Будапешт-Бамако

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Лада Нива, заїзд 2005 року
Файл:Dacia.jpg
Dacia 1300 1979 року випуску на шляху від Мерзуги до Загори
2-рісна Toyota 4Runner
Audi B5 застрягла у пісках Сахари

Будапешт-Бамако або Великий Африканський Автопробіг на сьогодні є найбільшим аматорським ралі в світі,[1] найбільшим ралі по Сахарі[2] і важливою благодійною автомобільною гонкою в Африці. Будапешт-Бамако — це малобюджетна версія[3] ралі-марафону Дакар. Маршрут ралі пролягає з Угорщини до Австрії, Італії, Францї, Іспанії, через Сахару, по території Марокко і Мавританії і фінішує в столиці Малі, Бамако.[4] Ралі Будапешт-Бамако призначене для тих, хто жадає ризику і пригод. Ніяких обмежень при подачі заявки не існує: якщо автомобіль їздить на законних підставах, він і його водій можуть взяти участь у перегонах. Будапешт-Бамако також займається благодійною діяльністю, збираючи кошти та матеріальну допомогу для місцевих громад і благодійних організацій в Малі.

Історія[ред.ред. код]

Засновником даного заходу є угорський інтернет -підприємець та колишній радіо -ведучи Гез Віллам (справжнє ім'я Ендрю Сабо), який хотів надати фанатам ралі альтернативу більш дорогому й суворому ралі Дакар. Він не знайшов більш дешевого і зручного варіанту Дакару, як створення свого власного ралі. Після першого пробігу через Сахару по Тунісу, Лівії, Нігерії і Малі він надав перевагу більш безпечному і мальовничому маршруту по західному краю Африки.

 • 26 грудня 2005 року, сорок і дві команди вишикувалися на Площі Героїв у Будапешті на перший офіційний автопробіг Будапешт — Бамако. Два тижні потому, всі, крім двох команд прибули на Площу Героїв у Бамако.
 • У 2007 році більше ста команд вступили в боротьбу. Лише десяти командам не вдалося перетнути фінішну межу.
 • У 2008 році понад 400 осіб в 160 транспортних засобах увійшли до Великого Африканського Автопробігу. Серед найбільш незвичайних транспортних засобів були Велорекс 1961 року, зчленований автобус Ікарус 435, вантажівка-розвізник морозива, Дачія, Вартбург і польський Фіат 126, керований двома британцями. Не дивлячись на те, що в 2008 році було прийнято рішення про скасування Ралі Дакар у зв'язку із загрозою терактів,[5] автопробіг Будапешт-Бамако таки відбувся, хоча кілька французьких та іспанських команд відмовилися від участі, посилаючись на страхи терору в Мавританії. Але це не завадило автопробігу завершитися без перешкод. Урядом Мавританії були призначені тисячі військових і поліцейських для охорони цього заходу.
 • У 2009 році гоночна і туристична категорії повністю були розділені. Особливістю гонки став складніший курс, обумовлений суворішим часовим контролем і більш складними географічними викликами.
 • У 2010 році ралі було організовано чотириразовими ветеранами Будапешт-Бамако, Андрасом Полгаром (Andras Polgar) і його братом Тамасом (Tamas). Менше, ніж за 36 годин до початку, етапи ралі в Мавританії і Малі були скасовані, після того, як Міністерство Закордонних Справ Угорщини попередило Полгарів про потенційні терористичні загрози в Мавританії.[6] Цей автопробіг фінішував в Агадирі, Марокко.[7] Незважаючи на зміни в офіційному фініші, сорок одна команда і більше 25 тонн гуманітарної допомоги прибули в Бамако без будь-яких інцидентів після 1 лютого 2010 року.
 • У 2011 році ралі завершилося успішно, після того, як команди здолали один з найважчих етапів. Вперше в історії ралі учасники долали шлях через Сенегал. Лише 125 зі 160 команд фінішували і лише 18 з 40 команд гоночної категорії перетнули фінішну межу.[8]
 • У 2012 фінішною межою стала столиця Гвінеї-Бісау. Вперше в історії ралі Бамако не було кінцевою точкою. Учасники повинні були подорожувати через Сенегал знову.[9]
 • У 2013 році організатори перенесли фінішну лінію в Гвінею-Бісау після політичного невизначеного року в Малі. Антитерористичне агентство Угорщини закликало організаторів скасувати захід у зв'язку із загрозою викрадення людей, проте ралі завершилося без інцидентів, 89 команд з 142 досягли фінішу.[10]

Філософія і правила[ред.ред. код]

Провідний принцип Будапешт-Бамако: хто завгодно, чим-завгодно, в будь-якому випадку. Тут не існує обмежень щодо транспортних засобів або осіб, які можуть прицмати участь, немає ніяких дорожніх обмежень. Учасники повинні завершувати щоденні етапи між Будапештом і Бамако. Затверджений маршрут не передбачений, гонщики можуть планувати і оптимізувати свій маршрут самостійно. Це не обмежена в часі подія. Бали нараховуються за виконання щоденних етапів у певні періоди часу. Крім того, існує геокешінг, для заробляння додаткових балів. Якщо команда не завершує етап, вона все ще бере участь у перегонах. Автомобілям немає необхідності прибувати до фінішу, головне перетнути фінішну межу учасникам. Команди можуть брати участь у гоночній або туристичній категоріях.

Маршрут[ред.ред. код]

Зазвичай, гонка проходить через наступні країни (у порядку старт- фініш):

Близько 8000 кілометрів долаються протягом 15 днів. Гонка стартує в Будапешті, столиці Угорщини і фінішує в Бамако, столиці Малі.

Категорії[ред.ред. код]

Команди можуть взяти участь в змагальній категорії, в якій повинні бути досягнуті навігаційні пункти і завершені щоденні етапи. Це гонка не обмежена за часом. У туристичній категорії команда подорожує у своєму власному темпі, і немає ніякої конкуренції серед учасників. У 2011 році була додана категорія Spirit, особливістю якої є участь старих автомобілів. При цьому, учасникам немає необхідності оплачувати вступні внески.

Благодійність[ред.ред. код]

Діти вітають ралі Будапешт-Бамако, Малі

Будапешт — Бамако в першу чергу є благодійною акцією, яка приносить прямі пожертви спільнотам в Малі і Мавританії. Багато команд делегуються у фірми в рамках програми корпоративної соціальної відповідальності. У 2008 році Банк Будапешта пожертвував автомобіль швидкої допомоги після того, як був направлений з Будапешта до Бамако. Червоний Хрест пожертвував мінівен Інституту для сліпих у Бамако після того, як він був перенаправлений з Європи. Щорічно учасники та організатори ралі надають значну матеріальну допомогу Африканському населенню. Так,

 • в 2008 році командами було організовано викопування колодязя в селі El Geddiya, пожертвування медичного обладнання для безкоштовної клініки в трущобах Бамако, включаючи обладнання для стерилізації та інкубатор. Пізніше, в деякі райони Бамако були передані подарунки для шкіл.
 • У 2009 році більше 700 000 євро було доставлено до Африки. Британські " Зелені Лицарі " забезпечили кілька сіл Малі сонячними батареями і сонячними печами. Командою голландських жінок було доставлено 230 велосипедів для організації під назвою " Жінки на велосипедах ", метою якої було навчити жінок їзді на велосипедах, щоб вони могли дістатися до роботи, що знаходиться далеко від їхнього села.[11]
 • У 2010 році більше 25 тонн гуманітарної допомоги було доставлено до Мавританії і Малі. Члени норвезької команди ралі побудували школу у віддаленому селі Kourmikoro, Малі. Кілька сіл, лікарень, дитячих будинків, шкіл Мавританії і Малі були забезпечені матеріальною допомогою.
 • У 2011 році було надано матеріальну допомогу на загальну суму 800 000 євро. Було добудовано додатково будівлю до школи, побудованої в 2010 році, виритий новий колодязь в місті Дьєма, Малі.
 • У 2012 році було надано матеріальну допомогу на загальну суму 600 000 євро. Кілька машин швидкої допомоги були передані до Гвінеї-Бісау. Нове крило школи було побудовано в Kourmikoro, Малі. Пожертвування також були надані селі в Гвінеї-Бісау, для дитячого будинку і лікарні в Бісау.
 • У 2013 році було надано матеріальну допомогу на загальну суму 800 000 євро . Датською командою була пожертвувана повнофункціональна пожежна машина для мера Гвінеї-Бісау. Вакцинні системи зберігання на сонячних батареях, комп'ютери, швейні машини і велосипеди були також пожертвувані в Мавританію, Сенегал і Гвінею-Бісау.[12]

Команда, яка здійснила найвидатнішу благодійну діяльність, отримує Нагороду Матері Терези за благодійність.

Телевізійне висвітлення[ред.ред. код]

З 2007 року британське кабельний і супутниковий канал Travel Channel транслює серії ралі Будапешт-Бамако.[13] У 2010 році угорська національна телекомпанія RTL Klub почала щоденну трансляцію події.

Будапешт-Бамако 2014[ред.ред. код]

Не зважаючи на те, що політична ситуація та безпека в Малі значно покращилась, ралі Будапешт-Бамако 2014, знову, вже втретє, оминає цю країну. В цей раз фінішною лінією стала столиця Гамбії, Банжул. Хоча цьогорічний маршрут виявився коротшим, він відзначився підвищеною складністю та вимогливістю порівняно з минулими роками.

Крім того, цього року в ралі вперше узяла участь українська команда, Team.UA, яка виступила у змагальній категорії. За результатами, вона посіла 7-ме місце серед 14 команд.

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]