Бучацький мирний договір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ботанічна пам'ятка «Бучацька липа» (400-річна), осінь 2013

Бучацький мирний договір — мирна угода між Річчю Посполитою і Османською імперією, укладена 18[1][2] (28) жовтня 1672 року в місті Бучачі[3] чи його околицях.

Головне значення: уперше назву нашої національної держави офіційно визначено як «Українська Держава» (пол. Panstwo Ukrainskie, тур. Ukrayna memleketinin)[4][5][6]. Це мало визначальне значення у квітні 1918-го року, коли П. П. Скоропадський фактично відновив її під тією ж назвою.

Договір також підбив підсумок першого етапу польсько-турецької війни, у ході якої козацьке військо Петра Дорошенка воювало проти поляків у союзі з османами.

Відомості[ред. | ред. код]

Війна розпочалась навесні 1672 року. Завдавши ряд поразок військам Речі Посполитої під командуванням коронного гетьмана Яна Собеського влітку 1672 року, османсько-українська армія на чолі з султаном Мехмедом IV і гетьманом Петром Дорошенком здобула фортецю Кам'янець-Подільський і розпочала наступ на Галичину. На початку вересня почалася облога Львова османсько-татарсько-українськими військами. За цих умов уряд Речі Посполитої був змушений укласти Бучацький мирний договір.

Делегатами короля Міхала Вишневецького були: волинський каштелян Ян Францішек Любовецький, чернігівський каштелян Ґабріель Сільніцький (король призначив його десь на початку вересня 1672[7]), підскарбій надвірний коронний Ян Шумовський.[8] Перемовини комісарів розпочались під Львовом наприкінці вересня. 10 жовтня під Бережанами Ґабріель Сільніцький приєднався до іншіих королівських представників. Перемовини з османами під Бучачем розпочались 13 жовтня.[7] За умовами укладеного договору (польські історики називають її найганебнішою у всій історії Польщі):

 • Подільське воєводство відходило до Османської імперії; вся територія східного та західного Поділля за Бучацьким договором відійшла до Османської Імперії (від Бучача — по Брацлав)
 • визнавалася влада Петра Дорошенка на Брацлавщині і Південній Київщині; з цих земель виводилися всі залоги Речі Посполитої
 • Річ Посполита зобов'язувалася сплатити Османській імперії контрибуцію за зняття облоги Львова і щорічно платити 22 тисячі золотих (дукатів[9]) данини.

19 жовтня султан прийняв комісарів короля на офіційній авдієнції, вручив їм кафтани ленників. Після цього комісари мали авдієнцію у хана в його таборі.[7]

У квітні 1673 року сейм Речі Посполитої відмовився затвердити Бучацький мирний договір, і польсько-турецька війна тривала до укладення Журавненського договору 1676 року.

Гетьман Петро Дорошенко не був задоволений результатами османської інтервенції. Всі подільські міста та містечка були пограбовані та зруйновані, тільки з подільської столиці — Кам'янця — було вивезено цінних речей на 100 возах до Стамбула. Були пограбовані чи знищені всі церкви та костели, забрано чи знищено всі дзвони.[10] Головні храми були перетворені на мечеті. Населення та шляхти на Поділлі майже не залишилось. Значна частина міщан та шляхти переселились на землі Речі Посполитої, сільське населення за Дніпро. Значна частина української території — західне та східне Поділля — стали просто османською провінцією, і Дорошенко мусив задовольнитися напівзруйнованими й спустошеними Брацлавщиною та Київщиною, де були цілі округи, готові у будь-яку мить від'єднатися від нього. Збереглися відомості, що Дорошенко був розчарований у османській протекції взагалі, та рада старшин ухвалила не відступати від османського султана, бо «тепер, крім султана, нікуди дітись».

Існує думка, що Бучацька угода була підписана османським султаном під липою, яка росте при дорозі на «Південному масиві» Бучача, про що повідомляє таблиця: «400-річна Золота липа, під якою у 1672 році був підписаний Бучацький мир з Туреччиною».

Цікаві факти[ред. | ред. код]

У 1672 р. у Бучацькому договорі було зазначено польською мовою та турецькою мовою існування України, української державності[11].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Козак М., Логуш Д., Уніят В. Бучач // Тернопільщина. Історія міст і сіл : у 3 т. — Тернопіль : ТзОВ «Терно-граф», 2014. — T. 1 : А — Й. — С. 582. — ISBN 978-966-457-228-3.
 2. є також дати: 8 жовтня — у Степанков В. Петро Дорошенко // Володарі гетьманської булави: Історичні портрети / Автор передмови В. А. Смолій. — К. : Варта, 1994. — 560 с. — С. 310. — ISBN 5-203-01639-9; 16 жовтня — у Чухліб Т. Михайло Ханенко // Володарі гетьманської булави: Історичні портрети / Автор передмови В. А. Смолій. — К. : Варта, 1994. — 560 с. — С. 326. — ISBN 5-203-01639-9. чи Treaty of Buchach at the Encyclopedia of Ukraine
 3. Гуцал П. Бучацький мирний договір… — С. 208.
 4. Тарас Чухліб, У щойно віднайденому в польських архівах перекладі турецького оригіналу Бучацького договору на польську мову ... // Facebook, 16 вересня 2019, 08:28
 5. Віднайдено документи, які ще раз підтверджують, що у XVII столітті у нас була суверенна держава // Андрій Петренко, uagolos.com, 26.09.2019
 6. Віднайдено документи, які підтверджують, що у XVІІ столітті в нас була суверенна Українська держава // kau.com.ua, Субота, 07 Березня 2020, 15:47
 7. а б в Nagielski M. Silnicki Gabriel… — S. 494.
 8. Barącz S. Pamiątki buczackie. — Lwów : Drukarnia «Gazety narodowej», 1882. — S. 9. (пол.)
 9. Руїна: друга половина XVII ст.… — С. 335.
 10. Там само. — С. 374—375.
 11. Віднайдено документи, які підтверджують, що у XVІІ столітті в нас була суверенна Українська держава. Львів місто натхнення. 21.09.2019. Архів оригіналу за 28 вересня 2020. Процитовано 28.09.2020. 

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]