Букварь южнорусскій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Назва «Буквар південноруській»
Тарас Шевченко. Букварь Южнорусскій.pdf
Автор Тарас Шевченко
Назва мовою
оригіналу
Букварь южнорусскій
Країна Flag of Russia.svg Російська імперія
Мова українська, церковнослов'янська
Жанр буквар
Місце Санкт-Петербург
Укр. видавництво Печатня Гогенфельдена
Виданий 1861
Тираж 10000

Буквар південноруській у Вікісховищі?
S:  Буквар південноруській у  Вікіджерелах

«Букварь южнорусскій» («Буквар південноруській») — книжечка, укладена Тарасом Шевченком і видана його коштом у 1861 році для початкового навчання грамоти дорослих українців рідною мовою в безплатних недільних школах.

Буквар містить абетку друкованих і рукописних літер, традиційні тексти для читання по складах, поетові переспіви окремих Псалмів Давидових, п’ять щоденних молитв, цифри й таблицю множення до 100. Другу половину книжечки займають думи про Олексія Поповича, про Марусю Богуславку, а також 13 народних прислів'їв.

«Буквар южнорусскій» має такі розділи: азбука, склади, цифри, лічба, текстовий матеріал, на якому вчаться читати. Його справедливо можна вважати новаторським, бо він значно відрізняється від букварів того часу (Шейковського, Гаццука, Золотова), що націлювали дітей на вивчення незрозумілих складів, назв, букв, і заохочує учнів до свідомого читання, осмислення прочитаного. Буквар містив фольклорні твори: приказки та прислів’я, народні думи, на яких Т. Г. Шевченко прагнув формувати юні душі майбутніх освічених земляків.

Основну частину тиражу Шевченко надіслав своїм приятелям в Україну для продажу учням недільних шкіл Києва, Полтави, Чернігова та інших міст.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]