Біла Пані (привид)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Apparition DB.JPG

Біла Пані — жінка-привид у білому одязі, образ якої зустрічається в англосаксонській[1], німецькій, слов'янській та інших фольклорних легендах. У більшості випадків історія та образ конкретної Білої Пані прив'язані до певної місцевої трагічної легенди[2], часто пов'язаної з втратою або зрадою жінки з боку чоловіка, коханого або нареченого.

У кельтських і пізніше англійських, а також, наприклад, швейцарських легендах, Біла Пані часто з'являється в покинутій сільській місцевості. Жінка, що стала примарою, може бути і незнатного походження, а сам її образ часто ототожнюється з банші, фігурою ірландського фольклору[3].

Образ Білої Пані в німецькому фольклорі дещо відрізняється. У сформованих значно пізніше - не раніше XV століття - легендах цей привид завжди пов'язаний із представниками вищого класу і з'являється лише в родинних фортецях. Поява Білої Пані в таких історіях часто сповіщала про смерть когось із членів сім'ї. Водночас вона вважалася привидом праматері родини, поява якої означала не небезпеку, а попередження про що-небудь. Схожі за сюжетами легенди наявні й у французькому фольклорі[4].

У Німеччині найвідомішими є легенди про Білу Пані Гогенцоллернів з Плассенбургу і про Білу Пані з берлінського Міського палацу. Біла Пані Гогенцоллернів віщувала смерть членів цієї родини і з'являлася нібито до 1940 року, до того ж не тільки в Плассенбурзі, але і в інших фортецях родини, таких як Ансбаг і Байройт[5]. Уже в XVI столітті під ім'ям Берти фон Розенберг (нім. Bertha von Rosenberg) згадується праматір і «Біла Пані», що з'являлася в роді баронів фон Нейгауз і Розенберг у Богемії. У берлінському замку її нібито бачили в 1625-1628 роках і потім неодноразово до 1790 року, а згідно з ЕСБЄ - в 1840-1850 роках. «Біла Пані» являлася і російській імператриці Анні Іванівні перед смертю[6].

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]