Бургграф

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Бу́ргграф (нім. Burggraf; переклад лат. castellanus, «каштелян») — у середньовіччі граф-управитель, комендант замку або міста (бурга) в німецькомовних землях. Призначався світським або духовним сеньйором — імператором, королем, князем, єпископом, тощо. Виконував функції намісника сеньйора у довіреному замку або місті. Мав повноту адміністративної, військової, судової влади. Також — бурґграф (лат. burggravius) або бурграбій (пол. Burgrabia). Бургграф, що був васалом імператора, називався рейхсграфом.

За країною[ред. | ред. код]

Україна[ред. | ред. код]

На українських землях у складі польського королівства бургграфи управляли королівськими замками. Бургграфи знаходились у головних королівських замках — Високому замку Львова, замку Кам'янця, замку Перемишля та інших міст. Також бургграфи управляли декотрими замками магнатських родин.

Угорщина[ред. | ред. код]

В Угорщині бургграфи називалися порколабами (угор. porkoláb; від Burggraf — purkrav ⇨ purkurab ⇨ purkuláb ⇨ porkoláb)[1].

Валахія. Молдавія[ред. | ред. код]

Від угорської назви походить волоський термін пиркалаб (рум. pârcălab, pîrcălab)[2], що використовувався у Валаському і Молдовському князівствах для позначення каштелянів, комендантів великих фортець. Перші згадки про пиркалабів у Валахії датуються 1368 роком, у Молдавії — 1387 роком.

У молдавських тестах написаних церковнослов'янською або староукраїнською пиркалаби інколи називаються старостами (у волоських документах — рум. staroste), у латинських — капітанами (лат. capitaneus), або каштелянами (лат. castellanus).

Німеччина[ред. | ред. код]

Бургграф — посадова особа, що її призначав король в німецьких середньовічних містах; володіли адміністративною, військовою, судовою владою.[3]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. porkoláb // Magyar etimológiai szótár. (угор.)
  2. pârcălab [Архівовано 7 вересня 2012 у Wayback Machine.] // Dicționare explicative. (рум.)
  3. Бургграф // Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / Уклад. і голов. ред. В. Т. Бусел. — К.; Ірпінь: ВТФ «Перун», 2005. — 1728 с. — C. 102. — ISBN 966-569-013-2.

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Бургграф