Бухарська Народна Радянська Республіка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Бухарская Народная Советская Республика
Бухарська Народна Радянська Республіка
Держава-сателіт СРСР
Бухарське ханство
1920 – 1925

Прапор Бухарської Народної Радянської Республіки

Прапор

Бухарської Народної Радянської Республіки: історичні кордони на карті
Бухарської Народної Радянської Республіки: історичні кордони на карті
Столиця Бухара
Мови Таджицька, Узбецька
Релігії Сунізм, Суфізм, Юдаїзм
Форма правління Республіка
Голова Ради народних назирів
 - вересень 1920-грудень 1924 Файзулла Убайдуллаєвич Ходжаєв
Історичний період Міжвоєнний період або Інтербеллум
 - Засновано 1920
 - Перейменування БНСР в Бухарську Радянську Соціалістичну Республіку 19 вересня 1924
 - Ліквідовано 1925
Попередник
Наступник
Бухарське ханство
Туркменська РСР
Узбецька РСР
Таджицька РСР
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Бухарська Народна Радянська Республіка

Бухарська Народна Радянська Республіка (БНРР) (рос. Бухарская Народная Советская Республика) — держава, що виникла після ліквідації Бухарського емірату 2 вересня 1920 року. 14 вересня 1920 року були остаточно сформовані Ревком і Рада назирів (комісарів), Бухарська Радянська Народна Республіка була проголошена 8 жовтня 1920 року.

Оскільки уряд Радянської Росії декількома декретами підтвердив незалежність Бухари, емір підтримував дружні стосунки з Радянською Росією і категорично відмовлявся підтримувати басмацтво, що розвернулося у Ферганській долині та інших частинах Туркестану.

Під час переговорів 30 березня 1920 в Бухарі, проведених офіційною радянською делегацією на чолі з Михайлом Фрунзе, емірові був пред'явлений ультиматум, згідно з яким він повинен був ввести російські гроші, сприяти розміщенню військ Червоної Армії на території Бухари і підтримувати в працездатному стані залізницю Каган — Термез через територію емірату, що розрізає комунікації Росії.

Після того, як емір відмовився виконати вимоги, була підготовлена військова операція і здійснена «революція», в ході якої війська Червоної Армії мали б захопити Бухару 2 вересня. Державу очолив 24-річний Файзулла Ходжа-огли (Ходжаєв Файзулла Убайдуллайович). Головою ЦВК став Усманходжа Пулатходжаєв.

Уряд БНСР володів досить обмеженою владою. Багато рішень диктувалися російськими представниками і Червоною Армією, яка в надзвичайних умовах вела боротьбу із армією еміра та басмацтвом, а у глибині країни панували басмачі. Серед уряду були великі розбіжності з приводу стосунків із Росією та басмацьким рухом — від вимог виведення російських військ з незалежної Бухари до необхідності вступити в революцію.

4 березня 1921 між Росією і БНСР був укладений союзний договір про дружбу і взаємодопомогу. У вересні 1921 була затверджена конституція БНСР.

У 19201923 на території БНСР виник активний опір (басмацтво), Червона Армія стала переслідувати Еміра, поступово затверджуючи Радянську Владу в Гісарі, Душанбе, Кулябі і Гармі. Емір під тиском Червоної Армії утік через Куляб до Афганістану. У 1921 було прийнято рішення про проведення земельної реформи і радикальних революційних перетворень. У 19211924 емірські і бекські землі були конфісковані.

У жовтні 1921 до Бухари прибув Енвер-паша, колишній військовий міністр Османської імперії, що отримав в Москві доручення і повноваження від уряду РСФРР для реформ в Бухарі. За короткий час Енвер-паша розчарувався в радянській владі, і висунув ідею єдиної тюркської середньоазійської мусульманської держави. Замість того, щоб схилити, як йому було доручено, басмачів на сторону Червоної Армії, він об'єднав розрізнені загони басмачів по всій країні в єдину армію і виступив проти Радянської Влади.

У 1921 цілий ряд вищих керівників Бухарської республіки перейшли на сторону басмачів — голова ЦВК Усманходжа. Пулатходжаєв, військовий міністр А. Аріфов, командувач першою бухарською армією М. Кулмухамедов та ін.

Весною 1922 армія Енвер-паші захопила значну частину території Бухарської Республіки і обложила Бухару.

У березні 1923 за рішенням 1-ї економічної конференції Туркестану сталося економічне об'єднання, Бухарської і Хорезмської республік Туркестану і утворений єдиний економічний центр — Середньоазійська економічна рада (САЕР).

5-й Загальнобухарський курултай Рад 19 вересня 1924 ухвалив рішення про перейменування БНСР в Бухарську Радянську Соціалістичну Республіку, яка в результаті національно-державного розмежування радянських республік Середньої Азії 27 жовтня 1924 була ліквідована; її територія увійшла до складу знов утворених Узбецької РСР, Туркменської РСР і Таджицької АРСР1929 — Таджицької РСР).

Література[ред. | ред. код]

  • Путь Бухары и Хивы к социализму (История Бухарской и Хорезмской народных советских республик), М., 1967;
  • Победа Советской власти в Средней Азии и Казахстане, Таш., 1967, с. 635—719:
  • Ишанов А. И., Бухарская Народная Советская Республика, Таш., 1969 (библ. с. 381-90).
  • Hayit, Baymirza: Basmatschi. Nationaler Kampf Turkestans in den Jahren 1917 bis 1934. Köln, Dreisam-Verlag (1993)

Див. також[ред. | ред. код]