Бібліотечно-інформаційний центр Сумського державного університету

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бібліотека Сумського державного університету
Бібліотечно-інформаційний центр.jpg
50°53′30″ пн. ш. 34°50′38″ сх. д. / 50.89186111113877331° пн. ш. 34.84408333336077845° сх. д. / 50.89186111113877331; 34.84408333336077845Координати: 50°53′30″ пн. ш. 34°50′38″ сх. д. / 50.89186111113877331° пн. ш. 34.84408333336077845° сх. д. / 50.89186111113877331; 34.84408333336077845
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Тип університетська
Частина від Сумський державний університет
Розташування Сумська область
Адреса Суми, вул. Римського-Корсакова, 2
Телефон (0542)33-10-39
Засновано 1960
Зібрання
Обсяг фондів бл. 1 100 000
Площа приміщень 4700 квадратний метр
Веб-сайт library.sumdu.edu.ua

Бібліотека Сумського державного університету — структурний підрозділ Сумського державного університету[1], найпотужнішого вищого навчального закладу Сумщини[2]. СумДУ є університетом класичного європейського типу з розгалуженою структурою, різноманітними напрямами підготовки фахівців усіх освітньо-кваліфікаційних рівнів. Сумський державний університет має потужний інформаційний арсенал, який забезпечує європейський стандарт інформаційної підтримки його науково-освітньої діяльності.

Бібліотека Сумського державного університету — це інформаційний, культурно-освітній, науково-дослідницький центр з новітніми технологіями, комфортними умовами для користувачів, автоматизованими технологічними процесами (адміністрування, обслуговування, комплектування, каталогізація, багатоаспектний пошук тощо), відкритий не лише для студентів та співробітників університету, а й для широкої спільноти.
Бібліотека Сумського державного університету є учасником проекту ELibUkr «Електронна бібліотека України: створення Центрів знань в університетах України», Інформатіо-Консорціуму та Консорціуму науково-освітніх установ по забезпеченню електронними інформаційними ресурсами e-VERUM, які надають доступ до світових ресурсів.

Історія[ред. | ред. код]

Корпус на вул. Привокзальній, де знаходилася бібліотека та перші навчальні приміщення СумДУ

Бібліотеку Сумського державного університету засновано у вересні 1960 р. як галузеву технічну бібліотеку Сумського загальнотехнічного факультету Українського заочного політехнічного інституту. Новоствореному підрозділу було передано на тимчасове зберігання 380 примірників навчально-методичної літератури. Бібліотека розміщувалась у невеликій кімнаті навчально-консультаційного пункту по вул. Привокзальна. При створенні у 1966 р. філії Харківського політехнічного інституту фонд бібліотеки вже нараховував понад 30 тисяч примірників.
Завідувачами бібліотеки з часу її заснування були: І.І. Раздорська (1960-1961), Т.М. Козаченко (1961-1964), Н.В. Долгодуш (1964-1989), Т.В. Слабко (1989-2016).

Бібліотека СумДУ, 1990-ті роки

У 1989 р. бібліотека переміщена до нового чотириповерхового корпусу загальною площею 5 тис. кв. м., побудованого за спеціальним проектом.

У 1992 р. створено 2 філії бібліотеки: на медичному факультеті та у студентському гуртожитку. Протягом 1998-2006 рр. філії створені при 18 НКП,  Шосткинському та Конотопському інститутах.
1991 р. - бібліотека розпочала роботу по створенню локального Електронного каталогу[3] на програмному забезпеченні АІБС «МАРК». 2002 р. - в роботу впроваджено автоматизовану інформаційно-бібліотечну систему УФД "Бібліотека", яка надала змогу вивести всі бібліотечні процеси на новий рівень.
Традиційні каталоги і картотеки замінені Електронним каталогом, який повністю відтворює всі види наявних видань, оновлюється в реальному часі, забезпечує вільний доступ до електронних версій документів без часових та просторових обмежень, налічує понад 450 тисяч бібліографічних описів та понад 49 тисяч електронних копій документів.
2009 р. - БІЦ СумДУ став переможцем Всеукраїнського конкурсу «Бібліотека року» за впровадження новітніх технологій, комп’ютеризацію бібліотечних процесів та створення відкритого інформаційного середовища. Нагороджена дипломом ІІ ступеня.
2011 р. - сайт БІЦ СумДУ зайняв І місце за результатами Всеукраїнського конкурсу бібліотечних інтернет-сайтів у номінації «Найкращий сайт бібліотеки вищого навчального закладу».
2011 р. – від початку створення інституційний репозитарій СумДУ займає лідируючі позиції у Міжнародному інтернет-рейтингу Webometrics.

2013 р. - електронний каталог БІЦ СумДУ увійшов до топ-10 найкращих каталогів України.
2014 р. - керівник БІЦ Т.В. Слабко була нагороджена почесною відзнакою Української Бібліотечної Асоціації «За відданість бібліотечній справі».Структура[ред. | ред. код]

Конгрес-центр Сумського державного університету

Бібліотека Сумського державного університету об’єднує 52 бібліотеки комплексної структури університету:

 • Центральна бібліотека (окремий корпус університету) з комфортними читальними залами з відкритим доступом до фондів, абонементи, довідково-бібліографічний відділ, відділ інформаційних технологій та комп’ютерного забезпечення з сектором реєстрації читачів, літературна вітальня, відділ комплектування та науково-технічної обробки літератури з сектором міжбібліотечного абонементу, книгосховища;
 • 36 кафедральних бібліотек;
 • бібліотеки 4 інститутів:
Медична бібліотека Сумського державного університету

Медична бібліотека Сумського державного університету,
філія бібліотеки Навчально-наукового інституту бізнес-технологій УАБС,
— філія бібліотеки СумДУ  в Конотопському інституті,
— філія бібліотеки СумДУ  в Шосткинському інституті,

 • 2 технікумів;
 • 2 коледжів;
 • бібліотеки 9 локальних центрів дистанційного навчання.

У зв’язку з об’єднанням Сумського державного університету та Української академії банківської справи з 2016 року до структури Бібліотечно-інформаційного центру СумДУ увійшла філія бібліотеки Навчально наукового інституту бізнес-технологій УАБС.


Літературна вітальня[ред. | ред. код]

Літературна вітальня

Бібліотечно-інформаційний центр проводить значну культурно-просвітницьку роботу, осередком якої є літературна вітальня, де протягом року проходять бібліоквести; літературно-музичні вечори; поетичні, історичні та правові години; конкурси; зустрічі з цікавими людьми, письменниками, поетами, художниками; майстер-класи професіоналів; виставки живопису та фотовиставки професійних митців та аматорів.

Бібліотечно-інформаційний центр СумДУ як культурний  осередок  відкритий для співпраці, має широке визнання серед освітянських, літературних, мистецьких і музичних  кіл області та за її межами, активно підтримує міжнародні зв’язки.

Музей історико-краєзнавчих досліджень Сумського державного університету[ред. | ред. код]

Музей історико-краєзнавчих дослідженьСумського державного університету

Музей історико-краєзнавчих досліджень СумДУ був відкритий 20 травня 2008 року до Дня науки. Основа колекції музею почала формуватися ще в 1993 році з ініціативи канд. філол. наук Віктора Борисовича Звагельського. До процесу поповнення колекції згодом долучилися викладачі, співробітники і студенти університету. Експонати збирали під час етнографічних та археологічних експедицій, польових досліджень, візуальних спостережень. Метою діяльності музею є демонстрація здобутків дослідників СумДУ у сфері історико-краєзнавчих досліджень; наочне викладення історичних і культурологічних дисциплін студентам; формування у студентів навичок до пошукової, науково-дослідницької, краєзнавчої роботи; формування у молодого покоління розуміння нерозривного взаємозв’язку минулого, сучасного і майбутнього України; вивчення, охорона й пропаганда пам’яток історії та культури Сумщини; проведення культурно-освітньої роботи серед студентської молоді та інших верств населення. Щорічно музей приймає велику кількість відвідувачів: студенти, викладачі, учні шкіл міста й області, чисельні делегації, гості університету як з України, так і з різних куточків світу.


Бібліотека в цифрах[ред. | ред. код]

Станом на 1 січня 2018 р.

 • Площа — 4,7 тис. м².
 • Загальний фонд — 2,8 млн.  одиниць зберігання.
 • Електронний каталог —
 • Книжковий фонд — 177 тис. назв.
 • Передплачується щорічно близько 500 назв періодичних видань.

Фонд[ред. | ред. код]

Фонд БІЦ охоплює видання від початку XVIII ст. до сьогодення, які представлені 43 мовами світу. За змістом фонд універсальний та багатогалузевий, до якого входять всі види видань: монографії, автореферати дисертацій, дисертації, матеріали конференцій, методичні вказівки, тези доповідей, збірники наукових праць, посібники, підручники, конспекти лекцій, практикуми, словники, енциклопедії, альбоми, нормативно-виробничі документи, патенти, звіти про наукову діяльність, періодичні видання, тощо.

БІЦ СумДУ один із небагатьох бібліотек України, який отримує обов’язковий примірник авторефератів дисертацій, захищених в Україні, офіційні видання державних установ країни. Налагоджено книгообмін із 40 бібліотеками, в тому числі з бібліотеками університетів України, Росії, Польщі, Туреччини, Бібліотекою Конгресу США.

З кожним роком збільшується поповнення бібліотечного фонду власними виданнями університету. Щороку близько 50 відсотків надходжень забезпечується саме видавництвом університету.

Видання, що відсутні в фонді бібліотеки, можна замовити і отримати через міжбібліотечний абонемент (МБА) з інших бібліотек.

Важливою складовою є довідково-бібліографічний фонд бібліотеки: енциклопедії, загальні та галузеві довідники, бібліографічні покажчики, реферативні та оглядово-аналітичні видання тощо.

Колекція «Праці співробітників СумДУ» відображає всі навчальні, методичні та науково-дослідницькі праці співробітників університету та налічує понад 43 тис. назв. Майже всі вони мають електронну версію, а навчальні посібники, методичні вказівки, монографії забезпечені QR-кодом для швидкого доступу.

Впровадження нових інформаційних технологій[ред. | ред. код]

Бібліотечно-інформаційна  система — це не лише окрема будівля з читальними залами та книгосховищами, це розподілена система в інформаційному просторі базового навчального закладу та його позабазових структурних підрозділах; невід’ємна частина єдиної інтегрованої інформаційної системи університету, яка забезпечує швидкий пошук та отримання інформації у будь-якій зручній формі, у будь-якому місці та у будь-який час.

Веб простір надає можливість віддаленого доступу цифровим користувачам до необхідної інформації на таких же умовах, що і безпосередньо в межах бібліотеки, є повноцінною системою дистанційного обслуговування.

Сучасна високотехнологічна бібліотечно-інформаційна система з  відповідним програмним забезпеченням та новітніми технологіями дозволяє автоматизувати всі бібліотечні процеси, забезпечити високий рівень організації діяльності всіх підрозділів.

В роботу бібліотеки впроваджено програмний комплекс Card Manager й відповідне обладнання для виготовлення пластикових читацьких квитків. Наявність унікального штрих-коду на кожному читацькому квитку дозволяє прискорити аутентифікацію користувача та його електронного формуляра. Завдяки системі автоматизованої книговидачі та обслуговування запис документів в електронний формуляр здійснюється шляхом сканування штрих-коду і контролюється читачем за допомогою електронного підпису (пін-коду).

У 2009 році за автоматизацію та комп’ютеризацію технологічних операцій, процесів і циклів бібліотечно-інформаційної діяльності, що дозволило створити якісне освітнє середовище, відкрите для студентів і професорсько-викладацького складу університету й для широкої громади міста бібліотека університету була визнана переможцем Всеукраїнського конкурсу «Бібліотека року».

Бібліотека співпрацює з науковими інституціями та бібліотеками України та світу, є членом консорціуму «Інформатіо» та «eVERUM», учасником національного проекту «ElibUkr», що дає можливість щорічно безкоштовно у тестовому доступі користуватися науковими базами даних та ресурсами. Протягом року користувачі отримують доступ до комерційних, наукометричних баз даних Scopus та Web of Science, доступ до яких здійснюється виключно з локальної мережі університету.

Функціонування бібліотечно-інформаційного центру, починаючи від технічної підтримки до розроблення та вдосконалення власних електронних ресурсів, підтримується ІТ-підрозділами університету, що дозволяє постійно впроваджувати сучасні інформаційні технології та власні електронні бази.

Інституційний репозитарій eSSUIR[ред. | ред. код]

БІЦ координує відкритий електронний архів праць викладачів та співробітників університету - Інституційний репозитарій eSSUIR3 (Electronic Sumy State University Institutional Repository)[5].

Інституційний репозитарій – накопичує, систематизує, зберігає та забезпечує довготривалий відкритий доступ до навчальних та науково-дослідницьких праць магістрів, аспірантів, співробітників та професорсько-викладацького складу університету шляхом їх архівування та самоархівування, є частиною загальної електронної колекції бібліотеки та складовою інтегрованої інформаційної системи СумДУ.
Інституцій репозитарій містить понад 43 тис. документів, географія користувачів – понад 140 країн світу, доступний з будь-якого місця і у будь-який час. Репозитарій працює на останній версії платформи DSpace; локалізація трьома мовами; впроваджено сервіси індивідуальної і загальної статистики завантажень; сервіс внутрішнього рейтингу авторів, публікацій та ін. Створення репозитарію – це актуальний спосіб підвищити рівень цитування публікацій науковців, представити наукові доробки світовій науковій спільноті, а лідируючі позиції в світових рейтингах свідчать про високий рівень організації ресурсу.

За результатами рейтингів «Ranking Web of Repositories» від Webometrics Репозитарій СумДУ посідає лідируючу позицію в Україні. У світовому рейтингу репозитарій СумДУ займає 211 місце з понад 2 тисяч репозитаріїв.

Фонд рідкісних видань[ред. | ред. код]

Створений та постійно оновлюється фонд рідкісної книги[6]: раритетні видання, видання з підписами авторів, репринтні та факсимільні відтворення раритетних видань, книги-переможці конкурсів, рідкісні сучасні видання. Колекція налічує близько 1800 назв.
Серед факсимільних та репринтних видань на особливу увагу заслуговують видання Т.Г. Шевченка:

 • Мала книжка (або захалявний зошит): Автографи поезій (1847-1850 рр.);
 • Більша книжка: Автографи поезій (1847-1860 рр.);
 • Кобзар: Фототипія позацензурного примірника видання 1840 року;
 • Видання першого (за хронологією) із чотирьох альбомів малюнків Тараса Шевченка.

Унікальною є колекція рідкісних видань з медицини (1848-1920 рр.), яка зберігається у фонді Медичної бібліотеки СумДУ. Перлиною колекції рідкісної книги є унікальне факсимільне видання Пересопницького Євангелія[7] (1561 р.) – визначної рукописної пам’ятки староукраїнської мови та мистецтва XVI століття, оригінал якого зберігається в Інституті рукопису Національної бібліотеки ім. В. Вернадського НАН України в Києві.
У 2008 році Сумським державним університетом було презентовано документальний фільм «Пересопницьке Євангеліє - видатна пам’ятка українського відродження XVI ст.», який став переможцем у номінації «Фільми духовної тематики» на XII Київському Міжнародному фестивалі документальних фільмів «КІНОЛІТОПИС-2013».

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 1. Бібліотека СумДУ — найкраща: рішенням президії Української бібліотечної асоціації бібліотеку СумДУ визнано переможцем конкурсу «Бібліотека року-2009» // Сумщина. — 2009. — № 117—118. — 23 жовтня. — С. 1.
 2. Васильєв А. В. Інформаційно-бібліотечна система сучасного ВНЗ: досвід роботи Сумського державного університету / А. В. Васильєв, Т. В. Слабко // Вища школа. — 2008. — № 1. — С. 82-85.
 3. Вертіль О. А ви тримали Пересопницьке Євангеліє? : унікальне факсимільне видання презентовано в СумДУ / О. Вертіль // Урядовий кур'єр. — 2009. — № 28. — 17 лютого. — С. 16.
 4. Електронний архів СумДУ попереду всіх: за даними світового Інтернет-рейтингу Webometrics репозитарій (електронний архів) СумДУ зайняв друге місце серед вишів України // Сумщина. — 2011. — № 91. — 17 серпня. — С. 1.
 5. Ісіпчук Н. Репозитарій СумДУ — нові можливості інформаційних технологій на Сумщині: 28 січня Сумський державний університет презентував громадськості електронний науковий архів (репозитарій) / Н. Ісіпчук // Сумщина. — 2011. — № 14-15. — 4 лютого. — С. 3.
 6. Основи становлення сучасного інженера [Текст]: навч. посіб. / В. О. Іванов, О. Г. Гусак, Д. В. Криворучко та ін. ; За заг. ред.: В. О. Іванова, О. Г. Гусака. — Харків: НТМТ, 2015. — 275 с. — З дарчим підписом авторів. — 80-00.
 7. Сумський державний університет: історія і сучасність: 65 років на освітянській та науковій ниві / гол. ред. А. В. Васильєв; відп. за вип.: В. Б. Звагельський, В. О. Садівничий. — 2-ге вид. перероб. — Суми: Сумський державний університет, 2013. — 152 с.
 8. Чубур В. Библиотекарь — это креативность и инновации: одна из лучших в Украине библиотека СумГУ открыта не только для студентов / В. Чубур // Ваш шанс. — 2012. — № 19. — 9-16 мая. — С. 20А.

Посилання[ред. | ред. код]