Бушприт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бушприт судна «Falls of Clyde»

Бушпри́т, бугшприт (нід. boegspriet; від boeg — «ніс» + spriet — «піка», «рожен») — горизонтальне або похиле рангоутне дерево, що виступає вперед з носа вітрильного судна. Призначений для винесення вперед центру вітрильності, що покращує маневреність судна. До бушприта кріпиться стоячий такелаж стеньг передньої щогли, а також такелаж носових косих вітрил — кліверів та стакселів.

На великих вітрильниках бушприт роблять складеним — продовженням бушприта є утлегар, а продовженням утлегаря — бом-утлегар. Задній кінець бушприта називається шпор, як у щогли. Передній — нок, як у гіка, гафеля або реї. Кут підвищення бушприта зазвичай становить від 30° до 36°.

Бушприт розкріпляється тросовими бакштагами, проведеними через спеціальні розпірки — блінда-гафелі до бортів судна, і ватер-штагами, що йдуть до форштевня через мартин-гіки. Безпосередньо на носі судна бушприт кріпиться за допомогою потужного найтова чи ватер-вулінга. На великих сучасних вітрильних судах замість тросових вулінгів встановлюються металеві бугелі.

Десь до початку XIX під бушпритом укріпляли блінда-рею, яка несла пряме вітрило — блінд. Наприкінці XVI — початку XVIII століття на бушприті зазвичай встановлювали невелику щоглу — блінда-стеньгу. На ній кріпили блінда-стень-рею, на якій підіймався бом-блінда-бовен. Приблизно з середини XVIII ст. блінда-стеньга була замінена утлегарем з бом-блінда-реєю і бом-бліндом. Близько 1800 року блінд і бом-блінд вийшли з ужитку, і відтоді бушприт служить для несення тільки кліверів зі стакселями.

Література[ред. | ред. код]

  • Бушприт // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). — СПб., 1890—1907. (рос.)
  • Морской словарь в двух томах, Военное Издательство МО СССР, Москва, 1959 год.
  • Морской энциклопедический словарь в трёх томах, Издательство «Судостроение», Ленинград, 1991 год, тираж 53000, ISBN 5-7355-0280-8.
  • Марквард К. Х. «Рангоут, такелаж и паруса судов XVIII века», Издательство «Судостроение», Ленинград, 1991 год, 288 страниц с ил., тираж 81000, ISBN 5-7355-0131-3.

Примітки[ред. | ред. код]