Буря мечів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Буря Мечів)
Перейти до: навігація, пошук
Назва Буря мечів
Буря мечів.jpg
Обкладинка українського видання
Автор Джордж Реймонд Ричард Мартін
Назва мовою оригіналу A Storm of Swords
Переклад Наталя Тисовська
Країна Flag of the United States.svg США
Мова англійська
Серія Пісня Льоду та Полум'я
Жанр епічне фентезі
Видавництво Україна Україна —- Країна мрій
Публікація 2000
Публікація
українською
2015
Сторінки 1152
ISBN 978-617-538-399-5
Попереднє видання «Битва королів» (1998)
Наступне видання «Бенкет круків» (2005)

«Буря мечів» (2000, англ. A Storm of Swords) — третій роман з циклу «Пісня льоду й полум'я» американського письменника Джорджа Мартіна. Жанр — епічне фентезі з елементами хоррора. Вперше вона була опублікована 8 серпня 2000 року в Сполученому Королівстві[1] з наступним виданням у США в листопаді 2000 року. Цим публікаціям передувала повість під назвою «Шлях Дракона», яка містила в одній книзі деякі глави з роману про Дейєнеріс Таргарієн. Роман отримав у 2001 році премію Локус як найкращий фантастичний роман і номінований на премії Неб'юла і Г'юґо[2].

Короткий зміст[ред.ред. код]

Здригається в боротьбі Залізний Трон Семи Королівств. Зраджують один одного недавні союзники, найлютішими ворогами стають добрі друзі, брат пішов на брата, син — на батька. У неприступному замку плете сіті витонченої змови могутня чорнокнижниця. У далеких, холодних землях збирає сили Король Диких Людей. Нові та нові воїни сходяться під прапори Дейнеріс Штормородженної, законної спадкоємиці Залізного Трону Вестероса. Але нині в пожежу битв вступають ще й «Чужі» — армія живих мерців, яких не зупинити ні владою зброї, ні владою магії. Буря мечів гряде в Семи Королівствах — і багато хто впаде під ударами цієї бурі …

Відкривши цю книгу, читач переконається, що перші розділи «Бурі Мечів» не стільки продовжують заключні глави «Битви Королів», скільки накладаються на них. Я починаю книжку розповіддю про те, що відбувалося на Кулаці Перших Людей, в Ріверані, Гаренхолі і на Тризубці, під час битви на Чорноводді і відразу ж після неї.

Джордж Мартін.

Сім Королівств все ще перебувають в лещатах війни п'яти королівств. Спроба Станіса Баратеона захопити трон завершилася його поразкою під стінами Королівської Гавані на річці Чорноводді. Після смерті Ренлі Баратеона, дім Тайрелів уклав союз з Ланістерами, а Марджері Тайрел стала нареченою короля Джофрі. Дім Мартелів також пообіцяв свою підтримку Ланістерам, хоча й не поспішає цього робити. Між тим, велика кількість Дикунів збирається в загонах Манса Рейдера на штурм Стіни і лише невелика жменька захисників із «Нічної Варти» стоїть на їхньому шляху. На Далекому Сході, Дейнеріс Таргарієн збирає сили для вирішальної битви за Залізний Трон.

Брієна і Джеймі[ред.ред. код]

У Ріверані Кетлін Старк бере слово із полоненого Джеймі Ланістера — в обмін на його свободу — звільнити її дочок Сансу і Арію. Джеймі погоджується і відправляється на південь, у супроводі Брієни із Тарта. По дорозі Джеймі і Брієна потрапляють в полон до найманців, відомих як Браві Компанійці або Криваві Лицедії (в той час на службі у Руза Болтона) і були доставлені в Гаренхол. Їх лідер, Варго Гоут, відомий своїм садизмом і жорстокістю, відрубує мечем руку Джеймі. Але Руз Болтон все ж відпускає їх, з поваги до батька Джеймі —Тайвіна Ланістера. Після прибуття в Королівську Гавань вони не застають дочок Кетлін у столиці, після чого Джеймі не залишалось нічого крім того, що він подарував Брієні нового меча, зробленого з меча Лорда Едарда Старка, охоронну грамоту і гроші на дорогу. Брієна вирушила далі в пошуках дітей.

Криваве весілля[ред.ред. код]

Роб Старк зі своєю матір'ю і ближніми людьми були запрошеній Фреями в Дві Вежі на весілля, на якому він, леді Кетлін і вся свита були підступно вбиті людьми Фреїв. Робу відрубали голову і замість неї пришили голову його вбитого деривовка. Кетлін, смертельно поранену, кинули у річку. З тих пір це весілля називали — «Кривавим весіллям».

Арія Старк[ред.ред. код]

Арія Старк після нападу воїнів Григора Клігана на обоз братів «Нічної Варти», втікає і попадає до людей Берика Дондаріона. Згодом втікає і від них, після чого змушена пристати до Сандора Клігана і вони мандрують розореною країною. Однієї ночі їй приснився сон, що її деривочиця Наймірія знаходить у воді труп її матері, Кетлін і витягує його на берег. Арія розповідає сон Сандору, але їх розмову перервали солдати Григора Клігана, які напали на них. Сандор був смертельно поранений, а Арія втікає і добирається до портового міста. Вона знаходить корабель до Вільного міста Браавосу.

В Королівській Гавані[ред.ред. код]

Після прибуття в столицю Джеймі дізнається про смерть свого племінника, Короля Джофрі (був отруєний на своєму весіллі). Підозра падає на Тіріона, брата-карлика Джейме. Тіріон знаходиться під арештом за вбивство Джоффрі, а його батько Лорд Тайвін дозволяє суд над ним. Джеймі стає Лордом-Командувачем королівської сторожі. Принц Оберін Мартел з Дорну, пропонує поєдинок (божий суд) за честь Тіріона проти багаторазового чемпіона лицарських поєдинків, сера Григора Клігана. Під час битви Оберін смертельно ранить Клігана, але і сам гине. Тіріона засудили до страти. Він дає собі слово, що якщо залишиться живим — жорстоко помститься за всі звинувачення і образи. Джеймі не вірить у вину свого брата в смерті племінника і таємно випускає його із в'язниці. По дорозі із замку, Тіріон пробирається у покої батька і вбиває його стрілою із арбалета.

На Стіні і за нею[ред.ред. код]

Загін «Нічного Варти» чекав на звістку від Джона Сноу. Окремі загони Нічної Варти потрапляють під атаку Дикунів і Чужих, але встигають відступити. Семвел Тарлі вбиває одного з Чужих мечем з обсидіану. В помешканні Крастера дезертири-заколотники вбивають Лорда-командувача Мормонта. Сем втікає з одною із дочок Крастера, Лілі, і направляються на південь у бік Стіни. Джон Сноу дізнається, що полчища Дикунів на чолі з Мансом Рейдером збираються атакувати Стіну. Він поспішає на Південь і добирається до Чорного замку, щоб попередити про загрозу. Бран Старк з супутниками, рятуючись після зруйнування Вінтерфелла, направляються на північ. Вони досягають Чорного замку під Стіною, але не можуть перебратися на другу сторону, але несподівано зустрічають Сема Тарлі і Лілі. Сем проводить їх таємним ходом на іншу сторону Стіни і сам з Лілі повертається в Чорний замок. Манс з сорока тисячною армією, досягає Чорного замка і нападає на Стіну. Джон керує обороною, але сили дуже нерівні. В найважчу мить оборони на допомогу братам «Нічної Варти» прийшов король Станіс Баратеон. Нападники були розбиті, а Манс потрапив у полон. Станіс пропонує Джону стати законним спадкоємцем Півночі і Вінтерфелла. Джон відмовляється, а замість цього його вибирають 998-м Лордом-Командувачем «Нічної Варти», замість вбитого Джіора Мормонта.

Дейнеріс[ред.ред. код]

Повертаючись до Пентоса по морю, Дейнеріс Таргарієн дізнається від сера Джораха Мормонта, що можна купити велику армію рабів-воїнів в містах Бей Славерс. Вона купує рабів і за допомогою них захоплює місто, забирає всіх рабів, дає їм волю і пропонує поступити до неї на службу. Штормороджена збирає все більшу і більшу армію, необхідну їй для захоплення Залізного Трону Семи Королівств. Дейнеріс виявляє двох зрадників у своєму оточені — це сер Джорах Мормонт і Арістан Білобородий. Тим не менш, характер їх зради дуже різний. Мормонт продавав інформацію про неї Роберту Баратеону — найзаклятішому її ворогу. А Арістан Білобородий — справжнє імя сер Барістан Селмі, колишній Лорд-Командувач королівської гвардії її батька, хотів знайти законного спадкоємця Таргарієнів. Дейнеріс прощає Барістана Селмі і робить його начальником своєї охорони, Мормонта простити не може, і проганяє. Для керування Вестеросом потрібна досвідчена королева і Дейнеріс вирішує навчитися нею бути.


Основні персонажі[ред.ред. код]

 • Роб Старк — Король Півночі й Тризубця, лорд Вінтерфелла, старший син Лорда Едарда Старка, і леді Кетлін з Дому Таллі, юнак шістнадцяти років, на прізвисько Юний Вовк, одружений на Джейн Вестерлінг. Вбитий зрадниками Фреями на «Кривавому Весіллі».
 • Леді Кетлін Старк — із дому Таллі, вдова лорда Едарда Старка, мати Роба Старка. Смертельно поранена на «Кривавому Весіллі», але була повернута до життя Червоним жерцем, бога Р'глора.
 • Джіор Мормонт — Лорд-комадувач «Нічної Варти» на Стіні, на прізвисько Старий Ведмідь. Вбитий зрадниками-дезертирами з нічного дозору.
 • Джон Сноу — незаконнонароджений син покійного Едарда Старка, брат «Нічної Варти» на Стіні. Після смерті лорда Джіора Мормонта, був вибраний новим 998-м Лордом-командувачем «Нічного дозору».
 • Семвел Тарлі — брат «Нічної Варти», стюард, доглядає за поштовими воронами.
 • Принцеса Санса Старк — старша дочка Едарда та Кетлін Старк, у полоні у Королівській Гавані.
 • Принцеса Арія Старк — молодша дочка Едарда та Кетлін Старк, зникла без вісті. В дійсності зуміла втекти із столиці і пристала до обозу братів «Нічної Варти», які їхали на Стіну.
 • Брандон (Бран) Старк — молодший брат Роба Старка, паралізований хлопчик 9 років. Після зруйнування Вінтерфелла, із своїми супутниками перебрався за Стіну.
 • Королева Дейнеріс Таргаріен — «Штормороджена», з династії Таргарієнів.
 • Джорах Мормонт — син Лорда-Командувача «Нічної Варти». Охоронець королеви Дейнеріс. Виявляється зрадником.
 • Арістан Білобородий — із Вестероса, пристарілий зброєносець. Справжнє ім'я сер Барістан Селмі, колишній Лорд-Командувач королівської гвардії Таргарієнів.
 • Джофрі Баратеон — Король Вестероса після Роберта. Син Короля Роберта, хлопчик 12-ти років. Отруєний на своєму весіллі.
 • Серсея Ланістер — Королева-мати (королева-регент при своїх синах Джофрі і Томені), вдова Короля Роберта Баратеона.
 • Сер Джеймі Ланістер — старший син Тайвіна Ланістера, брат Тіріона Ланістера, відомий як «Царевбивця». Випущений із полону леді Кетлін за обіцянку визволити із Королівської Гавані її дочок Сансу і Арію. Командувач королівською гвардією.
 • Тіріон Ланістер, на прізвисько «Біс» — карлик. Звинувачений в убивстві короля Джофрі .
 • Станіс Баратеон — молодший брат Короля Роберта, лорд Драконового Каменю, Після поразки на Чорноводді прибув з армією на Стіну в «Нічну Варту».
 • Брієна — дівчина з Тарта, на прізвисько «Брієна Краля», дівчина-воїн, шукачка пригод. Поклялась Леді Кетлін, що знайде її дочок Сансу і Арію.
 • Принц Оберін Мартел — на прізвисько «Червоний Змій», убитий скром Григором Кліганом у двобої божого суду.

Українські переклади[ред.ред. код]

Видавництво «Країна мрій» надрукувало переклад українською мовою книги Джорджа Р. Р. Мартіна «Буря мечів» у червні 2015 року.[3]

Джерела[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]