Будинок Горелика

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Будинок Горелика
Donetsk dom gorelika.jpg

Тип пам'ятка архітектури
Країна

Україна Україна


Будинок Горелика у Вікісховищі?
Будинок Горелика, фото до 1977 р. без прибудови до західного торця

Будинок Горелика (вул. Жовтнева, 82) — пам'ятка архітектури та містобудування[1] в Донецьку. Побудований між 1901 — 1905 роками для купця Горелика. Рішення фасадної частини будівлі виконане в стилі модерн. Кут будівлі підкреслений гранованою баштою із загостреним куполом. У вежі раніше розміщувалася моленна. Будівля виділяється серед інших донецьких споруд химерними контурами балконів, динамічним обрамленням вікон, стриманим декором фасадів та вставками облицювання з керамічної плитки[2].

У будівлі до жовтневого перевороту 1917 року знаходилася підпільна друкарня більшовиків.

У перші роки радянської влади в будинку Горелика розташовувався клуб Тудоровськіх з великою танцювальною залою, популярною у той час. Потім в будівлі розміщувався радіоцентр. З 1946 року в будівлі розташовується обласне управління місцевої промисловості.

Є версія, що з балкона будинку Горелика для п'ятитисячної аудиторії свої вірші читав Маяковський Володимир Володимирович[3].

1977 року архітектором А. Міщенко з інституту «Донбасгромадпроект» був розроблений проект прибудови до західного торця особняка. Прибудова не порушила загального стилю будівлі.

Останнім часом в будинку Горелика розташовуються об'єднання «Спецшахтобуріння» та регіональне управління «ПриватБанку».

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Див. Табличку на будівлі
  2. Джерело: «Особняк з гранчастою вежею» — Мефодій Мартинов «Життя-Тиждень», 28.03.2002, № 46
  3. Донецьк: керівництво для користування

Література[ред. | ред. код]

  • Пам'ятники архітектури // Все про Донецьк.: Довідковий посібник. — Донецьк : Донбас, 2003. — С. 162-163. — ISBN 5-7740-0782-0.

Посилання[ред. | ред. код]