Буфер обміну

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Glipper — менеджер буфера обміну для GNOME

Бу́фер обміну (англ. clipboard) — проміжне сховище даних, що призначається для переносу або копіювання між застосунками або частинами одного застосунка.

Застосунок може використати свій власний буфер обміну, доступний тільки в ньому, або загальний, надаваний операційною системою або іншим середовищем через певний інтерфейс.

Буфер обміну деяких середовищ дозволяє вставку скопійованих даних у різних форматах залежно від застосунку-отримувача, елемента інтерфейсу й інших обставин. Наприклад, текст, скопійований з текстового процесора, може бути вставлений з розміткою в застосунки, що її підтримують, і у вигляді простого тексту в інші.

Вставити об'єкт із буфера обміну можна скільки завгодно раз. Як правило, при копіюванні інформації в буфер його попередній вміст пропадає. Але, наприклад, буфер в Microsoft Office може зберігати одночасно до 24 об'єктів, текстових чи графічних. Деякі робочого середовища включають програму для ведення протоколу останніх значень буфера й взяття вже перезаписаних.

Гарячі клавіші[ред.ред. код]

Для роботи з буфером обміну в текстових та графічних інтерфейсах користувача на PC-сумісних ПК (для клавіатури PC101 з розкладкою QWERTY використовуються наступні клавіатурні скорочення (гарячі клавіші):

  • Скопіювати виділені об'єкти в буфер обміну: Ctrl+C або Ctrl+Ins.
  • Вирізати виділені об'єкти в буфер обміну (для переміщення): Ctrl+X або Shift+Del.
  • Вставити з буфера обміну: Ctrl+V або Shift+Ins.

Хоча ці комбінації і є найпоширеніші, деякі застосунки можуть використовувати й інші комбінації клавіш. Наприклад в X Window System для копіювання в її інтегрований буфер обміну досить лише виділити мишкою потрібну частину тексту, а для вставки досить натиснути середню кнопку миші або ж одночасно ліву й праву кнопки (імітація середньої кнопки).

Посилання[ред.ред. код]