Бузачі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бузачі
Країна  Казахстан[1],  Російська імперія і  СРСР
Мапа

Бузачі (Бузаши; каз. Бозащы) — півострів у північно-східній частині Каспійського моря, в Мангистауській області Казахстану. Переважна висота рельєфу від −5 до −25 м абс., найбільша висота 61 м.

Півострів Бузачі

Природна зона — пустеля. На півдні поверхня горбиста, в деяких місцях покрита барханними і горбистими пісками. На півночі великі площі солончаків. На півдні до півострова примикають гори півострова Мангишлак. Середня температура січня −7 °C, липня 26 °C. Атмосферних опадів випадає 200—250 мм на рік. Близько 40 днів у році дмуть сильні вітри (швидкість понад 15 м/с). Через зниження рівня Каспію в 1980—1990-х роках площа півострова значно збільшувалася, потім знову почала зменшуватися.

Корисними копалинами півострова є нафта і газ (родовища Каламкас, Каражанбас, Північне Бузачі, Ауезовське). Прокладено автомобільні дороги, споруджено нафтогазопроводи. Є аеропорт, який забезпечує вантажопасажирські авіаперевезення для цих родовищ.

На півострові розташований Бузачинський артезіанський басейн.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. GEOnet Names Server — 2018.

Література[ред. | ред. код]

При написанні цієї статті використано матеріал з видання «Казахстан. Національна енциклопедія» (1998—2007), наданого редакцією «Қазақ энциклопедиясы» за ліцензією Creative Commons BY-SA 3.0 Unported.