Бусіріс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Пеліка із зображенням боротьби Геракла та Бусіріса, знайдена у Феспіях, Вазописець Пана, Національний археологічний музей Афін

Бусіріс, також Бусірід (грец. Βούσιρις) — міфічний владар Єгипту, син Посейдона й Лісіанасси.

Походження[ред.ред. код]

На думку Страбона та Плутарха, був історичною особою, приносив у жертву богам усіх чужоземців, що наважувалися відвідати його країну. Змушений був так поступати у зв'язку з дев'ятирічної посухою, яка лютувала в Єгипті[1]. Скликав провісників з Греції, вони вказали йому для припинення посухи приносити чужинців в жертву. Першим він приніс в жертву самого провісника Трасія. Дорогою до саду Гесперид у Єгипет потрапив Геракл, який теж мав стати жертвою богам; герой переміг і вбив Бусіріса. Геракл прініс його в жертву богам.

Існуе багато припущень стосовного того, який фараон може ототожнюватися з цим персонажем. Згідно поеми Джона Мільтона «Втрачений рай» саме Бусіріс був жорстоким фараоном, який переслідував євреїв, коли ті переходили Червоне море[2]. Тому існують припущення що Бусіріс може бути фараоном Виходу, а під його іменем може ховатися Аменхотеп IV Ехнатон[3].

Згадується також і інший Бусіріс, син царя Єгипта, що жив за 11 поколінь до Геракла. Жив в один час з Персеєм і був заколотий кинджалом під час шлюбної ночі однієї із сестер Данаїд. Ісократ об'єднує цих персонажів[4], але Псевдо-Аполлодор вказує їх як різних особистостей.

Міфічний король Бусіріс змальований лідером революції в «Правдивій історії» Лукіана.

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]