Біла куріпка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Біла куріпка

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Куроподібні (Galliformes)
Родина: Фазанові (Phasianidae)
Підродина: Тетерукові (Tetraoninae)
Рід: Біла куріпка (Lagopus)
Brisson, 1760
Види

Див. текст

Посилання
Вікісховище: Lagopus
Віківиди: Lagopus
ITIS: 175803
NCBI: 30409
Fossilworks: 368614

Біла куріпка (Lagopus) — рід невеликих птахів підродини тетерукових (Tetraoninae). До роду входять три види з численними описаними підвидами. Поширені в Північній півкулі в тундрі і на болотах та в перелісках лісової зони і лісостепу Західного Сибіру, в Прибалтиці та Білорусі. До 19 століття гніздилась, а тепер залітає в північні райони Сумщини, Чернігівщини й Житомирщини. В голоцені проникала в лісостеп і степ до Карпат і Криму включно.[1]

Таксономія та етимологія[ред. | ред. код]

Рід Lagopus був виявлений французьким зоологом Матюреном Жаком Бріссоном у 1760 році, він визначив куріпку білу (Lagopus lagopus) типовим видом роду. [2][3] Латинська назва роду це поєднання lagos (λαγος ) — «заєць» та pous (πους) — «стопа», оскільки п'ятки та пальці птахів оперені.

Українське слово «куріпка» є запозиченим і утворилось в результаті закономірного спрощення важкої для вимови групи приголосних, що виникла після занепаду редукованих голосних у словах куропатка, куріптка.[4]

Опис[ред. | ред. код]

Яйце куріпки

Куріпки пристосовані до життя в холодних кліматичних умовах. Куріпка біла живе в тайгових регіонах, куріпка білохвоста розповсюджена у лісах Північної Америки, а куріпка тундрова живе в арктичних та гірських районах Євразії та Північної Америки.

Усі види, окрім одного підвиду куріпки білої (L. lagopus scoticus) мають зимою біле пір'я, що допомагає їм бути непомітними на фоні снігу. У самців навесні шия і голова стають шоколадно або червонувато-коричневими, до основи шиї — темніше, до чорного. Решта оперення залишається білим, але серед нього на спинній стороні бувають окремі коричневі пір'я, розкидані без певного порядку. Іноді таких пір'я буває багато, особливо у самців, що мешкають в лісостепу і в тайзі. Наприкінці весни біле оперення, а частково - і коричневі пір'я голови і шиї, змінюються на строкато-рудий. У самок постійного весняного наряду немає, вони набувають літній наряд швидко і набагато раніше самців, перед гніздуванням. У літньому вбранні у самців і самок все оперення вохристо-руде, з поперечними чорними плямами, самці відрізняються від самок наявністю коричневого пір'я на голові та шиї.[5]

Зимою пір'я довше, краще розвинутий пух. Біле пір'я не містять пігменту і містить кисень – поганий провідник тепла, тому зимове вбрання краще захищає куріпку від холодів. Линяння проходить три рази на рік. На пальцях зимою розвиваються довгі плоскі кігті, які допомагають птаху легше бігати по снігу і викопувати ямки для відпочинку. Влітку кігті стають коротшими, а густе оперення пальців зникає після першого линяння.[1]

Куріпки — це осілі птахи, витривалі в суворих умовах довкілля, живляться рослинною їжею, але пташенята також їдять мурах.

Гніздо розташовує на болоті чи його краю, обираючи для цього більш-менш сухе місце. Кладка з 5-20, частіше 8-12 яєць. Забарвлення яєць блідо-жовте з коричневими або буруватими плямами різної величини. Пігментація яєць густіша, ніж у тетерука: плями займають більшу частину площі шкарлупи.[1]

Види[ред. | ред. код]

У роді є три види: [6]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Куріпка біла (Lagopus lagopus, белая куропатка). bird-ukraine.pp.ua (uk-ua). Архів оригіналу за 5 червня 2020. Процитовано 5 червня 2020. 
  2. Brisson, Mathurin Jacques (1760). Ornithologie, ou, Méthode Contenant la Division des Oiseaux en Ordres, Sections, Genres, Especes & leurs Variétés (French, Latin). Paris: Jean-Baptiste Bauche. Vol. 1, p. 26, Vol. 1, p. 181. 
  3. Peters, James Lee, ред. (1934). Check-list of Birds of the World. Т. Volume 2. Cambridge, Massachusetts: Harvard University Press. с. 29. Архів оригіналу за 16 жовтня 2020. Процитовано 5 червня 2020. 
  4. КУРІПКА — ЕТИМОЛОГІЯ | Горох — українські словники. goroh.pp.ua (ua). Архів оригіналу за 5 червня 2020. Процитовано 5 червня 2020. 
  5. Куріпка біла (Lagopus lagopus). Птахи України.. www.uabirds.org. Архів оригіналу за 5 червня 2020. Процитовано 5 червня 2020. 
  6. Gill, Frank; Donsker, David, ред. (2019). Pheasants, partridges, francolins. World Bird List Version 9.1. International Ornithologists' Union. Архів оригіналу за 7 травня 2014. Процитовано 10 липня 2021.