Будинок профспілок України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Будинок профспілок України
Kiew Khreshchatyk 04.JPG
Розташування Київ
Країна Україна Україна
Архітектор Олександр Малиновський
Олександр Комаровський
Клієнт Українська республіканська рада профспілок
Дата початку спорудження 1975
Дата закінчення спорудження 1980
Дата зруйнування 19 лютого 2014
Адреса Київ. Майдан Незалежності, 2

Commons-logo.svg Будинок профспілок України у Вікісховищі

Будинок профспілок України, офіційно Підприємство «Господарське управління Федерації профспілок України» — адміністративна будівля, у якій була розташована Федерація професійних спілок України. Також тут було розгорнуто штаб Майдану (під час Помаранчевої революції) та Штаб національного спротиву (під час Євромайдану). Будинок майже повністю згорів під час подій 18—20 лютого 2014 року, пов'язаних з Євромайданом.

Розміщення[ред.ред. код]

Будинок стоїть на Майдані Незалежності, на розі вулиці Хрещатик та проїздом між вулицями Інститутською та Михайлівською. Адреса: 01001 вул. Хрещатик, 18/2.

Історія[ред.ред. код]

До 1976 р. на місці будинку профспілок України знаходилась споруда Київського дворянського зібрання.

В січні 1974 року XXV міська партійна конференція прийняла рішення, за прикладом Москви, перетворити Київ у зразкове комуністичне місто. У зв'язку із цим організували конкурс на найкращий проект реконструкції центральної площі Києва. В 1975 році було розпочато роботу по втіленню проекту в життя. Того ж року на місці знесених на площі Калініна будинків № 2/16, № 4 і № 6/2 почалося будівництво восьмиповерхового Будинку спілок трестом «Київміськбуд-4» (архітектори Олександр Малиновський та Олександр Комаровський) на замовлення та за кошти Української республіканської ради профспілок для використання як адміністративної будівлі, яке завершилось 1980 року.

Пізніше у високу вежу було встановлено електронного годинника. Кожний із чотирьох поліекранів — табло, розміром 4,30 м х 7,20 м, перебувають на висоті 57 метрів та містять близько 5 тисяч ламп потужністю 40 ватів. Розміри поліекранів дозволяють дізнатися точний час із кілометрової відстані.

Новопобудований Будинок спілок, згідно з постановою секретаріату Української ради Профспілок від 27 червня 1980 року (протокол № 7) «Про будівлю Будинку Укрпрофради», передано в експлуатацію управлінню Будинку спілок Укрпрофради.

Підприємство «Господарське управління Федерації профспілок України», надалі Підприємство, є унітарним і створено одним засновником — Федерацією професійних спілок України.

1 квітня 1989 року Управління Будинку спілок перейменовано на Управління по господарському обслуговуванню Укпрофради, згідно Постанови Секретаріату ВЦРПС № 5-20 від 8.02.1989 р.

1 вересня 1991 року Управління Будинку спілок Укрпрофради перейменовано на Будинок спілок Федерації профспілок України, згідно Постанови Президії ФПУ № 11-7-4 від 23.08.1991 р.

У 1996 році постановою Президії ФПУ № П-24-14 від 07.02.1996 року Будинок спілок ФПУ перейменовано та реорганізовано у Підприємство «Господарське управління Федерації профспілок України», створеною Федерацією професійних спілок України.

У 2004 році в ході "Помаранчевої революції" будинок був зайнятий протестувальниками.

Під час Євромайдану, після подій 1 грудня, Будинок профспілок був захоплений протестувальниками, де був створений їх штаб[1].

Пожежа[ред.ред. код]

В ніч на 19 лютого 2014 року будинок майже повністю згорів, а також обвалилися конструкції між четвертим і п'ятим поверхами[2]. Остаточно пожежу вдалося загасити лише о 6:55 ранку 20 лютого.[3] Після нейтралізації вогню там було знайдено тіло людини.[4][5].

Активісти звинуватили у підпалі будинку правоохоронців, а силовики переклали відповідальність на «Правий сектор». За даними Головного управління ДСНС в м. Київ, під час пожежі в столичному Будинку профспілок працівникам Державної служби України з надзвичайних ситуацій вдалося врятувати 41 людину[6]. За даними тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з розслідування вбивств на Майдані штурм Будинку профспілок здійснювався за вказівкою колишнього Голови СБУ Олександра Якименка, його першого заступника Володимира Тоцького, керівника центру спецоперацій Альфа Олега Присяжного та керівника Антитерористичного центру СБУ Андрія Меркулова.[7]

Про цю пожежу розповідається у документальному фільмі «Пожежа у Будинку Профспілок» з циклу «Зима, що нас змінила»

Для проведення ремонту будівлі 27 березня 2014 року було засновано Благодійний фонд "Відродження Будинку Профспілок". Його роботу організовує та контролює Наглядова Рада. Після дозволу органів прокуратури, влітку 2014 розпочався процес ліквідації наслідків пожежі. За цей час проведено ремонтні роботи теплотраси та консервація теплопункту, приміщення очищено від сміття, виконано великий обсяг протиаварійних і укріплювальніх робіт. Закриті віконні та дверні прорізи, аби захистити приміщення від опадів та вітру. Закріплено аварійні конструкції, плити та вузли балок розкрито для обстеження. Будівля, за висновками експертів, які її обстежили, знаходиться в задовільному стані та придатна для відновлення. Реконструкцію будинку заплановано на серпень 2016 року. Зовнішній вигляд Будинку профспілок не зазнає змін. Станом на травень 2017 року відновлення триває.

Особливості[ред.ред. код]

Відмінною пам'яткою будинку був електронний годинник на 24-метровій вежі з панелями 720х430 см. З 1980 року годинник відображав час, температуру повітря, дату та додаткову інформацію, а разом з боєм передавалася беззмінна мелодія «Як тебе не любити, Києве мiй». 2011 року годинник було замінено на сучасний — світлодіодний компанії ЕКТА, який уже працював як повноцінне мультимедійне табло[8].

Галерея[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]