Бурильна колона

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Складові частини бурової вишки. № 25 — бурильна колона

Бурильна колона (рос. бурильная колонна, англ. drill pipe string, drill column, нім. Bohrsäule, Bohrgestänge) — ступінчастий порожнистий вал, що з'єднує породоруйнуючий інструмент (долото) з наземним обладнанням при бурінні глибоких свердловин (наприклад, на нафту або газ).

Загальний опис[ред.ред. код]

8 inch drilling jar 532.jpg

Бурильна колона створює осьове навантаження, а також передає обертальний рух долоту. Крім того, бурильна колона використовують для підведення електро- або гідроенергії, подачі бурового розчину для очищення вибою і виносу шламу. Бурильна колона складається з ведучої труби, тонкостінних сталевих бурильних труб та важких (обважнених) бурильних труб, до нижньої частини яких приєднується долото. Залежно від умов буріння біля долота встановлюються центрувальні, калібрувальні, стабілізуючі і розширювальні пристрої. Верхня труба бурильної колони з'єднана з вертлюгом, який поміщають на кронблоці, встановленому у верхній частині бурової вежі. При бурінні на бурильні колони діють динамічне і статичне навантаження, перепади тиску до 25 МПа, температура до 200 °C, агресивні середовища. Надійність бурильної колони в значній мірі визначає ефективність буріння (особливо при роторному бурінні).

Допоміжними елементами є перевідники різного призначення, протектори, центратори, стабілізатори, калібратори, наддолотні амортизатори.

Колона штанг багатоступінчаста[ред.ред. код]

Колона штанг багатоступінчаста — колона насосних штанг, яка має кілька ступенів штанг різного діаметра. Дає змогу зменшити металомісткість і навантаження на верстат-качалку за умови збереження міцності. Використовують одно-, дво- і триступінчасті колони штанг.

Центратор бурильної колони[ред.ред. код]

Пристрій для запобігання викривлення стовбура свердловини під час буріння вибійними двигунами.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]