Біблія Гутенберга

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сторінка Гутенберговой Біблії (набрана текстурою )

42-Рядкова Біблія (B42) — першодруковані видання Вульгати ін-фоліо, розпочате в Майнці на початку 1450-х років Йоганном Гутенбергом і служить традиційною точкою відліку історії друкарства у Європі. Хоча це не перша інкунабула, серед інших першодруків видань її виділяє виняткова якість оформлення.

Характеристика[ред.ред. код]

Біблія Гутенберга іменується 42-рядковою, оскільки на кожен лист друкар зміг умістити по 42 рядки тексту. Бамберзька Біблія в 36 рядків, у свій час вважалася її попередницею, насправді друкувалася за образом і подобою 42-рядкової. Публікація відбулася не пізніше 1455, коли книжку згадав у своєму листуванні кардинал Пікколоміні. Видання оформлене в традиції рукописних Біблій середини XV століття (ймовірний прототип — Велика Майнцька Біблія, 1452). Перші екземпляри не поступалися за ціною рукописним книгам і в деяких випадках були ілюміновані.

Збереження[ред.ред. код]

За сучасними підрахунками Гутенберг надрукував 180 примірників Біблії, з них 45 — на пергаменті, решта — на італійському папері з водяними знаками. Станом на 2009 рік у різних зібраннях світу зберігалося 47 першодруків Біблій, з яких лише 21 — повні. Паризький примірник, відкритий в 1763 році в паперах кардинала Мазаріні, отримав таку популярність, що всі екземпляри 42-рядкової Біблії довгий час іменувалися «бібліями Мазаріні».

Це не найрідкісніша інкунабула, проте одна з найцінніших. Вартість одного аркуша Майнцської друкованої біблії на аукціонах доходить до 80 тис. доларів. У 1987 році на аукціоні «Крістіс» неповний перший том паперової Біблії (324 аркуші) був проданий за 4,9 млн доларів. Нині він знаходиться у колекції токійського університету Кейо. Як і низка інших екземплярів, ця копія оцифрована й викладена для загального ознайомлення в Інтернеті.

Найбільша кількість Біблій знаходиться в Німеччині (12), США (11) і Великобританії (8). Видання, що зберігаються в Трірі та Індіані, ймовірно, є фрагментами одного примірника. У Російської імперії був тільки один екземпляр паперової Біблії (2 томи без 1 аркуша), але в 1931 році він був проданий радянським урядом лондонським аукціоністам, а пізніше поступив в бібліотеку Мартіна Бодмера (Колонії, Швейцарія ).[1]

У 1945 році трофейні бригади за активної участі М. І. Рудоміно вивезли з Лейпцига в СРСР дві Біблії. [2] Офіційно їх місцеперебування було оприлюднено тільки в 1993 році. Комплектна (двотомна) паперова Біблія з бібліотеки Лейпцизького університету є на зберіганні в бібліотеці МДУ, а / 1137057945.doc некомплектних пергаментна ілюмінованих з Німецького музею книги та шрифту — в РДБ.


Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]