Бузан-хан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бузан-хан
Народився невідомо
Помер 1335
Алмалик
·вбивство
Національність монгол
Діяльність суверен
Титул хан Чагатайського улусу
Посада хан
Термін 1334—1335 року
Попередник Тармаширін
Наступник Чанкші-хан
Конфесія іслам
Рід Чингізиди
Батько Дува-Тимур

Бузан-хан (*д/н — 1335) — 18-й хан Чагатайського улусу в 13341335 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з династії Чингізидів. Син Дува-Тимура, хана Чагатайського улусу. Непевне, замолоду прийняв іслам, та водночас дотримувався установ Великої Яси. Перша згадка про нього сягає 1333 року. 1334 року здійняв повстання проти хана Тармаширіна, рушивши з Семиріччя до Мавераннахру. Водночас на курултаї під Самаркандом сталася змова проти Тармаширіна. Невдовзі того було повалено й страчено. Новим ханом став Бузан.

Він припинив переслідування юдеїв і християн, відновивши політику релігійної терпимості. Невдовзі повернув столицю з Бухари до Алмалика. Разом з тим зіткнувся з претендентом на трон — Арджукамом, нащадком Толуя, якого підтримували в деяких ордах східної частини улусу. Перемігши Арджукама, Бузан-хан встановив владу в усій державі. Проте вже 1335 року його було вбито внаслідок змови. Поховано поблизу Алмалика в селищі Харрар. Новим ханом став його двоюрідний брат Чанкші.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Караев О. Чагатайский улус. Государство Хайду. Могулистан. — Бишкек, 1995. (рос.)
  • Jackson, Peter, The Delhi Sultanate: A Political and Military History. Cambridge University Press, 2003, ISBN 0-521-54329-0.