Бурундай

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бурундай
монг. Боролдой
тат. Бурандай
Народився 1176
Помер 1262
Діяльність військовослужбовець, військовий керівник

Бурундай (монг. БоролдайБуранда, Брандай, Бурулдай, Боралдай, Берендей, тат. Бурандай) (невідомо — 1263 р.) — монгольський полководець, нойон. Побратим Субудай-ба'атура. У підпорядкуванні хана Бату був темником. Один із керівних полководців під час Західного походу монгольських військ 1236−1242 рр. Згодом обіймав посаду намісника у найзахіднішій частині Золотої Орди.

Життєпис[ред. | ред. код]

Рід Бурундая залишається певною мірою недослідженим. Можливо, він походив з одного з чотирьох племен (Sanchi'ud або Salji'ud), Keniges, Uushin, а також Je'ured), які належали старшому сину Чингісхана (1162—1227) : Джучі.

Наприкінці 1230 — на початку 1240-х років був учасником завойовницьких походів монголо-татар на Русь та інші держави. У 1236 році Бурундай активно брав участь у нападі на Волзьку Булгарію. У 1237 році під час вторгнення у Суздальську Землю монголів на чолі з Бату-ханом (Батиєм), Бурундай пішов на північ разом зі своїм військом і досяг там серйозних успіхів, зокрема здобув важливу перемогу у битві на річці Сіть.

Після того, як більшість територій Великого князівства Володимирського було захоплено, Бурундай став ще більш відомим, як у себе на батьківщині, так і на Русі. Багато князів з Муромщини, Рязанщини, Володимиро-Суздальщини зверталися за порадою саме до нього. У 1240 році був учасником облоги та захоплення Києва. Надалі Бурундай брав участь у походах проти Галицько-Волинського князівства та Польщі.

Після завершення європейського походу Бурундай підтримав правителя Улусу Джучі — Золотої Орди Бату-хана, проти якого виступила низка чингізидів. У 1251 році здійснив похід проти володаря Чагатайського улусу Єсу-Мунке (союзника великого хана Ґуюка).

З 1258 року був призначений правителем (темником) золотоординських територій на Правому березі Дніпра. На його вимогу були знищені укріплення в Королівстві Руському: Василів, Володимир, Данилів, Кременець, Луцьк, Львів, Стіжок Волинський, Черн та інші міста (окрім Холма, що витримав облогу). Король Данило був змушений підписати договір з Бурундаєм, за яким волинський князь Василько Романович брав участь разом з татарами в походах на Литву (1258) та Польщу (1259).

За фактом двох згаданих походів Бурундая на Литву та Польщу, зазвичай вважається встановлення васальної залежності Королівства Руського від Золотої Орди. Як наслідок, у руських літописах Бурундай не згадується.

У 1259—1260 роках здійснив походи на землі сучасного Дагестану та північного Азербайджану, під час яких підкорив місцеві держави. Проте це призвело до конфлікту з Ільханами, що заснували державу Хулагуїдів. Під час цієї війни у 1263 році Бурундай загинув.

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]