Будинок Дворянського зібрання (Біла Церква)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Будинок дворянського зібрання
Будинок дворянського зібрання

Дворянське зібрання — пам'ятка цивільної архітектури в місті Біла Церква. Збудовано в 1830 році, зруйновано в 2003 році. Входило до комплексу маєтку панів Браницьких у центрі Білої Церкви. Розташовувалось на бульварі 50-річчя Перемоги, 5.

Будівлю зведено в 1830 році у класичному стилі за проектом архітектора Шимона Цуґа. Вона чотирикутна в плані з утопленою центральною частиною, дерев'яна, тинькована, двоповерхова зі сторони головного фасаду і одноповерхова з тильного боку, на кам'яному фундаменті. Покрита двосхилим дахом. Головний фасад у вигляді лоджії з десятиколонним портиком звернутий у внутрішнє подвір'я. Вікна першого поверху великі, другого — менші за розмірами, квадратні, оформлені наличниками. Перекриття плоскі. Інтер'єр оздоблений ліпними карнизами. Танцювальний зал прикрашений колонами. На другому поверсі був ресторан, на першому — більярдна, ігровий і танцювальний зали. У підвалі зберігалось вугілля.

Спочатку тут містилися танцювальний та ігровий зали, ресторан, в яких розважались шляхетні містяни. Пізніше в приміщенні розташувалися адміністративні служби. Наприкінці XIX століття воно стало називатись «Бюро Браницьких». У 1929–1930 роках перший поверх дворянського зібрання займала кооперативна школа, у роки німецької окупації міста — військовий шпиталь. З 1950-х років й до 1969 року в будівлі знаходився райком комсомолу, а пізніше — районний будинок культури, райвідділ культури та районна бібліотека. У 1956 році будинок був узятий під охорону державою і внесений до списків пам'яток архітектури. У 1960-х роках проведені ремонтно-реставраційні роботи. У 1990-х роках будівлю передано Білоцерківській єпархії УПЦ МП, після чого її стан поступово став погіршуватися. Споруду планували розібрати і на її місці збудувати цегляну. Однак у 2003 році вона була зруйнована внаслідок пожежі й після того вже не відновлювалась.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Срібняк М. Л., Федотов В. М. Біла Церква. Історико-архітектурний нарис. — К.: Будівельник, 1966. — С. 23-24.
  • Біла Церква. Шлях крізь віки. — Біла Церква: Буква, 1994. — С. 315–316.
  • Федотов В. М. Біла Церква: нотатки архітектора міста. — Біла Церква, 1998. — С. 25.
  • Чернецький Є. А. Історія Білої Церкви: події, постаті, життя. — Біла Церква, 2013. — С. 393-394.
  • Дворянского собрания дом [Архівовано 7 січня 2019 у Wayback Machine.] // Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР. — Т. 1. — К.: Будівельник, 1983. — С. 126. (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]