Булава (ракета)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Міжконтинентальна балістична ракета (МБР) морського базування Р30 3М30 «Булава-30» (РСМ-56 для використання в міжнародних договорах, SS NX 30 – за класифікацією НАТО) — нова російська триступінчата твердопаливна ракета, що розміщується на підводних човнах. Рішення про розробку такої ракети було ухвалене в 1988 році.

Розробка[ред.ред. код]

Створення ракети було доручене Московському інституту теплотехніки (МІТ). Важливим аргументом на користь такого рішення стало прагнення до уніфікації морських і сухопутних твердопаливних ракет, а також до зниження витрат на їхню розробку і виробництво. Розробка «Булави» в Московському інституті теплотехніки зайняла в два рази менше часу, чим це буває зазвичай (до 15 років).

МБР «Булава» повністю розроблена і виготовлена на підприємствах російського оборонний-промислового комплексу, а також максимально уніфікована з наземним ракетним комплексом стратегічного призначення «Тополя-М».

Міжконтинентальна балістична ракета «Булава» призначена для озброєння новітніх атомних підводних човнів проекту 955 (типу «Борей»), до яких приналежить АПЧ «Юрій Долгорукий», що має 12 ракетних шахт.

Основні технічні характеристики[ред.ред. код]

  • Радіус дії – 8 тис. км.
  • Стартова маса - 36,8 т.
  • Ракета може нести від 6 до 10 гіперзвукових маневруючих ядерних блоків індивідуального наведення загальною масою 1,15 т, здатних міняти траєкторію польоту по висоті і курсу.
  • Кількість ступенів – 3.
  • Тип головної частини - ядерна роздільна.
  • Довжина в пусковому контейнері - 12,1 м.
  • Максимальний діаметр – 2 м.

Маршові двигуни першого і другого ступеня ракети виконані твердопаливними. Третій ступінь для забезпечення необхідної швидкості і маневрування на завершальній ділянці траєкторії оснащений рідинним двигуном.

Старт ракети похилий, що дозволяє підводному ракетоносцю здійснювати пуск ракет на ходу.

Поточний стан[ред.ред. код]

Випробування ракети почалися в 2004 році. Прийняти «Булаву» на озброєння планувалося в 2009 році — разом з підводним човном «Юрій Долгорукий», який вже спущений на воду. Але до 2009 року включно в цілому було проведено 12 випробувальних пусків «Булави», з яких шість були визнані успішними, причому тільки один — повністю успішним[1]. У кожному з невдалих випробувальних запусків ракети збій кожного разу відбувався в новому місці, через що усунути неполадки не вдавалося.

Всього до 2015 року в Росії планується побудувати вісім АПЧ, які будуть оснащені новітніми видами озброєння, у тому числі і балістичними ракетами «Булава». Балістична ракета «Булава» має стати основним озброєнням стратегічних підводних човнів «Юрій Долгорукий», «Олександр Невський» і «Володимир Мономах» проекту 955/955А «Борей». Дальність польоту «Булави» складає вісім тисяч кілометрів.

Пуски[ред.ред. код]

22 травня 2018 року підводний човен «Юрій Долгорукий» здійснив залповий пуск з підводного положення 4 балістичних ракет «Булава» з Білого моря по цілях на полігоні Кура на Камчатці[2].

Виноски[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]