Бунти в Лос-Анджелесі (1992)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Військовослужбовці армії США, відправлені за розпорядженням президента Дж. Буша-старшого в Лос-Анджелес для відновлення порядку. 1 травня 1992 року.

Бунти в Лос-Анджелесі  — масові заворушення, що відбувалися в Лос-Анджелесі з 29 квітня по 4 травня 1992 року, що призвели загибель 53 осіб[1][2] і заподіяння шкоди на суму в 1 мільярд доларів.

Заворушення почалися 29 квітня — в день, коли суд присяжних виніс виправдувальний вирок чотирьом білим поліцейським, які побили чорношкірого Родні Кінга за те, що той чинив шалений опір при арешті за перевищення швидкості 3 березня 1991 року . Після винесення вироку тисячі темношкірих американців, в основному чоловіків, вийшли на вулиці Лос-Анджелеса і влаштували демонстрації, які переросли незабаром в безлади і погроми, в яких брали участь кримінальні елементи. Злочини, скоєні протягом шести днів масових заворушень, носили расове підґрунтя.

Мером міста Томом Бредлі була створена спеціальна Комісія Крістофера для розслідування дій і оперативної діяльності представників Поліцейського управління Лос-Анджелеса під час затримання Родні Кінга.

Рішення суду і масові заворушення в місті отримали широкий резонанс в суспільстві і привели до повторного суду над поліцейськими, на якому основним підсудним був винесений обвинувальний вирок.

Найбільш масовими заворушеннями в США до подій 1992 року була " Повстання в Уоттсі " і « Бунт в Детройті» 1967 року.

Причини масових заворушень[ред. | ред. код]

Як причини масових заворушень можуть називатися кілька обставин і фактів періоду початку 1990-х років. Серед них:

 • надзвичайно високий відсоток безробіття в Південному Лос-Анджелесі, викликаної економічною кризою;
 • тверде переконання громадськості в тому, що при затриманнях поліція Лос-Анджелеса вибирає людей за расовою ознакою і застосовує надмірну силу;
 • побиття темношкірого Родні Кінга білими поліцейськими;
 • особливе роздратування чорношкірого населення Лос-Анджелеса з приводу вироку, винесеного американці корейського походження, застрелити 16 березня 1991 року в власному магазині 15-річну чорношкіру дівчину Латаш Харлінс (Latasha Harlins). Незважаючи на те, що присяжні визнали Сун Я Ду (Soon Ja Du) винною в умисному вбивстві, суддя виніс м'який вирок — 5 років випробувального терміну.

Затримання Родні Кінга[ред. | ред. код]

3 березня 1991 поліцейський патруль після 8-мильної погоні зупинив автомобіль Родні Кінга, в якому, крім Кінга, перебували ще двоє чорношкірих — Байрант Аллен (Byrant Allen) і Фредді Хелмс (Freddie Helms). Першими п'ятьма поліцейськими, які опинилися на місці затримання, були Стейсі Кун (Stacey Koon), Лоуренс Пауелл (Laurence Powell), Тімоті Вінд (Timothy Wind), Теодор Бріс (Theodore Briseno) і Роландо Солано (Rolando Solano). Патрульний Тім Сінгер (Tim Singer) наказав Кінгу і двом його пасажирам вийти з автомобіля і лягти на землю обличчям вниз. Пасажири підкорилися наказу і були заарештовані[3] , а Кінг як і раніше залишався в машині. Коли ж він нарешті вийшов з салону, то став вести себе досить ексцентрично: сміявся, тупав ногами по землі і показував рукою на поліцейський вертоліт, що кружляв над місцем затримання[4] . Потім він став заводити свою руку за пояс, що дало підстави патрульному поліцейському Мелані Сінгер вважати, що Кінг збирається дістати пістолет [5] . Тоді Мелані Сінгер дістала свій пістолет і направила його на Кінга, наказуючи йому лягти на землю. Кінг підкорився. Сінгер підійшла до Кінга, не відводячи від нього пістолета, готуючись надіти на нього наручники. У цей момент сержант поліцейського департаменту Лос-Анджелеса Стейсі Кун наказав Мелані Сінгер зачохлити зброю, тому що, згідно з інструкцією, поліцейські не повинні наближатися до затриманого з вийнятим з кобури пістолетом [6] . Сержант Кун вирішив, що дії Мелані Сінгер представляють загрозу безпеці Кінга, самого Куна, а також інших поліцейських[3] . Потім Кун наказав іншим чотирьом поліцейським — Пауеллу, Уїнду, Брісу і Солано — надіти на Кінга наручники. Як тільки поліцейські спробували це зробити, Кінг почав активно чинити опір — схопився на ноги, скинувши зі своєї спини Пауелла і Бріс. Далі Кінг вдарив Бріс в груди. Бачачи це, Кун наказав всім поліцейським відійти назад. Пізніше офіцери підтвердили, що Кінг вів себе так, ніби знаходився під впливом фенциклидина — синтетичного наркотичного препарату, розробленого як знеболюючий засіб для ветеринарії [7] , втім, результати токсикологічної експертизи показали, що в крові Кінга фенциклидина не було (зате були виявлені алкоголь і сліди марихуани)[8] . Потім сержант Кун застосував до Кінга електрошокер . Кінг застогнав і тут же впав на землю, але потім знову встав на ноги. Тоді Кун використовував електрошокер ще раз, і Кінг знову впав [9] , а потім знову почав підніматися, зробивши випад в сторону Пауелла[3][10] , який вдарив його поліцейською палицею, поваливши Кінга на землю. У цей час відбувається почав записувати на відеокамеру громадянин Аргентини Джордж Холлідей, який проживав неподалік від перехрестя, біля якого відбувалося побиття Кінга (запис починається з моменту, коли Кінг робить випад в сторону Пауелла). Пізніше Холлідей надав відеозапис в розпорядження ЗМІ.

Пауелл і троє інших поліцейських по черзі били Кінга кийками протягом півтори хвилини.

Кінг на той період часу перебував під умовним звільненням за звинуваченням у пограбуванні, і за ним уже значилися звинувачення в нападі, нанесенні побоїв і пограбуванні[11] . Пізніше в суді він пояснював своє небажання підкоритися вимогам патрульних боязню повернення до в'язниці.

Всього поліцейські завдали Кінгу 56 ударів кийками. Він був госпіталізований з переломом лицьової кістки, зламаною ногою, численними гематомами і рваними ранами [12] .

Суд над поліцейськими[ред. | ред. код]

Окружний прокурор Лос-Анджелеса звинуватив чотирьох поліцейських в застосуванні надмірної насильства. Перший суддя у справі був замінений, а другий суддя змінив місце розгляду справи і склад присяжних засідателів, процитувавши заяви ЗМІ про те, що журі присяжних потребує відведення. Новим місцем розгляду було обрано місто Сімі-Веллі в сусідньому окрузі Вентура. Суд складався з жителів цього округу. Расовий склад журі присяжних був таким: 10 білих, 1 латиноамериканець і 1 азіатка. Прокурором виступав Террі Вайт (Terry White), афроамериканець.

29 квітня 1992 року журі присяжних виправдало трьох поліцейських — всіх, крім Пауелла[3] .

Мер Лос-Анджелеса Том Бредлі заявив:

«Вердикт присяжних не сховає від нас того, що ми бачили на тій відеоплівці. Люди, які били Родні Кінга, не гідні носити форму Поліцейського управління Лос-Анджелеса »

Масові заворушення[ред. | ред. код]

Патруль Національної гвардії після заворушень в Лос-Анджелесі в 1992 році

Демонстрації з приводу виправдання поліцейських судом присяжних швидко переросли в бунт. Почалися систематичні підпали будівель — згоріло понад 5500 будівель. Було розгромлено кілька урядових будівель, нападу піддалося відділення газети Los Angeles Times .

Були скасовані вильоти літаків з Лос-Анджелеського аеропорту, так як місто був оповитий густим димом.

Першими почали заворушення афроамериканці, але потім вони перекинулися на латинські квартали Лос-Анджелеса в південному і центральному районі міста. У східній частині міста були сконцентровані великі сили поліції, і тому до неї повстання не дійшла. 400 осіб спробували взяти штурмом штаб-квартиру поліції. Заворушення в Лос-Анджелесі тривали ще 2 дні.

На наступний день заворушення почалися і в Сан-Франциско . Як заявив газеті «Сан-Франциско Екземайнер» Віллі Браун, відомий представник Демократичної партії в законодавчій асамблеї штату Каліфорнія: "Вперше в американській історії більшість демонстрацій, а також велика частина насильства і злочинів, особливо грабежів, носили багаторасовий характер, в них були залучені всі — чорношкірі, білі, вихідці з Азії та Латинської Америки "[13] .

55 осіб було вбито, 2000. поранені, 12 тисяч зарештовані[14] .

Загальний збиток від масових заворушень оцінюється сумою понад 1 млрд доларів[15] , але також значних втрат було завдано престижу США. Економіка США підносилася як найефективніша і перемогла в холодній війні. Продемонстрована заворушеннями напружена внутрішня обстановка і соціально-економічна криза значно затьмарили картину зовнішнього американського благополуччя. Як писала газета The New York Times , тиждень насильства і підпалів, в яких були залучені чорношкірі, латиноамериканці і білі, продемонструвала зростаюче почуття відчаю[16] .

Повторний суд над поліцейськими[ред. | ред. код]

Після завершення заворушень проти поліцейських, які побили Родні Кінга, федеральними владами США були висунуті звинувачення в порушенні громадянських прав. Після закінчення процесу, що тривав 7 днів, о 7 ранку суботи 17 квітня 1993 року було винесено вирок, згідно з яким офіцери поліції Лоренс Пауел (Lawrence Powell) і Стейсі Кун (Stacey Koon) були визнані винними. Всі четверо поліцейських, які брали участь у побитті Родні Кінга, були звільнені з лав поліції Лос-Анджелеса.

Наслідки для Родні Кінга[ред. | ред. код]

Після закінчення всіх судових тяжб Родні Кінга була виплачена грошова компенсація в розмірі 3 800 000 доларів. США від департаменту поліції Лос-Анджелеса.

У наступні роки він також мав проблеми з правосуддям і неодноразово притягувався до відповідальності правоохоронними органами з різними звинуваченнями[17] .

Згадки в масовій культурі[ред. | ред. код]

 • У гостросюжетному детективному фільмі «Проклятий сезон» 2002 року з участю Курта Рассела дії розгортаються на тлі напруженості в період перед винесенням вердикту, а кульмінація тісно пов'язана з вищеописаними подіями. У фільмі є сцени погромів і вбивств під час заворушень.
 • У фільмі " Три королі " є сцена, в якій показується відеозапис побиття Родні Кінга.
 • У соціальній драмі " Лос-Анджелес в вогні " («Kings») 2017 р показані всі вищеописані події.
 • В кінці гри Grand Theft Auto: San Andreas, дія якої відбувається в 1992 році, в місті Лос-Сантосі (прототипом якого є Лос-Анджелес), присутній аналогічна ситуація. У сюжетної місії «Riot», яка є однією з останніх, офіцерам LSPD Френку Тенпенні і Едді Пуласкі (на момент місії покійному), обвинуваченим в корупції, здирстві, наркоторгівлі, кришуванні і вбивства служителів закону, виносять виправдувальний вирок, після чого в місті починаються масові заворушення.
 • У художньому фільмі " Пустоголові " рок-музикант Чез Дарвін (Брендан Фрейзер) вигукує ім'я Родні Кінга і тим самим заводить натовп.
 • У фільмі " Американська історія Ікс " в сцені обіду, куди запрошений єврейський учитель, головний герой, Дерек Віньярд, коментує інцидент, що стався з Родні Кінгом, даючи останньому саму невтішну характеристику.
 • Фільм " Письменники свободи ", дія якого відбувається в 1994 році, починається з документального відео вищеописаних подій, а саме бунту темношкірих.
 • Пісня групи The Offspring «LAPD» з альбому Ignition присвячена поліцейської жорстокості в Лос-Анджелесі.
 • Сцена побиття Родні Кінга представлена на початку фільму " Малкольм Ікс ".
 • Сцена побиття Родні Кінга представлена у фільмі " Голос вулиць ". Також у фільмі інсценуються події і заворушення, що послідували за винесенням виправдувального вироку 4 поліцейським били Родні Кінга.
 • В оповіданні Олега Дівова «Закон брухту для замкненого кола» сюжет обертається навколо Дня Родні Кінга — річниці розправи над Кінгом
 • У пісні американського репера Тупака Шакура (2PAC) «Somethin '2 die 4» з альбому «Strictly 4 my niggaz» згадується ЛАТАШ Харлінс (Latasha Harlins).

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Кирилл Новиков (2007-11-12). Блюстители произвола. Коммерсантъ. Процитовано 2017-11-16. 
 2. Jim Crogan (2002-04-24). The L.A. 53 (en). LA Weekly. Процитовано 2017-11-16. 
 3. а б в г Douglas O. Linder (2001). The Trials of Los Angeles Police Officers' in Connection with the Beating of Rodney King. Famous Trials (en). UMKC School of Law. Процитовано 2017-11-16. 
 4. David Whitman (1993-05-23). The Untold Story of the LA Riot (en). U.S. News & World Report. Процитовано 2017-11-16. 
 5. Cannon, 2002, с. 27
 6. Cannon, 2002, с. 28
 7. Cannon, 2002
 8. Lou Cannon. Prosecution Rests Case in Rodney King Beating Trial. — Massachusetts Institute of Technology, 1993. — 17 березня.
 9. Cannon, 2002, с. 31
 10. Koon v. United States 518 U.S. 81 (1996) (en). Cornell University Law School. Процитовано 2017-11-16. 
 11. Douglas O. Linder. The Arrest Record of Rodney King. Famous Trials (en). UMKC School of Law. Процитовано 2017-11-16. 
 12. Cannon, 2002, с. 205
 13. Макс Енгер «Битва в Лос-Анджелесі: класовий і расовий протест»
 14. Хаос в Лос-Анджелесе: 10 лет спустя. Русская служба Би-би-си. 2002-04-30. Процитовано 2017-11-16. 
 15. Joseph A. Tomaszewski (2012-04-26). Twenty years ago this Sunday a six-day wave of violence (en). Daily Sundial. Процитовано 2017-11-16. 
 16. Don Terry (1992-05-3). Riot in Los Angles: At the Epicenter; Decades of Rage Created Crucible of Violence (en). The New York Times. Процитовано 2017-11-16. 
 17. Герой поневоле. Lenta.ru. 2012-06-18. Процитовано 2017-11-16. 

література[ред. | ред. код]

 • Cannon, L. Official Negligence   : How Rodney King and the Riots Changed Los Angeles and the LAPD .   — New York: Basic Books , 2002.   — ISBN 0-8133-3725-9 .

посилання[ред. | ред. код]

фотографії[ред. | ред. код]

Відео[ред. | ред. код]