Буря мечів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Буря Мечів)
Перейти до: навігація, пошук
Назва Буря мечів
Буря мечів.jpg
Обкладинка українського видання
Автор Джордж Реймонд Ричард Мартін
Назва мовою оригіналу A Storm of Swords
Країна Flag of the United States.svg США
Мова англійська
Серія Пісня Льоду та Полум'я
Жанр епічне фентезі
Видавництво
Публікація 2000
Попереднє видання «Битва королів» (1998)
Наступне видання «Бенкет стерв'ятників» (2005)

«Буря мечів» (2000, англ. A Storm of Swords) — третій роман з циклу «Пісня льоду й полум'я» американського письменника Джорджа Мартіна. Жанр — епічне фентезі з елементами хоррора. Вперше вона була опублікована 8 серпня 2000 року в Сполученому Королівстві[1] з наступним виданням у США в листопаді 2000 року. Цим публікаціям передувала повість під назвою «Шлях Дракона», яка містила в одній книзі деякі глави з роману про Дейєнеріс Таргарієн. Роман отримав у 2001 році премію Локус як найкращий фантастичний роман і номінований на премії Неб'юла і Г'юґо[2].

Короткий зміст[ред.ред. код]

Здригається в боротьбі Залізний Трон Семи Королівств. Зраджують один одного недавні союзники, найлютішими ворогами стають добрі друзі, брат пішов на брата, син — на батька. У неприступному замку плете сіті витонченої змови могутня чорнокнижниця. У далеких, холодних землях збирає сили Король Диких Людей. Нові та нові воїни сходяться під прапори Дейєнеріс Буренародженної, законної спадкоємиці Залізного Трону Вестероса. Але нині в пожежу битв вступають ще й «Інші» — армія живих мерців, яких не зупинити ні владою зброї, ні владою магії. Буря мечів гряде в Семи Королівствах — і багато хто впаде під ударами цієї бурі …

Відкривши цю книгу, читач переконається, що перші розділи «Бурі Мечів» не стільки продовжують заключні глави «Битви Королів», скільки накладаються на них. Я починаю книжку розповіддю про те, що відбувалося на Кулаці Перших Людей, в Ріверані, Харенхолі і на Тризубці, під час битви на Черноводній і відразу ж після неї.

Джордж Мартін.

Сім Королівств все ще перебувають в лещатах війни п'яти королівств. Спроба Станіса Баратеона захопити трон завершилася його поразкою під стінами Королівської Гавані на річці Чорноводній. Після смерті Ренлі Баратеона, сімейство Тірелів заключило союз з Ланістерами, а Маргері Тірел стала нареченою короля Джофрі. Сім'я Мартелів також пообіцяла свою підтримку Ланістерам, хоча й не поспішає цього робити. Між тим, велика кількість Диких Людей збирається в загонах Манса Разбійника на штурм Стіни і лише невелика жменька захисників із «Нічного Дозору» стоїть на їхньому шляху. На Далекому Сході, Дейєнеріс Таргарієн збирає сили для вирішальної битви за Залізний Трон.

Брієна і Джеймі[ред.ред. код]

У Ріверані Кейтилін Старк бере слово із полоненого Джеймі Ланістера — в обмін на його свободу — звільнити її дочок Сансу і Ар'ю. Джеймі погоджується і відправляється на південь, у супроводі Брієни із Тарта. По дорозі Джеймі і Брієна попадають в полон до найманців, відомих як Шалена Братва, а ще Криваві Скоморохи (в той час на службі у Руса Болтона) і були доставлені в Гаренхол. Їх лідер, Варго Хоут, відомий своїм садизмом і жорстокістю, відрубує мечем руку Джейме. Але Рус Болтон все ж відпускає їх, з поваги до батька Джеймі —Тайвіна Ланістера. Після прибуття в Королівську Гавань вони не застають дочок Кейтилін у столиці, після чого Джеймі не залишалось нічого крім того, що він подарував Брієні нового меча, зробленого з меча Лорда Еддарда Старка, охоронну грамоту і гроші на дорогу. Брієна вирушила далі в пошуках дітей.

Криваве весілля[ред.ред. код]

Роб Старк зі своєю матір'ю і ближніми людьми були запрошеній Фреями в Дві Вежі на весілля, на якому він, леді Кейтилін і вся свита були підступно вбиті людьми Фреїв. Робу відрубали голову і замість неї пришили голову його вбитого лютововка. Кейтилін, смертельно поранену, кинули у річку. З тих пір це весілля називали — «Кривавим весіллям».

Ар'я Старк[ред.ред. код]

Ар'я Старк після нападу воїнів Григора Клігана на обоз братів «Нічного Дозору», втікає і попадає до людей Берика Дондаріона. Згодом втікає і від них, після чого змушена пристати до Шандора Клігана і вони мандрують розореною країною. Однієї ночі їй приснився сон, що її лютовочиця Німерія знаходить у воді труп її матері, Кейтилін і витягує його на берег. Ар'я розповідає сон Шандору, але їх розмову перервали солдати Григора Клігана, які напали на них. Шандор був смертельно поранений, а Ар'я втікає і добирається до портового міста. Вона знаходить корабель до Вільного міста Браваосу …

В Королівській Гавані[ред.ред. код]

Після прибуття в столицю Джейме дізнається про смерть свого племінника, Короля Джофрі (був отруєний на своєму весіллі). Підозра падає на Тіріона, брата-карлика Джейме. Тіріон знаходиться під арештом за вбивство Джоффрі, а його батько Лорд Тайвін дозволяє суд над ним. Джейме стає Лордом-Командувачем королівської сторожі. Принц Оберін Мартел з Дорну, пропонує поєдинок (божий суд) за честь Тіріона проти багаторазового чемпіона лицарських поєдинків, сіра Григора Клігана. Під час битви Оберін смертельно ранить Клігана, але і сам гине. Тіріона засудили до страти. Він дає собі слово, що якщо залишиться живим — жорстоко помститься за всі звинувачення і образи. Джейме не вірить у вину свого брата в смерті племінника і таємно випускає його із в'язниці. По дорозі із замку, Тіріон пробирається у покої батька і вбиває його стрілою із арбалета.

На Стіні і за нею[ред.ред. код]

Загін «Нічного Дозору» чекав на звістку від Джона Сноу. Окремі загони Дозору потрапляють під атаку Диких Людей і Інших, але встигають відступити. Самвел Тарлі вбиває одного з Інших мечем з обсидіану. В помешканні Крастера дезертири-заколотники вбивають Лорда-командувача Мормонта. Сем втікає з одною із дочок Крастера, Лілі, і направляються на південь у бік Стіни. Джон Сноу дізнається, що полчища Диких Людей на чолі з Мансом-Розбійником збираються атакувати Стіну. Він поспішає на Південь і добирається до Чорного замку, щоб попередити про загрозу. Бран Старк з супутниками, рятуючись після зруйнування Вінтерфелла, направляються на північ. Вони досягають Чорного замку під Стіною, але не можуть перебратися на другу сторону, але несподівано зустрічають Сема Тарлі і Лілі. Сем проводить їх таємним ходом на іншу сторону Стіни і сам з Лілі повертається в Чорний замок. Манс з сорока тисячною армією, досягає Чорного замка і нападає на Стіну. Джон керує обороною, але сили дуже нерівні. В саму важку мить оборони на допомогу братам «Нічного Дозору» прийшов король Станніс Баратеон. Нападники були розбиті, а Манс потрапив у полон. Станніс пропонує Джону стати законним спадкоємцем Півночі і Вінтерфелла. Джон відмовляється, а замість цього його вибирають 998-м Лордом-Командувачем «Нічного Дозору», замість вбитого Джіора Мормонта.

Дейєнеріс[ред.ред. код]

Повертаючись до Пентоса по морю, Дейєнеріс Таргарієн дізнається від сіра Джораха Мормонта, що можна купити велику армію рабів-воїнів в містах Бей Славерс. Вона купує рабів і за допомогою них захоплює місто, забирає всіх рабів, дає їм волю і пропонує поступити до неї на службу. Буренародженна збирає все більшу і більшу армію, необхідну їй для захоплення Залізного Трону Семи Королівств. Дейєнеріс виявляє двох зрадників у своєму оточені — це сір Джорах Мормонт і Арстан Білобородий. Тим не менш, характер їх зради дуже різний. Мормонт продавав інформацію про неї Роберту Баратеону — найзаклятішому її ворогу. А Арстан Білобородий — справжнє імя сір Барістан Селмі, колишній Лорд-Командувач королівської гвардії її батька, хотів знайти законного спадкоємця Таргарієнів. Дейєнеріс прощає Барістана Селмі і робить його начальником своєї охорони, Мормонта простити не може, і проганяє. Для керування Вестеросом потрібна досвідчена королева і Дейєнеріс вирішує навчитися нею бути.


Основні персонажі[ред.ред. код]

 • Роб Старк — Король Півночі й Тризубця, лорд Вінтерфелла, старший син Лорда Еддарда Старка, і леді Кейтилін з Дому Таллі, юнак шістнадцяти років, на прізвисько Юний Вовк, одружений на Джейн Вестерлінг. Вбитий зрадниками Фреями на «Кривавому Весіллі».
 • Леді Кейтилін Старк — із сімейства Таллі, вдова лорда Еддарда Старка, мати Роба Старка. Смертельно поранена на «Кривавому Весіллі», але була повернута до життя Червоним жерцем, бога Р'глора.
 • Джіор Мормонт — Лорд-комадувач «Нічним дозором» на Стіні, на прізвисько Старий Ведмідь. Вбитий зрадниками-дезертирами з нічного дозору.
 • Джон Сноу — незаконнонароджений син покійного Еддарда Старка, брат «Нічного дозору» на Стіні. Після смерті лорда Джіора Мормонта, був вибраний новим 998-м Лордом-командувачем «Нічного дозору».
 • Семвел Тарлі — брат «Нічного Дозору», стюард, доглядає за поштовими воронами.
 • Принцеса Санса Старк — старша дочка Еддарда та Кейтилін Старк, в полоні у Королівській Гавані.
 • Принцеса Ар'я Старк — молодша дочка Еддарда та Кейтилін Старк, зникла без вісті. В дійсності зуміла втекти із столиці і пристала до обозу братів «Нічного Дозору», які їхали на Стіну.
 • Брандон (Бран) Старк — молодший брат Роба Старка, паралізований хлопчик 9 років. Після зруйнування Вінтерфелла, із своїми супутниками перебрався за Стіну.
 • Королева Дейєнеріс Таргаріен — «Буренародженна», з династії Таргарієнів.
 • Джорах Мормонт — син Лорда-Командувача «Нічного Дозору». Охоронець королеви Дейєнеріс. Виявляється зрадником.
 • Арстан Білобородий — із Вестероса, пристарілий зброєносець. Справжнє ім'я сір Барістан Селмі, колишній Лорд-Командувач королівської гвардії Таргарієнів.
 • Джофрі Баратеон — Король Вестероса після Роберта. Син Короля Роберта, хлопчик 12-ти років. Отруєний на своєму весіллі.
 • Серсея Ланістер — Королева-мати (королева-регент при своїх синах Джофрі і Томені), вдова Короля Роберта Баратеона.
 • Сір Джейме Ланістер — старший син Тайвіна Ланістера, брат Тіріона Ланістера, відомий як «Царевбивця». Випущений із полону леді Кейтилін за обіцянку визволити із Королівської Гавані її дочок Сансу і Ар'ю. Командувач королівською гвардією.
 • Тіріон Ланістер, на прізвисько «Біс» — карлик. Звинувачений в убивстві короля Джофрі .
 • Станіс Баратеон — молодший брат Короля Роберта, лорд Драконового Каменю, Після поразки на Чорноводній прибув з армією на Стіну в «Нічний Дозор».
 • Брієна — дівчина з Тарта, на прізвисько «Брієна Красуня», дівчина-воїн, шукачка пригод. Поклялась Леді Кейтилін, що знайде її дочок Сансу і Ар'ю.
 • Принц Оберін Мартел — на прізвисько «Червоний Змій», убитий сіром Григором Кліганом у двобої божого суду.

Українські переклади[ред.ред. код]

Видавництво «Країна мрій» надрукувало переклад українською мовою книги Джорджа Р. Р. Мартіна «Буря мечів.» у червні 2015 року.[3]

Джерела[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]