Бушприт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Бушприт судна «Falls of Clyde»

Бушпри́т, бугшприт (нід. boegspriet; від boeg — ніс + spriet — піка, рожен) — горизонтальне або похиле рангоутне древо, що виступає вперед з носа вітрильного судна. Призначений для винесення вперед центру вітрильності, що покращує маневреність судна. До бушпріта кріпиться стоячий такелаж стеньґ передньої щогли, а також такелаж носових косих вітрил — кліверів та стаксель.

На великих вітрильниках бушприт роблять складовим — продовженням бушприта є утлегар, а продовженням утлегаря — бом-утлегарь. Задній кінець бушприта називається шпор, як у щогли. Передній — нок, як у гіка, гафеля або рей. Кут підвищення бушприта зазвичай становить від 30° до 36°.

Бушприт розкріпляється тросовими бакштаг, проведеними через спеціальні розпірки — Блінда-гафелі до бортів судна, і ватер-штаг, що йдуть до форштевню через мартін-гіки. Безпосередньо на носі судна бушприт кріпиться за допомогою потужного найтова чи ватер-вулінга. На великих сучасних вітрильних судах замість тросових вулінгів встановлюються металеві бугелі.

Література[ред.ред. код]

  • Бушприт // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). — СПб., 1890—1907. (рос.)
  • Морской словарь в двух томах, Военное Издательство МО СССР, Москва, 1959 год.
  • Морской энциклопедический словарь в трёх томах, Издательство «Судостроение», Ленинград, 1991 год, тираж 53000, ISBN 5-7355-0280-8.
  • Марквард К. Х. «Рангоут, такелаж и паруса судов XVIII века», Издательство «Судостроение», Ленинград, 1991 год, 288 страниц с ил., тираж 81000, ISBN 5-7355-0131-3.

Примітки[ред.ред. код]


Якір Це незавершена стаття про військово-морський флот.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.