Буття і час

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Буття і час»
Être et Temps.jpg
Автор Мартін Гайдеггер
Назва мовою оригіналу Sein und Zeit
Країна Німеччина
Мова німецька
Тема філософія
Жанр монографія
Видавництво SCM Pressd, State University of New York Press і HarperCollinsd
Видано 1927
Наступний твір Kant and the Problem of Metaphysicsd

Буття і час (нім. Sein und Zeit, англ. Being and Time) — програмна книга німецького філософа Мартіна Гайдеґера, яка вийшла друком у 1927 році.

Свого часу поява книги принесла популярність Мартіну Гайдеґеру як одному з чільних філософів Німеччини. Жодна з наступних його праць не повторила успіху «Буття і час», а усю його творчість часто розглядають крізь призму цієї праці.

Історія написання[ред. | ред. код]

Основна частина «Буття і час» підготовлена на основі матеріалів лекцій, прочитаних Гайдеґером у 1923—1925 роках. За первісним задумом автора книга мала складатися з двох основних частин, кожна з яких у свою чергою мала поділятися на ще три розділи. Проте на момент підготовки праці до друку готовими були лише перші два розділи першої частини. Таким чином до "Буття і час" увійшли довгий двоступеневий "Вступ" і два перших розділи першої частини — "Підготовчий фундаментальний аналіз присутності" та "Присутність і часовість".

Решта розділів, які були заплановані так ніколи і не були доопрацьовані, хоча багато в чому вони були розглянуті в інших працях Гайдеґера. Таким чином третій розділ першої частини під назвою "Час і буття", а також три розділи другої частини — "Вчення Канта про схематизм і час як підхід до проблематики часовості", "Онтологічний фундамент декартівського сogito ergo sum і включення середньовічної онтології в проблематику "мислячої речі" і "Трактат Арістотеля про час як критерій феноменальної бази і меж античної онтології") було частково розглянуто в курсі лекцій "Основні проблеми феноменології" (1927), а також у книгах "Кант і проблема метафізики" (1929) і "Європейський нігілізм" (1940).

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]