Бурна (річка)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Координати: 60°37′28″ пн. ш. 30°30′20″ сх. д. / 60.6245° пн. ш. 30.5056° сх. д. / 60.6245; 30.5056

Бурна (річка)
Threshold of Padunets on the river of Stormy.JPG
Витік Суходольське озеро
Гирло Ладозьке озеро
Країни басейну Росія Росія
Довжина 10 км
на Вікісховищі

Бурна (Тайпале) (рос. Бурная, фін. Taipaleenjoki) — невелика порожиста річка (південне гирло річки Вуокса). Витікає з Суходольського озера (колишня Суванто, фін. Suvanto-järvi) і впадає в Ладозьке озеро. Довжина річки — 10 км. На річці є декілька порогів. Найбільший з них — «Падунець».

До 1818 року, озеро Суванто мало стік до Вуоксі. Від Ладозького озера воно відокремлювалася широким піщаним пасмом. Навесні 1818 року, через швидке танення снігу і рясних дощів води озера сильно піднялися і затопили луки і ріллі розташованої на пасмі села Тайпале. Селяни почали рити канал для скидання паводкових вод до Ладоги. У ніч з 18 на 19 травня була сильна буря, і хвилі озера, прорвавши невелику перемичку, поглибили створений канал і з великою швидкістю попрямували до Ладоги. За короткий час рівень води в озері знизився на 7 м, потік води в північно-західному напрямку (до Вуокси) припинився. Утворилося нове річище з великими порогами на місці перетину озових пагорбів.

На невеликому перешийку між Суванто і Ладозьким озером (точне місцезнаходження невідомо) у минулому знаходився старовинне Новгородське містечко Волочек Сванський. Згідно з переписними окладними книгами XVI століття, у Волочку, колишньому «передмістю» Корели, налічувалося 55 дворів, з яких 26 належало торговим людям, а 29 — рибалкам. Населення містечка доходило до 400—450 осіб. Волочек Сванський належав раніше Валаамському монастирю і був куплений у нього Великим князем Московським.

У XVII і XVIII ст на перешийку існувала фортеця Тайпале, точне місцезнаходження якої також невідомо. Можливо, шведська фортеця Тайпале — це той же Волочек, але отримавший нову назву.

Тут, на березі Ладозького озера в селах районів Тайпале закінчувалася відома лініями Маннергейма.

На порогах річки Бурної проводяться водні змагання по слалому.