Бура жаба

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бура жаба
Жаба трав'яна
Жаба трав'яна
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Земноводні (Amphibia)
Ряд: Безхвості (Anura)
Родина: Жаб'ячі (Ranidae)
Рід: Бура жаба (Rana)

Lithobates
Rana

Синоніми
Lithobates
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Rana
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Rana
EOL logo.svg EOL: 15744
ITIS logo.svg ITIS: 173434
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 8399
Fossilworks: 37481

Жаба — рід земноводних ряду безхвості родини жаб'ячі (Ranidae).

Поширення[ред. | ред. код]

Ареал роду займає значну частину Євразії (від Іберійського півострова на заході до Японії включно на сході). Місця перебування бурих жаб пов'язані з лісовими ділянками. У фауні України водяться три види цього роду: трав'яна жаба, R.temporaria, прудка жаба, R. dalmatina, та гостроморда жаба, R. arvalis.

Морфологія[ред. | ред. код]

Для всіх представників характерне переважання в забарвленні коричнюватих тонів, розвиток темних скроневих плям, що починаються вузькими смужками від кінчика морди та йдуть з кожного боку голови через область ніздрів, очей та барабанних перетинок. Спинний бік може характеризуватися розвитком кількох типів візерунка, які зазвичай класифікують, як наявність серединної смуги (морфа «striata» — S), плямистість («maculata» — M), напівплямистість («hemimaculata» — hM), крапчатість («punctata» — P), напівкрапчатість ("hemipunctata — hP) та брак візерунка («чиста», «одноколірна» — «unicolor», U або «burshni», В).

Генетика[ред. | ред. код]

Прудка жаба та Трав'яна жаба характеризуються 26-хромосомним каріотипом, Гостроморда жаба— 24-хромосомним. Лабораторні схрещування євразійських видів, у тому числі видів фауни України (R. temporaria, R. arvalis і R. dalmatina) показали наявність між ними різних форм ізоляції (Kawamura et al., 1981).

Еволюція роду та проблеми систематики[ред. | ред. код]

Істотна мінливість, широкий ареал, багатовекторні еволюційні події, що відбувалися протягом мільйонів років, — усе це сформувало вкрай заплутану картину систематичних відношень у групі. Вагомою причиною цьому стали як суто технічні труднощі у зборі матеріалу для таксономічних порівнянь на такій величезній території, так і суб'єктивні фактори, пов'язані з використанням тих чи інших методів та підходів. Дослідження останніх років, у яких розглядалися б таксономічні взаємостосунки з одночасним залученням усіх трьох видів, обмежені, а їхні результати іноді суперечливі. Наприклад, в одному з них (Green et al., 1993), вказано на більшу близькість між собою трав'яної та прудкої жаб (по відношенню до гостромордої), а в іншому (Межжерін та ін., 1997) — трав'яної та гостромордої (повідношенню до прудкої).

Початок видоутворення західно-палеарктичних бурих жаб пов'язаний з предковою групою, яка проникла в Європу з Азії у ранньому пліоцені. Наступна радіація найвірогідніше була пов'язана з початком радикальних кліматичних перетворень. Вважається, що пліоплейстоценові чергування теплого й холодного кліматів супроводжували розділ палеарктичних бурих жаб на дві групи. Одна (тут і далі вказуються тільки ті таксони цієї групі, які входять до фауни України) у результаті еволюційних перетворень сформувала відгалуження, яке складалося з R. temporaria і R. arvalis, друга — містила R. dalmatina (ранній пліоцен). Дивергенція перших на два окремі таксони видового рангу відбулася на межі раннього та пізнього пліоцену близько 3 млн років тому (Veith et al., 2003).

Види[ред. | ред. код]

Джерела інформації[ред. | ред. код]