Бухарське ханство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

خانات بخارا
Buxoro Xonligi
Бухарське ханство
1500 – 1920 Бухарська Народна Радянська Республіка

Прапор Бухарського ханства

Прапор

Бухарського ханства: історичні кордони на карті
Бухарського ханства: історичні кордони на карті
Столиця Бухара
Мови Перська
Чагатайська
Релігії Сунізм
Суфізм
Форма правління монархія
Хан
 - 1500-1510 Мухаммед Шейбані
Історичний період Новий Час
 - Засновано Бухарське ханство 1500
 - Засновано Бухарський емірат 1785
 - Засновано Бухарську Народну Радянську Республіку 1920
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Бухарське ханство

Бухарське ханство (перс. خانات بخارا‎; узб. Buxoro Xonligi; тадж. Χоноти Бухоро) — феодальна держава, яка існувала в Центральній Азії протягом XVI-XX століть.

Історія

[ред. | ред. код]

Династія Шейбанідів

[ред. | ред. код]
Бухарське ханство (виділено зеленим) бл. 1600

Ханство засноване Шейбанідами на руїнах держави Тимурідів. Назва (Бухарське ханство) з'явилася в кінці XVI століття після перенесення столиці з Самарканду до Бухари. Найбільше політичне посилення і територіальне розширення Бухарського ханства пов'язано з діяльністю Абдулла-хана II (правив в 155798). Були завойовані Балх і Фергана (1573), Ташкент (1576), Хорасан з Гератом і Мешхедом (158283), Хорезм (159394), встановлені торговельні і дипломатичні стосунки з Московським царством. У містах розвивалися ремесло і торгівля, йшло будівництво. Після смерті Абдулла-хана і вбивства його сина династія Шейбанідів в Бухарському ханстві припинилася. У часи правління династії Аштарханідів в ханстві йшли міжусобні боротьба і війни з сефевідським Іраном, казахами, Хівинським ханством. В першій половині XVIII століття в Бухарському ханстві посилилася феодальна роздрібленість.

Династія Мангит

[ред. | ред. код]

В 1740 ханство було завойоване Надір-шахом. В результаті міжусобних війн влада в державі після смерті Надіра (1747) перейшла до династії Мангит, представники якої називали себе емірами. Політичне і економічне положення Бухарського ханства дещо стабілізувалося, хоча феодальна роздрібленість не була ліквідована. Продовжувала існувати з невеликими змінами система феодального землеволодіння, що склалася в XVI столітті. Основними категоріями земель були: амлякові (державні землі), мулькові (приватновласницькі), вакуфні (мусульманського духівництва). Селяни були майже позбавлені землі. За правління еміра Хайдара (180026) знов почалися війни з Хивою, а потім з Кокандом, що продовжувалися аж до приєднання Середньої Азії до Росії. Народні повстання неодноразово потрясали Бухарське ханство. Одним з найбільших було повстання хітай-кіпчаків (182125).

Російська епоха

[ред. | ред. код]
Бухарський емірат на карті розпаду Російської імперії

В 1868 році, після поразки, нанесеної російською армією військам емірів під Самаркандом, Бухарське ханство було приєднано до Росії на правах васальної держави. Взаємини між ханством і Російською імперією визначалися договорами 1868 і 1873. До приєднання до Росії загальний рівень розвитку в ханстві був дуже низьким, сільське господарство — відсталим, промисловість — на рівні слаборозвиненого дрібного ремесла. По мірі втягування народного господарства держави у загальноросійський ринок, до Бухари почав проникати, хоча і дуже повільно, капіталізм; розвивалося торговельне землеробство, перш за все — бавовництво. 2 вересня 1920 в результаті операції Червоної Армії Бухара була зайнята більшовиками, а владу еміра повалено. На 1-му Всебухарському курултаї (з'їзді) (8 жовтня 1920) була проголошена Бухарська Народна Радянська Республіка — держава-сателіт СРСР.

Див. також

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Иванов П. П., Очерки по истории Средней Азии (XVI — середина XIX в.), М., 1958; История таджикского народа, т. 2, кн. 1—2, М., 1964; История Узбекской ССР, т. 1—3, Таш., 1967—68.(рос.)
  • A History of the Khanate of Bukhara(англ.)