Булан (бек-мелех)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Булан
Народився невідомо
Помер бл. 770
Ітиль
Національність хозарин
Діяльність правитель
Титул бек-мелех
Термін 740—770 роки
Попередник Хазер Тархан
Наступник Обадія
Конфесія юдаїзм
Рід Буланіди
У шлюбі з Серах
Діти 1 син

Булан (*д/н — бл. 770) — 1-й повновладний бек-мелех Хозарської держави у 766770 роках. Ім'я перекладається з хозарської мови як «Олень».

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив зі знатного хозарського роду. Перша згадка про Булана відноситься до 730 року, коли звитяжив у битві при Ардебілі проти арабів. У 732—737 роках брав участь у битвах з арабами в Дагестані.

У 737 році при обороні столиці Семендеру загинув каган-бек (на кшталт цивільного заступника кагана на час відсутності в столиці) Хазер Тархан. У 740 році Булан стає новим каган-беком. Водночас зрозумів необхідність прийняття державної релігії для каганату як у сусідів. Втім, не бажав приймати християнства, оскільки б тоді каганат у релігійному плані опинився в залежності від візантійської імперії. Прийняття ісламу виключалося з огляду на постійні військові конфлікти з Арабським халіфатом.

(У 740 році Булан прийняв юдаїзм у караїмізму, прийнявши ім'я Савріїл (Бог — моя надія, інший варіант Сабріель). Булан-Сабріель багато зробив для допомоги каганам Біхару та Багатуру у відновленні потуги Хозарського каганату. Водночас зростала потуга його родини, яка також прийняла юдаїзм. До середини 760-х років значна частина хозарської знаті була юдеями.

У 766 році скористався смертю кагана Багатура або відсторонив того від влади, Булан-Сабріель отримав повний контроль над каганатом. Сини Багатура були номінальними володарями, оскільки Булан не наважився позбавити трону впливовий рід Ашина. Сам титул каган-бек було змінено на бек-мелех (від арабського маліка — володар, цар). Втім, уже близько 770 року Булан помирає. Його справу завершив син або онук Обадія.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Голб Н., Прицак О. Хазарско-еврейские документы X в. — М.-Иерусалим, 2000. ISBN 5-93273-126-5 (рос.)
  • Kevin Alan Brook. The Jews of Khazaria. 2nd ed. Rowman & Littlefield Publishers, Inc, 2006.