Біле перо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Біле перо

Біле перо — традиційний символ боягузтва у країнах колишньої Британської імперії і, особливо, у Британській армії. Найбільш відомою була практика вручення білого пір'я чоловікам, які не беруть участь у військових кампаніях, як знак звинувачення у боягузтві і соціального осуду.

Походження[ред. | ред. код]

Ймовірно, це походить від півнячих боїв: вважається, що біле пір'я у хвості півня вказує на його погані бійцівські якості.

Перша світова війна[ред. | ред. код]

У серпні 1914 року, коли почалася перша світова війна, британський адмірал Чарльз Фіцжеральд (англ. Charles Fitzgerald) виступив з ініціативою нагороджувати «Орденом Білого Пера» будь-якого чоловіка призовного віку, який не носить військову форму.

У британців у ті роки не було загального військового обов'язку, і армія потребувала добровольців. Ініціатива була активно підтримана патріотичною громадськістю, особливо деякими феміністками. Жінки і молоді дівчата-патріотки підходили до молодих людей без військової форми і чіпляли їм біле перо, як би кажучи: «Ти не справжній чоловік в моїх очах, а боягуз, що вирішив відсидітися на цивільці».[1]

Ініціатива була досить ефективною.[2] Суспільство було охоплене патріотичним поривом. Молоді люди, у яких ще залишалися якісь сумніви, отримавши біле перо від знайомих дівчат або родичок зазвичай не витримували такого сорому, і йшли на призовні ділянки.

Проте в 1916 році жителі Лондона в громадському транспорті вже часто сахалися від людей у польовій формі, боячись підчепити від них вош. Рядовий Ернест Аткинс (англ. Ernest Atkins), що приїхав у відпустку з фронту і ходив по місту у цивільному одязі, розповідав, що до нього в трамваї підійшла дівчина і піднесла біле перо. Нерви у хлопця не витримали, він ударив її по обличчю записником і сказав: «Я відвезу це перо своїм товаришам по службі в Іпр. Я в громадянці, тому що люди думають, що в польовій формі воші. Але навіть якщо б це було і так, вона була б наполовину менш вшива, ніж ти»[3].

Друга світова війна[ред. | ред. код]

На початку другої світової війни ця громадська кампанія у Британії теж проводилася, але вже з набагато меншим розмахом, і не була такою ефективною.

Інші значення символу[ред. | ред. код]

Поза межами Британської імперії носіння білого пера може мати різний сенс: від прихильності пацифізму до демонстрації військової завзятості. У час В'єтнамської війни лісові патрулі морської піхоти США носили біле пір'я на касках або панамах[4]. Зараз деякі пацифістські організації використовують біле перо як символ миру і ненасильства[5].

У культурі[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Ресурси Інтернету[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. org/entry/Emmeline_Pankhurst New World Encyclopedia Support for the war effort"Пані Панкхерст мандрувала по країні, виступаючи з промовами на підтримку військового призову. Її прихильниці вручали біле перо кожному молодому чоловіку, що носив цивільний одяг …"
  2. The Guardian 11.11.2008"Чоловіки, які могли б не воювати"
  3. Geoffrey Reagan. Military Anecdotes (1992). — Р. 63 Guiness Publishing ISBN 0-85112-519-0
  4. Charles Henderson. Silent Warrior: The Marine Sniper's Story Vietnam Continues. New York: Penguin, 2003.
  5. Проект «Щоденники білого пір'я» (The white feather diaries)