстівний, абрикос, персик, нектарин, хурма, інжир та ін. Ним проведено еколого-фізіологічне вивчення стану рослин у зв'язку з акліматизацією в Закарпатті. Зокрема, показано, що морозостійкість південних культур визначається комплексом фізіологічних факторів, в тому числі регенеративною здатністю, ритмікою життєвих процесів, станом оводнення тканин, співвідношенням вмісту хлорофілів, оптичних властивостей пігментного комплексу листків. При цьому відзначена особлива роль мінерального живлення в ході пристосування рослин. Результатом проведеного вивчення інтродукції та акліматизації субтропічних культур став успішний захист Іваном Іллічем докторської дисертації на тему «Еколого-фізіологічні дослідження субтропічних і південних деревних рослин в зв'язку з проблемою акліматизації в Закарпатті». Багаторічні дослідження Івана Ілліча Бубряка по інтродукції та акліматизації південних культур в Закарпатті узагальнено в монографії «Південні культури в Карпатах», яка вийшла в 1968 році. Крім цього, ним опубліковано понад 70 статей у наукових вітчизняних та зарубіжних виданнях.

Посилання[ред. | ред. код]