Біле озеро (Володимирецький район)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Біле озеро
Біле озеро
51°29′50″ пн. ш. 25°46′55″ сх. д. / 51.49722° пн. ш. 25.78194° сх. д. / 51.49722; 25.78194
Розташування
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Прибережні країни Україна Україна
Геологічні дані
Тип карстове озеро
Розміри
Площа поверхні 4,53 км²  км²
Висота 156,5 м м
Глибина середня 10,0 м  м
Глибина макс. 34 м  м
Довжина 2,65 км  км
Ширина 2,10 км  км
Вода
Температура + 8 °C (на глибині 8 м)  °C
Басейн
Країни басейну Україна Україна
Інше
Geonames 712510
Біле озеро (Володимирецький район). Карта розташування: Україна
Біле озеро (Володимирецький район)
Біле озеро (Володимирецький район) (Україна)
Біле озеро (Володимирецький район). Карта розташування: Рівненська область
Біле озеро (Володимирецький район)
Біле озеро (Володимирецький район) (Рівненська область)

Біле озеро — озеро карстового походження, розташоване у Вараському районі Рівненської області, у басейні річки Стир (притока р. Прип'ять).

Гідрографія[ред. | ред. код]

Біле озеро розташоване поблизу села Рудка. Озеро має площу 453 га. Це друге за величиною озеро в Рівненській області після озера Нобель (470 га). Воно складається з двох лійкоподібних улоговин карстової природи глибиною 22 і 26 м. За повідомленням директора турбази, 2005 року зафіксовано глибину 34 м. Розташоване воно серед боліт у межиріччі Стиру й Веселухи.

За висновками вченого Павла Тутковського, під час найбільшого в історії Землі Дніпровського зледеніння місцина, де нині розміщене Біле озеро, була безпосередньою ареною діяльності льодовика, що й зумовило характерний рельєф: пісковики й болота, кінцево-моренні гряди та піщано-гравійні вали. Це — останці озових насипів, витвори уже вмираючого льодовика. До речі, ози на Рівненщині зустрічаються лише тут, на північному заході області. У болотистому ареалі озера досі збереглися рідкісні рослинні релікти льодовикового періоду.

Дніпровське зледеніння залишило на берегах озера морену: уламковий матеріал, що переносився льодовиком. Піщана гряда з великою кількістю кременю — його слід, як і піщано-гравійні вали (ози) висотою 5-12 м та довжиною від 0,5 до 1,5 км, що простягаються довкола озера вздовж лінії руху льодовика.

Озеро розташоване на 156,5 м (уріз води) над рівнем моря. Воно має овальну форму, трохи витягнуте із заходу на схід (довжина — 2,65 км, ширина — 2,10 км). Дно озера пологе, піщане. Живиться підземними водами, частково поверхневими від танення снігу та дощів. З дна б'ють холодні та теплі джерела, а на глибині 8 м температура постійна: +8 °C. Тому і в морози поверхня не повністю замерзає, товщина криги — 25-50 см, рідше 80 см. Середня глибина озера 10 м. До глибини 2-2,5 м вода прозора.

Флора й фауна району Білого озера[ред. | ред. код]

У районі Білого озера є рідкісні й цікаві рослини. Це лікоподієла заплавна, цмин пісковий, росичка круглолиста; осоки (тонкокорневищна, багнова, дводомна). Біля могутніх ялин знайшла собі місце коручка болотна — поліська орхідея з дуже красивою квіткою. Із сосною подружилась зелена кучерява коничка. У воді озера біля берега знайдено рідкісну рослину — молодильник озерний, який частіше зустрічався у Воронківському озері.

З тварин зустрічаються вовк, лисиця, вужі, ящірки. На берегах озера гніздяться дикі качки, гуси, живуть бобри та ондатри. Ще в 60-х роках зробленим із лози кошем можна було зачерпнути з озера багато риби та раків.

За даними обласної Держрибінспекції (2006—2011 рр.), в озері зафіксовано 22 види риб, що належать до 10 родин (коропових, окуневих, в′юнових, баліторових, бичкових, колючкових, сомових, вугрових, головешкових, щукових).

Цікавою особливістю іхтіофауни озера є присутність вугра річкового європейського (Anguilla anguilla L.), який тут трапляється поодиноко. Цей вид має змієвидне тіло, довжиною 1,5 м, вагою до 8 кг. Численними видами у озері є лин, йорж, карась, плітка, окунь, краснопірка, верховка, верховодка, щука, плоскирка.

Цілющі та рекреаційні властивості[ред. | ред. код]

Біле озеро — особливе. Тут унікальне поєднання болотних, озерних і лісових природних комплексів Західного Полісся. Безпосередньо до озера прилягають лісові й болотні масиви, що разом утворюють єдиний гідрологічний комплекс. Вода за складом гідрокарбонатно-кальцієво-магнієва (типова для озер лісової зони). Вода містить фосфор, сірководень і до 6,37 мг/л гліцерину. Тому вода здається шовковистою на дотик. Біле озеро — єдине в Україні з підвищеним вмістом гліцерину у воді, через що має надзвичайні цілющі властивості.

За Польщі до Білого озера проклали вузькоколійку, якою воду з озера цистернами вивозили у Варшаву спеціально для лікування пані Пілсудської — дружини глави польської держави[1].

Партизани та вояки УПА, що воювали в цих болотах, також згадували про цілющу воду Білого озера. Нею заживлювали рани, виходжували підстрілених коней.

На озері розташований реабілітаційно-оздоровчий комплекс «Біле Озеро». Щороку наприкінці липня на його території проходить пісенний фестиваль для молоді.

В озері щорічно відмічається зниження рівня води, у тому числі й унаслідок інтенсивного рекреаційного використання.

Біле озеро перебуває у складі Білоозерського заказника.

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]