Бібліотека Сумського державного університету

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бібліотека Сумського державного університету
Бібліотечно-інформаційний центр.jpg
50°53′30″ пн. ш. 34°50′38″ сх. д.
Країна: Україна
Тип: університетська
Складова Сумський державний університет
Розташування Сумська область
Адреса Суми, вул. Римського-Корсакова, 2
Телефон +38 (0542) 33-10-39
Заснована 1960 р.
Фонди: понад 3 млн. примірників
Директор: Маринич Тетяна Олександрівна
Площа приміщень: 5 тис. м²
Сайт: new.library.sumdu.edu.ua/uk/

Бібліотека Сумського державного університету[1] – структурний підрозділ Сумського державного університету[2], найпотужнішого вищого навчального закладу Сумщини. СумДУ є університетом класичного європейського типу з розгалуженою структурою, різноманітними напрямами підготовки фахівців усіх освітньо-кваліфікаційних рівнів. Сумський державний університет має потужний інформаційний арсенал, який забезпечує європейський стандарт інформаційної підтримки його науково-освітньої діяльності.

Бібліотека Сумського державного університету – це інформаційний, культурно-освітній, науково-дослідницький центр з новітніми технологіями, комфортними умовами для користувачів, автоматизованими технологічними процесами (адміністрування, обслуговування, комплектування, каталогізація, багатоаспектний пошук тощо), відкритий не лише для студентів та співробітників університету, а й для широкої спільноти.
Бібліотека Сумського державного університету є учасником проекту ELibUkr "Електронна бібліотека України: створення Центрів знань в університетах України", Інформатіо-Консорціуму та Консорціуму науково-освітніх установ по забезпеченню електронними інформаційними ресурсами e-VERUM, які надають доступ до світових ресурсів.

Історія[ред. | ред. код]

Бібліотеку Сумського державного університету засновано у вересні 1960 р. як галузеву технічну бібліотеку Сумського загальнотехнічного факультету Українського заочного політехнічного інституту. Новоствореному підрозділу було передано на тимчасове зберігання 380 примірників навчально-методичної літератури. Бібліотека розміщувалась у невеликій кімнаті навчально-консультаційного пункту по вул. Привокзальна.


Коли було створено у 1966 р. філію Харківського політехнічного інституту фонд бібліотеки вже нараховував понад 30 тисяч примірників.
Керівниками бібліотеки з часу її заснування були: І.І. Раздорська (1960-1961), Т.М. Козаченко (1961-1964), Н.В. Долгодуш (1964-1989), Т.В. Слабко (1989-2016), І.М. Капленко (2016-2018). Наразі Бібліотеку очолює Т.О. Маринич (2018).

Бібліотека СумДУ, 1990-ті роки
Корпус на вул. Привокзальній, де знаходилася бібліотека та перші навчальні приміщення СумДУ

1989 р. під керівництвом Т. Слабко Бібліотеку переміщено до нового, сучасного чотириповерхового корпусу загальною площею до 5 тис. м².

1992 р. створено 2 філії бібліотеки: на медичному факультеті та у студентському гуртожитку. Протягом 1998-2006 рр. філії створені при 18 НКП, Шосткинському та Конотопському інститутах.
1991 р. – бібліотека розпочала роботу по створенню локального Електронного каталогу на програмному забезпеченні АІБС «МАРК». 2002 р. – в роботу впроваджено автоматизовану інформаційно-бібліотечну систему УФД "Бібліотека", яка надала змогу вивести всі бібліотечні процеси на новий рівень.
Традиційні каталоги і картотеки замінені Електронним каталогом, який повністю відтворює всі види наявних видань, оновлюється в реальному часі, забезпечує вільний доступ до електронних версій документів без часових та просторових обмежень, налічує понад 657 тисяч бібліографічних описів та понад 62 тисяч електронних копій документів.

1999 р. Бібліотека СумДУ була занесена до реєстру ВАК на розсилку авторефератів дисертацій.

2008 р. в приміщенні Центральної бібліотеки відкрито Музей історико-краєзнавчих досліджень СумДУ, заснований кандидатом філологічних наук В.Б. Звагельським.
2009 р. – Бібліотека Сумського державного університету стала "Бібліотекою року" згідно з версією Української бібліотечної асоціації за впровадження новітніх технологій, комп’ютеризацію бібліотечних процесів та створення відкритого інформаційного середовища. Нагороджена дипломом ІІ ступеня.
2011 р. – сайт Бібліотеки СумДУ став першим у номінації "Кращий сайт бібліотеки вищого навчального закладу" за результатами Всеукраїнського конкурсу бібліотечних інтернет-сайтів.
2011 р. – від початку створення Інституційний репозитарій СумДУ займає лідируючі позиції у Міжнародному інтернет-рейтингу Webometrics.

2013 р. – Електронний каталог Бібліотеки СумДУ увійшов до топ-10 найкращих каталогів України.
2014 р. – директор Т.В. Слабко (1989-2016) була нагороджена почесною відзнакою Української Бібліотечної Асоціації "За відданість бібліотечній справі"

2014 р. – Бібліотека СумДУ отримала Подяку від Всеукраїнської громадської організації "Українська бібліотечна асоціація" за високий рівень електронних каталогів.

2016 р. – Наукова бібліотека Української академії банківської справи НБУ увійшла до складу Бібліотеки Сумського державного університету внаслідок об'єднання двох ВНЗ. Наразі Філія бібліотеки розташована в Конгрес-центрі СумДУ.

2018 р. – репозитарій СумДУ згідно з рейтингом Webometrics Transparent Ranking of Repositories за кількістю документів, проіндексованих Google Scholar, посів 35 місце серед усіх світових репозитаріїв, 29 місце серед інституційних репозитаріїв світу та 1 місце серед репозитаріїв України. На сьогодні репозитарій містить майже 70 тис. документів.

2018 р. – Бібліотека СумДУ започаткувала проект "Зелена бібліотека" за підтримки Goethe Institute, який має на меті сприяти сталому розвитку регіональної громади шляхом забезпечення доступу до інформаційних матеріалів; поширення відкритих навчальних ресурсів; демонстрування власного прикладу екологічного стилю життя, сортування та переробки відходів.

2019 р. – бібліотека СумДУ стала переможцем у номінації "Великі бібліотеки" конкурсу "Бібліотека року 2019" Української бібліотечної асоціації, за втілення проектів "Читання змінює нас і все навколо" та "Зелена бібліотека".

Бібліотека СумДУ у цифрах[ред. | ред. код]

Станом на 1 січня 2019 р.

 • Площа – 4,7 тис. м²
 • Загальний фонд – понад 3 млн. документів
 • Електронний каталог
  • понад 657 тис. описів документів
  • 62 тис. електронних копій видань
  • 50 тис. праць науковців СумДУ[3]
  • 32 тематичні бази
 • Книжковий фонд – 417 тис. назв
 • Передплачується щорічно близько 300 назв періодичних видань

Структура[ред. | ред. код]

Конгрес-центр Сумського державного університету

Бібліотека Сумського державного університету об’єднує 52 бібліотеки комплексної структури університету:
Центральна бібліотека (окремий корпус університету) з комфортними читальними залами з відкритим доступом до фондів, абонементи, довідково-бібліографічний відділ, відділ інформаційних технологій та комп’ютерного забезпечення з сектором реєстрації читачів, літературна вітальня, відділ комплектування та науково-технічної обробки літератури з сектором міжбібліотечного абонементу, книгосховища;

 • 36 кафедральних бібліотек;
 • 4 бібліотеки інститутів:
Медична бібліотека Сумського державного університету

Філія бібліотеки (Конгрес-центр)

У зв’язку з об’єднанням Сумського державного університету та Української академії банківської справи з 2016 року до структури Бібліотечно-інформаційного центру СумДУ увійшла філія бібліотеки Навчально наукового інституту бізнес-технологій УАБС.
Бібліотека медичного інституту Сумського державного університету

– Філія бібліотеки СумДУ в Конотопському інституті

– Філія бібліотеки СумДУ в Шосткинському інституті

 • 2 технікумів
 • 2 коледжів
 • 9 бібліотек локальних центрів дистанційного навчання

Фонд[ред. | ред. код]

{{Розділ без джерел}}

Фонд Бібліотеки СумДУ охоплює видання від початку XVIII ст. до сьогодення, які представлені 24 мовами світу.

За змістом фонд універсальний та багатогалузевий, до якого входять всі види видань: монографії, автореферати дисертацій, дисертації, матеріали конференцій, методичні вказівки, тези доповідей, збірники наукових праць, посібники, підручники, конспекти лекцій, практикуми, словники, енциклопедії, альбоми, нормативно-виробничі документи, патенти, звіти про наукову діяльність, періодичні видання, тощо.

Бібліотека СумДУ одна із небагатьох бібліотек України, який отримує обов’язковий примірник авторефератів дисертацій, захищених в Україні, офіційні видання державних установ країни.

Налагоджено книгообмін із 40 бібліотеками, в тому числі з бібліотеками університетів України, Росії, Польщі, Туреччини, Бібліотекою Конгресу США.

З кожним роком збільшується поповнення бібліотечного фонду власними виданнями університету. Щороку близько 50 відсотків надходжень забезпечується саме видавництвом університету.

Видання, що відсутні в фонді бібліотеки, можна замовити і отримати через міжбібліотечний абонемент (МБА) з інших бібліотек.

Важливою складовою є довідково-бібліографічний фонд бібліотеки: енциклопедії, загальні та галузеві довідники, бібліографічні покажчики, реферативні та оглядово-аналітичні видання тощо.

Колекція "Праці співробітників СумДУ" відображає всі навчальні, методичні та науково-дослідницькі праці співробітників університету та налічує понад 50 тис. назв. Майже всі вони мають електронну версію, а навчальні посібники, методичні вказівки, монографії забезпечені QR-кодом для швидкого доступу.

Впровадження нових інформаційних технологій[ред. | ред. код]

{{Розділ без джерел}}

Бібліотечно-інформаційна система – це не лише окрема будівля з читальними залами та книгосховищами, це розподілена система в інформаційному просторі базового навчального закладу та його позабазових структурних підрозділах; невід’ємна частина єдиної інтегрованої інформаційної системи університету, яка забезпечує швидкий пошук та отримання інформації у будь-якій зручній формі, у будь-якому місці та у будь-який час.

Веб простір надає можливість віддаленого доступу користувачам до необхідної інформації на таких же умовах, що і безпосередньо в межах бібліотеки, є повноцінною системою дистанційного обслуговування.

Сучасна високотехнологічна бібліотечно-інформаційна система з  відповідним програмним забезпеченням та новітніми технологіями дозволяє автоматизувати всі бібліотечні процеси, забезпечити високий рівень організації діяльності всіх підрозділів.

В роботу бібліотеки впроваджено програмний комплекс Card Manager й відповідне обладнання для виготовлення пластикових читацьких квитків. Наявність унікального штрих-коду на кожному читацькому квитку дозволяє прискорити аутентифікацію користувача та його електронного формуляра. Завдяки системі автоматизованої книговидачі та обслуговування запис документів в електронний формуляр здійснюється шляхом сканування штрих-коду і контролюється читачем за допомогою електронного підпису (пін-коду).

У 2009 році за автоматизацію та комп’ютеризацію технологічних операцій, процесів і циклів бібліотечно-інформаційної діяльності, що дозволило створити якісне освітнє середовище, відкрите для студентів і професорсько-викладацького складу університету й для широкої громади міста бібліотека університету була визнана переможцем Всеукраїнського конкурсу "Бібліотека року".

Бібліотека співпрацює з науковими інституціями та бібліотеками України та світу, є членом консорціуму "Інформатіо" та "eVERUM", учасником національного проекту "ElibUkr", що дає можливість щорічно безкоштовно у тестовому доступі користуватися науковими базами даних та ресурсами. Протягом року користувачі отримують доступ до комерційних, наукометричних баз даних Scopus та Web of Science, доступ до яких здійснюється виключно з локальної мережі університету.

Функціонування бібліотечно-інформаційного центру, починаючи від технічної підтримки до розроблення та вдосконалення власних електронних ресурсів, підтримується ІТ-підрозділами університету, що дозволяє постійно впроваджувати сучасні інформаційні технології та власні електронні бази.

Культурно-просвітницька діяльність[ред. | ред. код]

Літературна вітальня

Бібліотека СумДУ проводить значну культурно-просвітницьку роботу, осередком якої є літературна вітальня, де протягом року проходять бібліоквести; літературно-музичні вечори; поетичні, історичні та правові години; конкурси; зустрічі з цікавими людьми, письменниками, поетами, художниками; майстер-класи професіоналів; виставки живопису та фотовиставки професійних митців та аматорів.

Бібліотека СумДУ як культурний  осередок  відкритий для співпраці, має широке визнання серед освітянських, літературних, мистецьких і музичних  кіл області та за її межами, активно підтримує міжнародні зв’язки.

Бібліотека СумДУ розробляє власні навчальні матеріали щодо інформаційної грамотності та академічної доброчесності, надає консультації з питань академічного письма, правильного оформлення посилань на інформаційні ресурси, роботи з бібліографічними менеджерами, здійснення класифікації документів (за Універсальною десятковою класифікацією).

Музей історико-краєзнавчих досліджень Сумського державного університету[ред. | ред. код]

Музей історико-краєзнавчих дослідженьСумського державного університету

Музей історико-краєзнавчих досліджень СумДУ був відкритий 20 травня 2008 року до Дня науки. Основа колекції музею почала формуватися ще в 1993 році з ініціативи кандидата філолологічних наук Віктора Борисовича Звагельського. До процесу поповнення колекції згодом долучилися викладачі, співробітники і студенти університету. Експонати збирали під час етнографічних та археологічних експедицій, польових досліджень, візуальних спостережень.

Метою діяльності музею є демонстрація здобутків дослідників СумДУ у сфері історико-краєзнавчих досліджень; наочне викладення історичних і культурологічних дисциплін студентам; формування у студентів навичок до пошукової, науково-дослідницької, краєзнавчої роботи; формування у молодого покоління розуміння нерозривного взаємозв’язку минулого, сучасного і майбутнього України; вивчення, охорона й пропаганда пам’яток історії та культури Сумщини; проведення культурно-освітньої роботи серед студентської молоді та інших верств населення.

Щорічно музей приймає велику кількість відвідувачів: студенти, викладачі, учні шкіл міста й області, чисельні делегації, гості університету як з України, так і з різних куточків світу.

Інституційний репозитарій eSSUIR[ред. | ред. код]

Інституційний репозитарій eSSUIR

Бібліотека СумДУ координує відкритий електронний архів праць викладачів та співробітників університету - Інституційний репозитарій eSSUIR (Electronic Sumy State University Institutional Repository)[4].

Інституційний репозитарій – накопичує, систематизує, зберігає та забезпечує довготривалий відкритий доступ до навчальних та науково-дослідницьких праць магістрів, аспірантів, співробітників та професорсько-викладацького складу університету шляхом їх архівування та самоархівування, є частиною загальної електронної колекції бібліотеки та складовою інтегрованої інформаційної системи СумДУ.
Інституцій репозитарій містить понад 70 тис. документів, географія користувачів – понад 140 країн світу, доступний з будь-якого місця і у будь-який час. Репозитарій працює на останній версії платформи DSpace; локалізація трьома мовами; впроваджено сервіси індивідуальної і загальної статистики завантажень; сервіс внутрішнього рейтингу авторів, публікацій та ін.

Створення репозитарію – це актуальний спосіб підвищити рівень цитування публікацій науковців, представити наукові доробки світовій науковій спільноті, а лідируючі позиції в світових рейтингах свідчать про високий рівень організації ресурсу. За результатами рейтингів "Ranking Web of Repositories" від Webometrics Репозитарій СумДУ посідає лідируючу позицію в Україні. У світовому рейтингу репозитарій СумДУ займає 211 місце з понад 2 тисяч репозитаріїв.

Фонд рідкісних видань[ред. | ред. код]

Створений та постійно оновлюється фонд рідкісної книги[5]: раритетні видання, видання з підписами авторів, репринтні та факсимільні відтворення раритетних видань, книги-переможці конкурсів, рідкісні сучасні видання. Колекція налічує понад 1800 назв.
Серед факсимільних та репринтних видань на особливу увагу заслуговують видання Т.Г. Шевченка:

 • Мала книжка (або захалявний зошит): Автографи поезій (1847-1850 рр.);
 • Більша книжка: Автографи поезій (1847-1860 рр.);
 • Кобзар: Фототипія позацензурного примірника видання 1840 року;
 • Видання першого (за хронологією) із чотирьох альбомів малюнків Тараса Шевченка.

Унікальною є колекція рідкісних видань з медицини (1848-1920 рр.), яка зберігається у фонді Бібліотеки Медичного інституту СумДУ.

Пересопницьке Євангеліє

Перлиною колекції рідкісної книги є унікальне факсимільне видання Пересопницького Євангелія[6] (1561 р.) – визначної рукописної пам’ятки староукраїнської мови та мистецтва XVI століття, оригінал якого зберігається в Інституті рукопису Національної бібліотеки ім. В. Вернадського НАН України в Києві.
У 2008 році Сумським державним університетом було презентовано документальний фільм "Пересопницьке Євангеліє - видатна пам’ятка українського відродження XVI ст.", який став переможцем у номінації "Фільми духовної тематики" на XII Київському Міжнародному фестивалі документальних фільмів "КІНОЛІТОПИС-2013"

2018 році в рамках програми "Десятиліття української мови" ініційованої Президентом України Петром Порошенком Бібліотека СумДУ започаткувала проект "Українська мова: історія і сучасність". Було проведено цикл культурно-просвітницьких заходів та виставок цінних видань української мови, до якого увійшло і видання Пересопницького Євангелія. Адже, популяризація таких видань сприяє збереженню культурної спадщини та популяризації української мови.

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 1. Бібліотека СумДУ – найкраща: рішенням президії Української бібліотечної асоціації бібліотеку СумДУ визнано переможцем конкурсу "Бібліотека року-2009" // Сумщина. — 2009. — № 117–118. — 23 жовтня. — С. 1.
 2. Васильєв А. В. Інформаційно-бібліотечна система сучасного ВНЗ: досвід роботи Сумського державного університету / А. В. Васильєв, Т. В. Слабко // Вища школа. — 2008. — № 1. — С. 82–85.
 3. Вертіль О. А ви тримали Пересопницьке Євангеліє? : унікальне факсимільне видання презентовано в СумДУ / О. Вертіль // Урядовий кур'єр. — 2009. — № 28. — 17 лютого. — С. 16.
 4. Електронний архів СумДУ попереду всіх: за даними світового Інтернет-рейтингу Webometrics репозитарій (електронний архів) СумДУ зайняв друге місце серед вишів України // Сумщина. — 2011. — № 91. — 17 серпня. — С. 1.
 5. Ісіпчук Н. Репозитарій СумДУ – нові можливості інформаційних технологій на Сумщині: 28 січня Сумський державний університет презентував громадськості електронний науковий архів (репозитарій) / Н. Ісіпчук // Сумщина. — 2011. — № 14–15. — 4 лютого. — С. 3.
 6. Основи становлення сучасного інженера : навч. посіб. / В. О. Іванов, О. Г. Гусак, Д. В. Криворучко та ін. ; За заг. ред.: В. О. Іванова, О. Г. Гусака. — Харків : НТМТ, 2015. — 275 с. 
 7. Сумський державний університет: історія і сучасність: 65 років на освітянській та науковій ниві / гол. ред. А. В. Васильєв; відп. за вип.: В. Б. Звагельський, В. О. Садівничий. — 2-ге вид. перероб. — Суми : Сумський державний університет, 2013. — 152 с.
 8. Чубур В. Библиотекарь – это креативность и инновации: одна из лучших в Украине библиотека СумГУ открыта не только для студентов / В. Чубур // Ваш шанс. — 2012. — № 19. — 9-16 мая. — С. 20А.
 9. Сумський державний університет: історія і сучасність: 1948-2018. 70 років на освітянській та науковій ниві. 25 років у статусі класичного / М. М. Антиков, К. В. Безсмертна, В. В. Бібик [та ін.] ; гол. ред. А.В. Васильєв; ред. В.О. Садівничий. – 3-тє вид, перероб. – Суми : СумДУ, 2018. – 272 с.

Посилання[ред. | ред. код]